Digitalna valuta eurozone: podrška i daljnji koraci
Razvoj digitalne valute eurozone, često nazivane digitalnim eurom, sve više dobiva podršku među članicama eurozone. U središtu inicijative stoji Europska središnja banka (ECB), koja ovu digitalnu valutu razvija s ciljem osiguravanja stabilnosti i konkurentnosti europskog tržišta u digitalnoj ekonomiji. Digitalni euro osmišljen je kao rješenje koje će europskim građanima omogućiti jednostavniji pristup najsigurnijim oblicima digitalnog novca, zadržavajući stabilnost financijskog sustava. Digitalni euro bi se koristio uz fizički novac, a prednost je u tome što bi omogućio brze digitalne transakcije bez ovisnosti o vanjskim pružateljima usluga ili kriptovalutama.
U okviru ovog projekta, ECB planira integrirati tehnologiju digitalnog plaćanja koja će, uz sigurnost, omogućiti offline funkcionalnost, visoku razinu privatnosti te nultu naknadu po transakciji. Tako bi digitalni euro pružio što je moguće sličniju anonimnost kao gotovina u fizičkim trgovinama, a transakcije bi bile moguće čak i u ekstremnim situacijama poput kibernetičkih napada ili prirodnih katastrofa. Očekuje se da bi ovaj pristup mogao pomoći u očuvanju monetarnog suvereniteta eurozone, posebno u svjetlu povećanog prihvaćanja kriptovaluta i digitalnih valuta u privatnom sektoru diljem svijeta.
Uloga banaka u implementaciji digitalnog eura
Jedan od ključnih izazova uvođenja digitalnog eura odnosi se na ulogu banaka i stabilnost financijskog sustava. Europska središnja banka ističe kako je važno da digitalni euro nadopunjuje, a ne narušava postojeći financijski ekosustav. U kontekstu provođenja istraživanja, ECB surađuje s komercijalnim bankama kako bi se osiguralo da one ostanu integralni dio sustava i da digitalni euro bude implementiran u postojeće financijske tokove. Predsjednica ECB-a Christine Lagarde naglasila je da je uključivanje banaka ključno, a istraživačka faza projekta uključuje i metode prototipiziranja i korištenja fokusnih grupa za identificiranje potencijalnih izazova i optimalnih rješenja za banke i financijsku stabilnost.
Među izazovima koje ECB nastoji riješiti ističe se pitanje privatnosti. ECB je najavila da će uvođenje digitalnog eura biti popraćeno visokim standardima zaštite podataka i osiguranja privatnosti korisnika. Naime, jedno od glavnih načela razvoja digitalnog eura je omogućiti korisnicima da njihove transakcije budu anonimne kao i gotovina, čime se sprečava zloupotreba podataka te jamči povjerenje u digitalni novac. U tu svrhu, ECB radi na metodama kalibracije limita posjedovanja digitalnog eura, kako bi zaštitila privatnost, ali i osigurala da digitalni euro ne postane alat za pranje novca ili financiranje terorizma.
Podrška među članicama eurozone
Potpora digitalnom euru sve je veća, posebice među velikim gospodarstvima eurozone poput Njemačke i Francuske. U zajedničkom priopćenju, njemačka i francuska ministarstva financija izrazila su zadovoljstvo razvojem digitalnog eura, naglašavajući njegove „velike mogućnosti” za europsku financijsku infrastrukturu. Prema anketama, više od tri četvrtine njemačkih tvrtki s više od 50 zaposlenih podupire uvođenje digitalnog eura zbog potencijala za smanjenje ovisnosti o privatnim pružateljima usluga digitalnog plaćanja te zbog rizika koji predstavljaju inozemne i privatne digitalne valute za stabilnost europskog financijskog tržišta.
Implementacija i testna faza
ECB je 2023. godine započela pripremnu fazu projekta, koja je ključna za postavljanje temelja za potencijalno izdavanje digitalnog eura. U ovoj fazi se izrađuju prvi prototipi te se provode eksperimenti kako bi se procijenio učinak digitalnog eura na gospodarstvo i pripremila infrastruktura potrebna za njegovu integraciju. Implementacija će uključivati kako digitalna rješenja za online plaćanja, tako i tehnologiju koja će omogućiti offline transakcije, a radit će se na osiguranju jednostavnog korištenja bez potrebe za dodatnim uređajima.
Plan za digitalni euro uključuje suradnju s Europskom komisijom, ministrima financija, kao i europskim parlamentima. U iduće dvije godine ECB će intenzivno raditi na procjeni dizajna i mogućnosti digitalnog eura u suradnji s predstavnicima zemalja članica, kako bi konačna verzija ove digitalne valute bila sigurna, pouzdana i korisna za sve europske građane. ECB očekuje da će digitalni euro dugoročno osigurati monetarni suverenitet te podržati gospodarski rast i financijsku stabilnost eurozone.
Kreirano: četvrtak, 31. listopada, 2024.
Napomena za naše čitatelje:
Portal Karlobag.eu pruža informacije o dnevnim događanjima i temama bitnim za našu zajednicu. Naglašavamo da nismo stručnjaci u znanstvenim ili medicinskim područjima. Sve objavljene informacije služe isključivo za informativne svrhe.
Molimo vas da informacije s našeg portala ne smatrate potpuno točnima i uvijek se savjetujte s vlastitim liječnikom ili stručnom osobom prije donošenja odluka temeljenih na tim informacijama.
Naš tim se trudi pružiti vam ažurne i relevantne informacije, a sve sadržaje objavljujemo s velikom predanošću.
Pozivamo vas da podijelite svoje priče iz Karlobaga s nama!
Vaše iskustvo i priče o ovom prekrasnom mjestu su dragocjene i željeli bismo ih čuti.
Slobodno nam ih šaljite na adresu karlobag@karlobag.eu.
Vaše priče će doprinijeti bogatoj kulturnoj baštini našeg Karlobaga.
Hvala vam što ćete s nama podijeliti svoje uspomene!