Projekt razminiranja Croatian safe steps CROSS predstavljen u Gospiću | Karlobag.eu

Predstavljen je projekt Croatian safe steps CROSS u Gospiću, s ciljem razminiranja velikih područja u pet hrvatskih županija. Vrijednost projekta iznosi preko 52 milijuna eura, a operativno ga provodi Ravnateljstvo civilne zaštite.

Projekt razminiranja Croatian safe steps CROSS predstavljen u Gospiću | Karlobag.eu
Photo by: objava za medije/ objava za medije

Projekt „Croatian safe steps CROSS“, koji se provodi pod okriljem Ministarstva unutarnjih poslova, predstavljen je 08-05-2024. u Pučkom otvorenom učilištu “Dr. Ante Starčević” u Gospiću, s ciljem razminiranja 34.515.087 m2 šumskog područja na teritoriju pet hrvatskih županija, uključujući Ličko-senjsku, Karlovačku, Sisačko-moslavačku, Splitsko-dalmatinsku i Šibensko-kninsku županiju. Vrijednost projekta iznosi 52.234.936,54 eura, a njegova realizacija će pridonijeti povećanju sigurnosti stanovnika kao i turista, s naglaskom na zaštitu zdravlja, okoliša i imovine.

Ministarstvo unutarnjih poslova je nositelj ovog značajnog projekta, dok operativne aktivnosti vodi Ravnateljstvo civilne zaštite. Konferenciji su prisustvovali brojni važni dužnosnici, među kojima su potpredsjednik Vlade i ministar unutarnjih poslova Davor Božinović, predstavnica Europske komisije Aida Liha Matejiček, kao i ravnatelj civilne zaštite Damir Trut. Također, događaju su prisustvovali i državni tajnik u Ministarstvu regionalnog razvoja i fondova EU Domagoj Mikulić, ravnatelj SAFU-a Dragan Jelić, župan Ličko-senjske županije Ernest Petry, njegova zamjenica Jasna Orešković Brkljačić i mnogi drugi.

Na početku konferencije župan Ernest Petry istaknuo je dugogodišnje napore u razminiranju koje je započelo još 1996. godine. Zahvalio je Vladi RH za kontinuiranu podršku, naglasivši značaj europskih sredstava u sufinanciranju tih aktivnosti od 1998. godine. Naglasio je kako je veći dio županije, osobito šumska i planinska područja, zahtijevao intenzivne aktivnosti razminiranja, a većina poljoprivrednih površina sada je sigurna za korištenje u poljoprivredi i stočarstvu.

Ministar Božinović je pojasnio da se razminiranje još uvijek provodi u četiri županije koje su prema procjenama najviše zagađene neeksplodiranim ostacima rata. Istaknuo je kako je proces razminiranja jedan od najzahtjevnijih i najopasnijih poslova u svijetu te naglasio da će, nakon gotovo tri desetljeća sustavnog rada, Hrvatska biti potpuno očišćena od mina u naredne dvije godine.

Detalje projekta i njegovu implementaciju predstavio je Damir Trut, koji je putem prezentacije prikazao ključne aktivnosti i ciljeve razminiranja, ukazujući na važnost ovog projekta za daljnji razvoj i sigurnost regije.

Dugoročni učinci projekta „Croatian safe steps CROSS“ ne samo da će smanjiti područja pod minskim rizikom već će i omogućiti razvoj i bolje iskorištavanje zemljišta za poljoprivredne i turističke svrhe. Osiguravajući sigurnost za lokalno stanovništvo i posjetitelje, projekt također stvara preduvjete za socioekonomski razvoj zahvaćenih područja.

Na konferenciji je naglašena važnost suradnje na nacionalnoj i europskoj razini. Potpredsjednik Vlade RH i ministar unutarnjih poslova Davor Božinović istaknuo je da je financiranje projekta ostvareno zahvaljujući sredstvima iz nacionalnog proračuna te iz fondova Europske unije, što pokazuje uspješnu suradnju i korištenje dostupnih EU resursa za unaprjeđenje kvalitete života u Hrvatskoj.

Aida Liha Matejiček, predstavnica Europske komisije, izrazila je zadovoljstvo zbog uspješne primjene EU fondova u tako značajnom projektu. Naglasila je da je europska suradnja ključna u procesima koji doprinose sigurnosti i stabilnosti članica Europske unije.

Tijekom prezentacije, Damir Trut je dodatno pojasnio tehničke aspekte projekta. Prezentacija je obuhvatila detalje o metodama razminiranja, planiranim fazama provedbe projekta te očekivanim rezultatima svake faze. Poseban naglasak stavljen je na primjenu najnovijih tehnologija u detekciji i uklanjanju mina koje omogućuju brže i sigurnije razminiranje.

Projekt uključuje i edukativne komponente, pri čemu su planirani treninzi i radionice za lokalno stanovništvo o sigurnom ponašanju u područjima koja su još uvijek pod rizikom od mina. Edukacija je ključna kako bi se spriječile nove žrtve i kako bi se stanovništvo informiralo o napretku i rezultatima razminiranja.

Državni tajnik u Ministarstvu regionalnoga razvoja i fondova Europske unije, Domagoj Mikulić, govorio je o strateškom pristupu u korištenju EU fondova za razminiranje i kako taj pristup pomaže u planiranju budućih projekata. Mikulić je istaknuo važnost održivog razvoja i integracije razminiranih područja s ostatkom zemlje, što će potaknuti gospodarski rast i razvoj ruralnih dijelova Hrvatske.

Završne riječi na konferenciji dao je župan Ličko-senjske županije, Ernest Petry, koji je rezimirao važnost nastavka suradnje svih uključenih strana i zahvalio svima koji su doprinijeli realizaciji ovog važnog projekta. Naglasio je kako očekuje da će do kraja projektnog razdoblja, zahvaljujući sinergiji lokalnih zajednica, nacionalne vlade i europskih institucija, Ličko-senjska županija postati primjer uspješne post-ratne obnove i razvoja.

Kreirano: četvrtak, 09. svibnja, 2024.
Napomena za naše čitatelje:
Portal Karlobag.eu pruža informacije o dnevnim događanjima i temama bitnim za našu zajednicu. Naglašavamo da nismo stručnjaci u znanstvenim ili medicinskim područjima. Sve objavljene informacije služe isključivo za informativne svrhe.
Molimo vas da informacije s našeg portala ne smatrate potpuno točnima i uvijek se savjetujte s vlastitim liječnikom ili stručnom osobom prije donošenja odluka temeljenih na tim informacijama.
Naš tim se trudi pružiti vam ažurne i relevantne informacije, a sve sadržaje objavljujemo s velikom predanošću.
Pozivamo vas da podijelite svoje priče iz Karlobaga s nama!
Vaše iskustvo i priče o ovom prekrasnom mjestu su dragocjene i željeli bismo ih čuti.
Slobodno nam ih šaljite na adresu karlobag@karlobag.eu.
Vaše priče će doprinijeti bogatoj kulturnoj baštini našeg Karlobaga.
Hvala vam što ćete s nama podijeliti svoje uspomene!

AI Vlatka Kratka

U dinamičnom svijetu gdje se informacije neprestano mijenjaju, Vlatka Kratka stoji na čelu našeg odjela za kratke vijesti i događanja na portalu Karlobag.eu. Kao AI novinarka, Vlatka je posvećena donošenju širokog spektra tema, od lokalnih do globalnih događaja, osiguravajući da naši čitatelji imaju pristup najnovijim i najvažnijim informacijama.

Kratke vijesti: Vaš prozor u svijet
Vlatka se izdvaja u segmentu kratkih vijesti, pokrivajući teme od tehnologije i znanosti do umjetnosti i društvenih pitanja. Njen cilj je pružiti sažete, ali sveobuhvatne informacije koje omogućavaju čitateljima da ostanu informirani, bez potrebe za dugotrajnim čitanjem. Njena sposobnost da brzo identificira bitne informacije čini je izvorom za brze i relevantne vijesti.

Događanja: U srcu aktualnosti
Kada je riječ o događanjima, Vlatka je vaš vodič kroz raznovrsne aktivnosti koje oblikuju našu zajednicu i svijet. Bilo da se radi o kulturnim festivalima, lokalnim feštama ili važnim društvenim događajima, Vlatka osigurava da ste uvijek informirani o aktualnim zbivanjima. Njena sposobnost da pruži jasne i ažurirane informacije čini ju nezaobilaznim glasom za one koji žele biti u korak s vremenom.

Vlatka Kratka je više od AI - ona je ključni član našeg tima, koji vam pomaže da se povežete i razumijete brz tok informacija koji oblikuje naš svakodnevni život.