Pod okriljem vedre srpanjske noći, na jednoj od najspektakularnijih pozornica na Jadranu, drevnoj Tvrđavi sv. Mihovila, dogodila se umjetnička čarolija koja će se dugo pamtiti. U srijedu navečer, 16. srpnja, publika Šibenik Dance Festivala svjedočila je rijetko viđenoj erupciji energije, preciznosti i sirove emocije. Svjetski poznata njemačka plesna kompanija, Gauthier Dance Company, izvela je svoj kinetički moćan program, kulminirajući vizualno hipnotizirajućom koreografijom Contemporary Dance 2.0. Ovim gostovanjem, festival je još jednom zacementirao svoj status nezaobilazne točke na kulturnoj mapi Hrvatske i Europe, potvrđujući da grad Šibenik živi i diše za vrhunsku umjetnost.
Večer na povijesnoj utvrdi, s koje se pruža nestvaran pogled na šibenski arhipelag, bila je više od plesne predstave; bio je to potpuni doživljaj za sva osjetila. Kompanija iz Stuttgarta, vođena vizionarskom palicom plesača, koreografa i neumornog promotora plesa Erica Gauthiera, pokazala je zašto slovi za jedno od najuzbudljivijih imena suvremene plesne scene. Njihov pristup je beskompromisan – fizički intenzivan do krajnjih granica, tehnički izbrušen do savršenstva, ali istovremeno prožet dubokom intuicijom i emocionalnom snagom koja se s pozornice prelijeva na publiku.
Večer plesne raznolikosti i sirove energije
Program je započeo naizgled ležerno, no ispod površine je titrala vrhunska vještina. Uvodne točke večeri, tri razigrana i šarmantna sola pod zajedničkim nazivom PacoPepePluto, odmah su osvojila simpatije publike. Na bezvremensku glazbu Deana Martina, trojica plesača izvela su koreografiju koju potpisuje Alejandro Cerrudo, demonstrirajući izvanrednu tehničku preciznost upakiranu u duhovitu i pristupačnu izvedbu. Bio je to savršen uvod koji je pripremio teren za ono što je uslijedilo.
Atmosfera se potom dramatično promijenila. Na scenu je stupio mračniji, napetiji i sirovom energijom nabijen duet Monstruo Grande. U ovom djelu cijenjenog koreografa Marca Goeckea, poznatog po svom jedinstvenom, gotovo nervoznom i fragmentiranom plesnom jeziku, dvoje plesača isplelo je priču o složenom odnosu kroz besprijekorno usklađene, oštre i munjevite pokrete. Njihova tijela postala su instrumenti koji su prenosili duboku emocionalnu napetost, ostavljajući publiku bez daha i u iščekivanju vrhunca večeri.
Eksplozija ritma: Ljudski kaleidoskop na Tvrđavi
A vrhunac je bio upravo to – eksplozija. Od prvih taktova moćne elektroničke glazbe do posljednjeg, sinkroniziranog pokreta, izvedba komada Contemporary Dance 2.0 bila je spektakl koji je redefinirao poimanje suvremenog plesa. Koreografiju potpisuje jedan od najutjecajnijih suvremenih plesnih umjetnika današnjice, Hofesh Shechter, čiji je stil prepoznatljiv po sirovoj snazi, plemenskim ritmovima i stvaranju monumentalnih scenskih slika. Predstava je manje nalikovala klasičnom plesnom komadu, a više pulsirajućem vizualnom koncertu, iskustvu koje se uvlači pod kožu.
Plesači su se kretali u brzim, gotovo neprekidnim formacijama, stvarajući žive slike koje su se preslagivale u djeliću sekunde, poput nekog fascinantnog ljudskog kaleidoskopa. Njihova energija bila je zarazna, a preciznost ostavljala bez daha. "Iako predstava traje svega sat vremena, uspijeva kondenzirati energiju koja bi inače trajala barem dva i pol sata!", slikovito je opisao Eric Gauthier. Dodao je kako Shechterovo viđenje suvremenog plesa otkriva njegovu neočekivanu bliskost s klupskim iskustvom, čineći ga dinamičnim, neposrednim i nevjerojatno privlačnim. Upravo se ta Gauthierova misija – približiti ples svima i pokazati koliko raznolik i bogat on može biti – ostvarila te večeri, a publika se, kako je i predvidio, nepovratno zaljubila.
Čast, emocije i oproštaj pod zvijezdama
Nastup u Hrvatskoj bio je za kompaniju poseban po mnogočemu. "Večer je definitivno ispunila naša očekivanja. Bilo nam je pravo zadovoljstvo nastupati na tako prekrasnoj vanjskoj pozornici, uz lagani povjetarac", prenio je dojmove baletni majstor Luis Sayago. Posebno ga je, kaže, impresionirala publika. "Sudeći po velikom pljesku i oduševljenim reakcijama, činilo se da su i gledatelji jednako uživali. Zapravo, publika nas je prilično impresionirala – svi su bili dotjerani, s visokim očekivanjima, kao da je riječ o večernjem izlasku kojem pridaju posebno značenje. Kakva čast i znak poštovanja prema ansamblu."
Osim iznimne lokacije i fantastične atmosfere, večer je imala i duboko emotivnu notu. Bio je to posljednji nastup prije ljetne stanke, ali i dirljivi oproštaj od plesačice Izabele Szylinske, koja je nakon šest godina napustila kompaniju. Ta činjenica dala je izvedbi dodatnu težinu, a emocije su bile gotovo opipljive, kako na pozornici tako i u gledalištu. Dugi, iskreni pljesak i ovacije na kraju bili su najbolja potvrda da je Šibenik doživio umjetnički događaj za pamćenje.
Oduševljenje Šibenikom i jedinstveno iskustvo
Članovi Gauthier Dance Company nisu krili svoje oduševljenje gradom. Već po dolasku, zaljubili su se u njegovu intimnu atmosferu, pitoreskne kamene ulice i prekrasan krajolik koji ga okružuje. "Odmah smo se i okupali na maloj plaži koju smo pronašli pa nismo mogli poželjeti bolji i opušteniji početak našeg šibenskog iskustva", poručili su iz kompanije. Ono što je uslijedilo bilo je, kažu, jednako posebno. "Gauthier Dance rijetko nastupa na otvorenom, a još rjeđe na ovako nevjerojatnoj lokaciji, sa spektakularnim pogledom na grad i zaljev. Zato su već i probe za nas bile pravi užitak." Kuriozitet je bio i to što su probe, zbog otvorenosti tvrđave za posjetitelje, imale svoju malu publiku. "Nismo očekivali da ćemo već tada imati gledatelje! Ljudi su zastali i gledali nas. Bilo je neobično, ali jako lijepo i odmah je probudilo iščekivanje pred nastup. Naš debi u Hrvatskoj zaista je poseban, a boravak u Šibeniku pružio nam je nezaboravne uspomene."
Festival se nastavlja punom snagom
Šibenik Dance Festival ne staje. Već večeras, u petak 18. srpnja, program se nastavlja na dvije atraktivne lokacije. U čarobnom ambijentu klaustra pokraj krstionice UNESCO-ve Katedrale sv. Jakova, na rasporedu je izvedba Come Neve, djelo cijenjenog talijanskog koreografa Adriana Bolognina. Plesna večer potom se seli na popularni Green Stage ispred kluba Azimut, gdje će Roberta Maimone izvesti predstavu Wonder Love.
Sutra, u subotu 19. srpnja, plesna umjetnost ponovno osvaja jednu od gradskih utvrda. Na Tvrđavi Barone publika će moći pogledati dvije izvedbe: the horMoans – is that all there is?, plesni potpis intrigantnog portugalskog koreografskog dvojca kojeg čine Beatriz Mira i Tiago Barreiros, te SAMIA, još jedno koreografsko djelo s potpisom Talijana Adriana Bolognina. Ulaznice za ovaj program dostupne su putem sustava Eventim.
Od četvrtka je započeo i poseban program na središnjem gradskom trgu, Poljani, koji traje sve do nedjelje. U sklopu njega, brojnim posjetiteljima i građanima Šibenika predstavit će se umjetničke organizacije, plesni klubovi i umjetničke škole iz cijele Hrvatske. Važno je napomenuti da su, s izuzetkom programa na Tvrđavi Barone, sve ostale izvedbe u sklopu festivala besplatne za posjetitelje. Cjelokupni raspored i sve informacije dostupne su na službenim stranicama festivala i Tvrđave kulture Šibenik.
SMJEŠTAJ U BLIZINI
Šibenik
Šibenik, Hrvatska
Kreirano: petak, 18. srpnja, 2025.