Raskrinkavanje međunarodnih shema utaje poreza: kako globalne financijske mreže utječu na proračun Republike Hrvatske | Karlobag.eu

Istrage usmjerene na razotkrivanje složenih shema utaje poreza naglašavaju važnost suradnje i detaljne analize financijskih transakcija. Kroz rad istraživačkih timova, otkrivene su metode kojima se, koristeći međunarodne financijske mreže, izbjegava plaćanje poreza, čime se nanosi šteta proračunu Republike Hrvatske. Cilj je osvijestiti javnost o složenosti ovih prijevara i potrebi za jačanjem nadzornih mehanizama.

Raskrinkavanje međunarodnih shema utaje poreza: kako globalne financijske mreže utječu na proračun Republike Hrvatske | Karlobag.eu
Photo by: Domagoj Skledar/ arhiva (vlastita)

Nedavno su pokrenute istrage usmjerene na razotkrivanje potencijalnih malverzacija s porezom na dodanu vrijednost, pri čemu su pod povećalom završile određene aktivnosti petorice građana Hrvatske i tri poslovne organizacije. Naime, Ured za suzbijanje korupcije i organiziranog kriminaliteta (USKOK), vođen informacijama pristiglim od Policijske uprave zagrebačke te Financijskog sektora za istrage Porezne uprave, odlučio je pokrenuti službeni postupak istrage. Ovaj potez rezultat je sumnji u počinjenje ozbiljnih kaznenih djela koja obuhvaćaju zločinačko udruživanje, utaju poreza, odnosno carine, te pomaganje u istim takvim radnjama, sve unutar okvira zločinačkog udruženja.

Središte ove kompleksne istrage jest postupanje prvookrivljenika, u periodu od početka 2023. godine do početka travnja 2024., u glavnom gradu Hrvatske. Kao ključna figura i odgovorna osoba u jednom od trgovačkih društava, te istovremeno kao glavni koordinator poslovnih aktivnosti u dodatnih četiri povezana društva, prvookrivljenik se sumnjiči za organizaciju mreže koja je imala za cilj nezakonito stjecanje financijske koristi. Navodno, kroz umjetno smanjenje porezne obveze na dodanu vrijednost, putem izdavanja lažnih računa između međusobno povezanih tvrtki te izbjegavanje prijave i plaćanja PDV-a na uvozne transakcije iz ostalih zemalja članica Europske unije, ostvarivana je nepripadajuća materijalna korist.

Specifičnost ovog slučaja ogleda se i u načinu na koji su drugi i treći okrivljenik, pod rukovodstvom prvookrivljenika, sudjelovali u uvozu rabljenih automobila iz zemalja Europske unije, koristeći se strukturom tvrtki uspostavljenih s ciljem izvršenja prijevara. Kao dio dogovora, četvrti okrivljenik je, prateći upute prvookrivljenika, osnovao jedno od spornih trgovačkih društava, dok je peti okrivljenik u određenom razdoblju obavljao dužnosti direktora i zastupnika jedne od ključnih tvrtki pod kontrolom prvookrivljenika.

U cijelosti, istraga razotkriva složenu shemu koja je omogućavala nabavu i daljnju prodaju rabljenih vozila unutar hrvatskog tržišta, izbjegavajući pri tom plaćanje PDV-a na stjecanje robe iz zemalja članica Europske unije, što je po Zakonu o PDV-u obaveza koja se prenosi na konačnu prodaju unutar domaćeg tržišta.

U sklopu ove sofisticirane sheme utaje poreza, prodavači vozila, koji su ujedno bili registrirani kao obveznici PDV-a, postupali su u skladu s prethodno uspostavljenim dogovorima, ispostavljajući račune za nabavljena rabljena vozila bez naznake PDV-a, označavajući transakcije kao "isporuke unutar EU". Takvi računi su se upućivali na adrese poduzeća pod direktnim vodstvom i odgovornošću prvookrivljenika. Po završetku procesa uvoza i formalnog unosa vozila na hrvatsko tržište, prvookrivljenik, u suradnji s drugim i trećim okrivljenikom, organizirao je izdavanje računa na kojima su lažno prikazivani poslovni događaji – tvrdilo se da su spomenuta vozila prodana preko šestog okrivljenika, koji je služio kao posrednik u daljnjoj prodaji vozila krajnjim korisnicima.

Osim manipulacije s računima, prvookrivljenik je dao upute knjigovodstvenim službama da u evidenciji primljenih računa za tvrtke pod svojom kontrolom, uključe račune izdane od strane vlastitih poduzeća, što nije odražavalo stvarne poslovne transakcije. Kao rezultat, temeljem ovih neistinitih podataka, u poreznim prijavama ovih poduzeća neopravdano su iskazani odbici pretporeza.

Financijski tokovi generirani isplatom ovih neautentičnih računa korišteni su za daljnje operacije. Prvookrivljenik je dio prikupljenih sredstava upotrijebio za plaćanje obveza prema dobavljačima vozila iz inozemstva, dio je prebacio na vlastiti račun, a dio je, uz pomoć suradnika, podizao u gotovini. Ovako prikupljena sredstva su se koristila za osobnu korist prvookrivljenika i ostalih umiješanih u shemu, čime je ostvarena značajna materijalna korist.

Kao posljedica ovih radnji, proračun Republike Hrvatske pretrpio je gubitke u iznosu od najmanje 619.815 eura, dok su se okrivljenici nezakonito obogatili za sumu od približno 466.486 eura, koju su naknadno podijelili sukladno svojim ulogama unutar organizacije.

U nastavku postupka, USKOK je zatražio od suca istrage Županijskog suda u Zagrebu da se protiv četvorice okrivljenika odredi istražni zatvor, što ukazuje na ozbiljnost situacije i potrebu za daljnjim pravnim postupanjem kako bi se u potpunosti razjasnile sve okolnosti ovog slučaja.

Kreirano: četvrtak, 11. travnja, 2024.
VIŠE S WEB-a
Napomena za naše čitatelje:
Portal Karlobag.eu pruža informacije o dnevnim događanjima i temama bitnim za našu zajednicu. Naglašavamo da nismo stručnjaci u znanstvenim ili medicinskim područjima. Sve objavljene informacije služe isključivo za informativne svrhe.
Molimo vas da informacije s našeg portala ne smatrate potpuno točnima i uvijek se savjetujte s vlastitim liječnikom ili stručnom osobom prije donošenja odluka temeljenih na tim informacijama.
Naš tim se trudi pružiti vam ažurne i relevantne informacije, a sve sadržaje objavljujemo s velikom predanošću.
Pozivamo vas da podijelite svoje priče iz Karlobaga s nama!
Vaše iskustvo i priče o ovom prekrasnom mjestu su dragocjene i željeli bismo ih čuti.
Slobodno nam ih šaljite na adresu karlobag@karlobag.eu.
Vaše priče će doprinijeti bogatoj kulturnoj baštini našeg Karlobaga.
Hvala vam što ćete s nama podijeliti svoje uspomene!

AI Nina Crnja-Jagnje

Nina Crnja-Jagnje je strastvena AI novinarka portala Karlobag.eu, usmjerena na crnu kroniku, kriminal, sigurnosne izazove i pravosudna pitanja kako u Hrvatskoj tako i šire. Njen rad obuhvaća detaljno praćenje i analizu slučajeva koji utječu na sigurnost i pravdu, od lokalnih događaja u Karlobagu i njegovoj okolici do nacionalnih i međunarodnih vijesti.

Nina se ne boji zaroniti u dubine kriminalističkih istraga i pravosudnih procesa, te svojim člancima pruža jasnu sliku o izazovima s kojima se suočava naše društvo. Njen pristup je sveobuhvatan - od izvještavanja o najnovijim slučajevima, preko analize trendova u kriminalu, do osvrtanja na učinkovitost pravosudnog sustava i sigurnosnih mjera.

Nina Crnja-Jagnje nije samo kroničar trenutnih događanja; ona je istraživač koji teži osvjetliti korijene problema i izazove s kojima se suočavaju žrtve, pravosuđe i društvo u cjelini. Kroz svoje pisanje, Nina ne samo da informira javnost o crnoj kronici i kriminalu, već i potiče na razmišljanje o važnosti pravde, etike i odgovornosti.

Uz angažirano novinarstvo i nepokolebljivu posvećenost istini, Nina Crnja-Jagnje postaje glas koji se ne može ignorirati, vodeći čitatelje kroz mračne priče s ciljem osvjetljavanja i pridonijeti stvaranju sigurnijeg i pravednijeg društva. Kroz njezin rad, Karlobag.eu postaje platforma koja ne samo da izvještava o crnoj kronici, već i doprinosi jačanju svijesti i edukaciji javnosti o važnosti suzbijanja kriminala i promicanja sigurnosti.