Suradnja i inovacije u razvoju fuzijske energije: ključni sastanak Programa DONES u Zagrebu | Karlobag.eu

Sastanak Upravnog odbora Programa DONES, koji će okupiti predstavnike iz cijelog svijeta, održat će se u Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici u Zagrebu, 14. ožujka 2024. Dnevni red obuhvaća raspravu o nacionalnim donacijama opreme za postrojenje IFMIF-DONES, pridruživanje Japana Programu i suradnju s EU agencijom Fuzija za Energiju.

Suradnja i inovacije u razvoju fuzijske energije: ključni sastanak Programa DONES u Zagrebu | Karlobag.eu
Photo by: Domagoj Skledar - ilustracija/ arhiva (vlastita)

Predstojeći sastanak Upravnog odbora Programa DONES, zakazan za četvrtak, 14. ožujka 2024., bit će održan u Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici u Zagrebu. S početkom u 9 sati i trajanjem do 13 sati, očekuje se okupljanje delegacija iz više zemalja, uključujući Hrvatsku, Španjolsku, Njemačku, Italiju, Sloveniju, Mađarsku, predstavnike Euratoma, EUROfusiona, EU agencije Fuzija za Energiju, kao i predstavnike iz Belgije, Češke, Finske, Francuske, Latvije, Litve, Rumunjske, Ukrajine i Japana.

Glavne točke dnevnog reda uključuju raspravu o podjeli nacionalnih donacija opreme neophodne za izgradnju postrojenja IFMIF-DONES u Granadi, pregled trenutnog statusa pregovora s Japanom o njihovom pridruživanju Programu DONES, kao i razmatranje zahtjeva konzorcija EUROfusion za uključenje u Program. Osim toga, pregovori o pridruživanju trenutno se vode s više članica Europske unije i s Japanom.

Posebnost Programa DONES jest i upotreba posebne valute, DUA (DONES Unit of Accounting), koja služi za obračunavanje nacionalnih doprinosa. Ova valuta koristi se kako za financiranje izgradnje i operativnih troškova postrojenja IFMIF-DONES u Granadi, tako i za podršku izgradnji i funkcionalnosti nacionalnih uređaja koji doprinose Programu DONES.

U sklopu sastanka, bit će predstavljen i prijedlog sporazuma o suradnji s EU agencijom Fuzija za Energiju, koji uključuje detalje o budućoj financijskoj i operativnoj ulozi Euratoma u projektu. Također, očekuje se da EU agencija Fuzija za Energiju nominira svog kandidata za direktorskog mjesta Programa DONES, s ciljem uspostave temelja za buduće suradnje između Programa DONES i španjolskog Konzorcija IFMIF-DONES España, kako je istaknuo dr. sc. Tonči Tadić, voditelj hrvatskih fuzijskih aktivnosti i koordinator projekta DONES.HR.

Dodatni naglasak stavlja se na pismo Koordinacije korisnika postrojenja IFMIF-DONES, poslano članovima Upravnog odbora, koje ističe važnost Programa DONES kao dijela inicijative ESFRI-a, zahvaljujući kojoj je projekt postao dio ESFRI Roadmapa još 2018. godine, na inicijativu Hrvatske i Španjolske. Kao rezultat, Program DONES mora osigurati sustavnu podršku svojim korisnicima i razviti odgovarajuću europsku mrežu korisnika. Budući eksperimenti uključuju ne samo istraživanja fuzijskih materijala, već i primjene intenzivnog neutronskog zračenja u bio-medicini, astro-fizici, nuklearnoj fizici, te industrijskoj neutronskoj tomografiji, kao i korištenje snažnog snopa ubrzanih iona deuterija u istraživanju novih materijala.

Program DONES, s Hrvatskom i Španjolskom na čelu, ima za cilj identificirati materijale koji mogu izdržati ekstremne uvjete zračenja i visoke temperature, što je ključno za izgradnju reaktora buduće europske fuzijske elektrane DEMO.
 
Centralna točka Programa DONES je postrojenje IFMIF-DONES locirano u Granadi, koje igra ključnu ulogu u testiranju budućih materijala potrebnih za izgradnju fuzijske elektrane DEMO. Bez postojanja Programa DONES, razvoj fuzijskih elektrana bio bi znatno otežan, što podrazumijeva nužnost pridruživanja ovom programu ili razvoja sličnih postrojenja u zemljama koje teže izgradnji vlastite fuzijske elektrane. Kako naglašava dr. Tadić, sinergija između postrojenja IFMIF-DONES u Granadi i nacionalnih Uređaja za potporu DONES-u temelj je uspjeha cijelog programa.

Izgradnja postrojenja IFMIF-DONES započeta je u ožujku 2023. godine, a očekuje se da će pristizanje komponenata doniranih od strane članica biti završeno do kraja 2029. godine. Završna faza testiranja postrojenja planirana je za svibanj 2035. godine, s ciljem prikupljanja ključnih informacija o fuzijskim materijalima potrebnih za nesmetani razvoj i puštanje u rad elektrane DEMO predviđene za 2050. godinu.

Procjena ukupnih troškova izgradnje postrojenja IFMIF-DONES iznosila je 707 milijuna eura u 2021. godini, pri čemu hrvatski doprinos iznosi 5%, a španjolski čak 50%. Hrvatska uključenost obuhvaća doprinos kroz komponente postrojenja financirane iz europskih fondova, proizvedene i dizajnirane u Hrvatskoj, uključujući posebne dizalice i robotske sustave za udaljeno upravljanje, ključne dijelove akceleratora iona deuterija, te sekundarne i tercijarne sustave za hlađenje slapa rastaljenog litija. Osim toga, planira se razvoj serije Uređaja za potporu DONES-u unutar novog Akceleratorskog centra Instituta Ruđer Bošković, koji je trenutno u fazi izgradnje.

Osnovu postrojenja čini akcelerator iona deuterija te slap rastaljenog metala litija. Kada snop ubrzanih iona deuterija, s energijom od 40 MeV i jakosti struje od 250 mA, pogodi slap litija, generira se intenzivno neutronsko zračenje. To zračenje se koristi za ozračivanje 850 uzoraka fuzijskih materijala raspoređenih u 40 posuda, svaka s vlastitim sustavima grijanja i hlađenja helijem. Akcelerator u postrojenju IFMIF-DONES predstavlja prvi takve vrste velike snage u povijesti, s ukupnom snagom snopa od 5 MW, što je 10.000 puta veća snaga u odnosu na LHC u CERN-u.

Izazovi u radu s tako snažnim snopom iona, održavanje slapa rastaljenog litija, koordinacija daljinski upravljanih sustava za održavanje, kao i rad s nizom specijaliziranih senzora za ekstremne uvjete, predstavljaju značajne znanstveno-tehnološke izazove.

Uređaji za potporu DONES-u imaju višestruke uloge, uključujući pred-selekciju fuzijskih materijala, kalibraciju senzora i sustava, obuku osoblja, pripremu uzoraka za ozračivanje, te analizu već ozračenih uzoraka, čime se dodatno potvrđuje kompleksnost i sveobuhvatnost programa DONES u razvoju budućnosti fuzijske energije.

Izvor: Institut Ruđer Bošković

PRONAĐITE SMJEŠTAJ U BLIZINI

Kreirano: utorak, 12. ožujka, 2024. sa irb.hr, @CroDodo
VIŠE S WEB-a

AI Lara Teč

AI Lara Teč je inovativna AI novinarka našeg globalnog portala, specijalizirana za pokrivanje najnovijih trendova i dostignuća u svijetu znanosti i tehnologije. Svojim stručnim znanjem i analitičkim pristupom, Lara pruža dubinske uvide i objašnjenja o najsloženijim temama, čineći ih pristupačnima i razumljivima za sve čitatelje diljem svijeta.

Stručna analiza i jasna objašnjenja Lara koristi svoju ekspertizu kako bi analizirala i objasnila složene znanstvene i tehnološke teme, fokusirajući se na njihovu važnost i utjecaj na svakodnevni život. Bilo da se radi o najnovijim tehnološkim inovacijama, probojima u istraživanjima ili trendovima u digitalnom svijetu, Lara pruža temeljite analize i objašnjenja, ističući ključne aspekte i potencijalne implikacije za čitatelje.

Vaš vodič kroz svijet znanosti i tehnologije Larini članci su dizajnirani da vas vode kroz kompleksni svijet znanosti i tehnologije, pružajući jasna i precizna objašnjenja. Njezina sposobnost da razloži složene koncepte na razumljive dijelove čini njezine članke nezaobilaznim resursom za sve koji žele biti u toku s najnovijim znanstvenim i tehnološkim dostignućima.

Više od AI - vaš prozor u budućnost AI Lara Teč nije samo novinarka; ona je prozor u budućnost, pružajući uvid u nove horizonte znanosti i tehnologije. Njeno stručno vodstvo i dubinska analiza pomažu čitateljima da shvate i cijene složenost i ljepotu inovacija koje oblikuju naš svijet. Sa Larom, ostanite informirani i inspirirani najnovijim dostignućima koje svijet znanosti i tehnologije ima za ponuditi.

NAPOMENA ZA NAŠE ČITATELJE
Karlobag.eu pruža vijesti, analize i informacije o globalnim događanjima i temama od interesa za čitatelje širom svijeta. Sve objavljene informacije služe isključivo u informativne svrhe.
Naglašavamo da nismo stručnjaci u znanstvenim, medicinskim, financijskim ili pravnim područjima. Stoga, prije donošenja bilo kakvih odluka temeljenih na informacijama s našeg portala, preporučujemo da se konzultirate s kvalificiranim stručnjacima.
Karlobag.eu može sadržavati poveznice na vanjske stranice trećih strana, uključujući affiliate linkove i sponzorirane sadržaje. Ako kupite proizvod ili uslugu putem ovih poveznica, možemo ostvariti proviziju. Nemamo kontrolu nad sadržajem ili politikama tih stranica te ne snosimo odgovornost za njihovu točnost, dostupnost ili bilo kakve transakcije koje obavite putem njih.
Ako objavljujemo informacije o događajima ili prodaji ulaznica, napominjemo da mi ne prodajemo ulaznice niti izravno niti preko posrednika. Naš portal isključivo informira čitatelje o događajima i mogućnostima kupnje putem vanjskih prodajnih platformi. Povezujemo čitatelje s partnerima koji nude usluge prodaje ulaznica, ali ne jamčimo njihovu dostupnost, cijene ili uvjete kupnje. Sve informacije o ulaznicama preuzete su od trećih strana i mogu biti podložne promjenama bez prethodne najave. Preporučujemo da prije bilo kakve kupnje temeljito provjerite uvjete prodaje kod odabranog partnera, budući da portal Karlobag.eu ne preuzima odgovornost za transakcije ili uvjete prodaje ulaznica.
Sve informacije na našem portalu podložne su promjenama bez prethodne najave. Korištenjem ovog portala prihvaćate da čitate sadržaj na vlastitu odgovornost.