U Požegi je održan važan događaj pod pokroviteljstvom predsjednika Vlade Republike Hrvatske, Andreja Plenkovića, gdje je ministrica turizma i sporta, Nikolina Brnjac, uručila ravnatelju Specijalne bolnice za medicinsku rehabilitaciju u Lipiku, Goranu Pušćeniku, dokument o dodjeli sredstava za projekt obnove zgrade Fontana. Projekt, pod nazivom „Rekonstrukcija zgrade Fontana u Toplicama Lipik u hotel namijenjen zdravstvenom turizmu“, financiran je s izdašnih 12,8 milijuna eura dobivenih putem javnog natječaja iz Nacionalnog plana oporavka i otpornosti, usmjerenog na regionalnu diversifikaciju i specijalizaciju hrvatskog turizma kroz razvoj turističkih proizvoda visoke dodane vrijednosti.
Ministrica Brnjac je istaknula kako će ovo značajno ulaganje pridonijeti obogaćivanju turističke ponude Lipika i šire regije Slavonije, povećavajući njezinu atraktivnost kroz razvoj novih smještajnih kapaciteta, poboljšanje pratećih usluga te kreiranje inovativnih turističkih proizvoda. Naglasila je kako su stvoreni temelji za dugoročni razvoj zdravstvenog turizma u ovom dijelu Hrvatske.
Toplice Lipik već više od stoljeća i pol poznate su po svojim uspješnim metodama liječenja raznih neuroloških, reumatskih i ortopedskih stanja. Prvu detaljnu analizu termalne vode u Lipiku proveo je 1839. godine dr. D. Wagner, identificiravši visoku koncentraciju joda, što je lipičke vode učinilo prepoznatljivima u cijeloj Europi.
Specijalna bolnica za medicinsku rehabilitaciju u Lipiku danas je prepoznata po primjeni suvremenih metoda fizikalne medicine i rehabilitacije. Osim toga, Toplice Lipik služe kao mjesto za stjecanje praktičnog znanja i vještina za učenike srednjih škola i studente s područja medicinskih i ugostiteljskih struka, uključujući suradnju s Medicinskim fakultetom u Osijeku, što dodatno potvrđuje njihovu ulogu u edukacijskom segmentu zdravstvene skrbi.
Projekt „Rekonstrukcija zgrade Fontana u Toplicama Lipik u hotel u funkciji zdravstvenog turizma“ obuhvaća rušenje stare zgrade Fontana i razvoj nove infrastrukture koja će znatno unaprijediti standard lječilišnog turizma u regiji. Plan je usmjeren na izgradnju i opremanje novih objekata koji će uključivati raznovrsne sadržaje poput ugostiteljskih usluga, wellness i spa centara, te zabavnih i sportsko-rekreativnih aktivnosti. Također, projekt predviđa jačanje suradnje i umrežavanja među ključnim akterima u turističkom, ugostiteljskom i povezanim sektorima, s posebnim naglaskom na promociju i upotrebu lokalno proizvedene hrane te ekoloških poljoprivrednih proizvoda.
Napomena za naše čitatelje:
Portal Karlobag.eu pruža informacije o dnevnim događanjima i temama bitnim za našu zajednicu. Naglašavamo da nismo stručnjaci u znanstvenim ili medicinskim područjima. Sve objavljene informacije služe isključivo za informativne svrhe.
Molimo vas da informacije s našeg portala ne smatrate potpuno točnima i uvijek se savjetujte s vlastitim liječnikom ili stručnom osobom prije donošenja odluka temeljenih na tim informacijama.
Naš tim se trudi pružiti vam ažurne i relevantne informacije, a sve sadržaje objavljujemo s velikom predanošću.
Pozivamo vas da podijelite svoje priče iz Karlobaga s nama!
Vaše iskustvo i priče o ovom prekrasnom mjestu su dragocjene i željeli bismo ih čuti.
Slobodno nam ih šaljite na adresu karlobag@karlobag.eu.
Vaše priče će doprinijeti bogatoj kulturnoj baštini našeg Karlobaga.
Hvala vam što ćete s nama podijeliti svoje uspomene!