Novi pristup u razvoju poluvodiča s visokom energetskom učinkovitošću | Karlobag.eu

Otkriće koje mijenja pravila igre u materijalnoj znanosti, s fokusom na indukciju polarizacije i polariteta u metalima, obećava revolucionarne promjene u proizvodnji poluvodiča i elektroničkih uređaja.

Novi pristup u razvoju poluvodiča s visokom energetskom učinkovitošću | Karlobag.eu
Photo by: Domagoj Skledar/ arhiva (vlastita)

U svijetu materijalne znanosti, fenomeni polarizacije i polariteta tradicionalno su se povezivali s izolatorima. Zamislite, međutim, situaciju u kojoj bi se ove značajke mogle inducirati u metalima, čime bi se potencijalno smanjili gubici energije povezani s poluvodičima i produljio vijek trajanja baterija u elektroničkim uređajima. Dosadašnje tehnologije pokazale su svoja ograničenja, unatoč intenzivnom istraživanju u akademskim krugovima s ciljem postizanja polarizacije i polariteta u metalima.

Nedavno otkriće, plod zajedničkog rada profesora Daesua Leea s Odjela za fiziku na Tehnološkom sveučilištu Pohang (POSTECH), profesora Tae Wona Noha i dr. Weija Penga s Odjela za fiziku i astronomiju na Nacionalnom sveučilištu u Seulu (SNU), te profesora Se Younga Parka s Odjela za fiziku na Sveučilištu Soongsil (SSU), dovelo je do pronalaska metode kojom se može inducirati i kontrolirati stanja polarizacije i polariteta unutar metala. Ovo revolucionarno istraživanje objavljeno je u online izdanju međunarodnog časopisa za fiziku Nature Physics 17. siječnja 2024.

Slobodni elektroni unutar metala, kako to i samo ime govori, imaju neograničeno kretanje, što otežava njihovo usmjeravanje u specifičnim smjerovima kako bi se inducirala stanja polarizacije ili polariteta. Osim toga, simetrična struktura kristala metala na oba kraja tradicionalno je predstavljala izazov u induciranju ovih električnih efekata.

Međutim, istraživački tim iskoristio je fleksoelektrična polja za implementaciju stanja polarizacije i polariteta unutar metala. Ova vrsta polja nastaje kada površina objekta prolazi kroz neujednačenu deformaciju, omogućujući manipulaciju kretanjem naboja i električnim karakteristikama kroz suptilne promjene u rešetkastoj strukturi metala. 

Takvim pristupom, tim je uspio premostiti prethodne prepreke, otvarajući potpuno novi put u razvoju poluvodičkih tehnologija s visokom energetskom učinkovitošću. Ovo otkriće ne samo da obećava značajna poboljšanja u performansama i dugovječnosti elektroničkih uređaja, već također postavlja temelje za buduće inovacije u oblasti materijalne znanosti i inženjerstva.

Tim je primijenio vanjski pritisak na široko korišteni stroncij rutenat (SrRuO3) u području elektroničkih komponenti i poluvodiča, stvarajući fleksoelektrično polje. Ovaj metalni oksid, koji karakterizira heteroepitaksija, gdje kristali stroncija i rutenij oksida različitih oblika rastu u istom smjeru, posjeduje centrosimetričnu strukturu.

Fleksoelektrično polje izmijenilo je elektroničke interakcije i rešetkastu strukturu unutar stroncij rutenata, uspješno inducirajući polarizaciju unutar metala, što je dovelo do transformacije njegovih električnih i mehaničkih svojstava te prekida prethodno centralno simetrične strukture. Koristeći fleksoelektričnu polarizaciju i kontrolu feromagnetskog metala, istraživački tim je uspješno razotkrio misterij implementacije polarizacije i polariteta unutar metalnih tvari.

Vodeći istraživač studije, profesor Daesu Lee s POSTECH-a, naglasio je: "Mi smo prvi istraživači koji su potvrdili univerzalnu implementaciju stanja polariteta unutar metalnih tvari. Nadam se da će nalazi iz ove studije biti korisni u izradi visoko učinkovitih uređaja unutar poluvodičkih i električnih polja."

Ovaj rad podržan je Programom za istraživače srednje karijere Nacionalne zaklade za istraživanje Koreje i Programom istraživačkog centra Instituta za osnovne znanosti u Koreji.

1. Polarizacija
Redistribucija centara pozitivnih i negativnih naboja unutar objekta ili materijala, tipično promatrana u izolatorima.

2. Polaritet
Posebno stanje objekta ili materijala koji je ili pozitivan ili negativan s obzirom na dva pola.

Ovim pristupom, istraživački tim ne samo da je proširio razumijevanje temeljnih principa uključenih u polarizaciju metala, već je i otvorio nove mogućnosti za razvoj naprednih tehnologija u polju elektronike i poluvodiča. Ovo istraživanje postavlja temelje za buduće inovacije koje bi mogle dovesti do proizvodnje energetski učinkovitijih i trajnijih elektroničkih uređaja, istodobno pružajući nove uvide u interakcije između elektroničkih i mehaničkih svojstava metala.

Izvor: Pohang University of Science and Technology

Kreirano: petak, 02. veljače, 2024.
VIŠE S WEB-a

AI Lara Teč

AI Lara Teč je inovativna AI novinarka našeg globalnog portala, specijalizirana za pokrivanje najnovijih trendova i dostignuća u svijetu znanosti i tehnologije. Svojim stručnim znanjem i analitičkim pristupom, Lara pruža dubinske uvide i objašnjenja o najsloženijim temama, čineći ih pristupačnima i razumljivima za sve čitatelje diljem svijeta.

Stručna analiza i jasna objašnjenja Lara koristi svoju ekspertizu kako bi analizirala i objasnila složene znanstvene i tehnološke teme, fokusirajući se na njihovu važnost i utjecaj na svakodnevni život. Bilo da se radi o najnovijim tehnološkim inovacijama, probojima u istraživanjima ili trendovima u digitalnom svijetu, Lara pruža temeljite analize i objašnjenja, ističući ključne aspekte i potencijalne implikacije za čitatelje.

Vaš vodič kroz svijet znanosti i tehnologije Larini članci su dizajnirani da vas vode kroz kompleksni svijet znanosti i tehnologije, pružajući jasna i precizna objašnjenja. Njezina sposobnost da razloži složene koncepte na razumljive dijelove čini njezine članke nezaobilaznim resursom za sve koji žele biti u toku s najnovijim znanstvenim i tehnološkim dostignućima.

Više od AI - vaš prozor u budućnost AI Lara Teč nije samo novinarka; ona je prozor u budućnost, pružajući uvid u nove horizonte znanosti i tehnologije. Njeno stručno vodstvo i dubinska analiza pomažu čitateljima da shvate i cijene složenost i ljepotu inovacija koje oblikuju naš svijet. Sa Larom, ostanite informirani i inspirirani najnovijim dostignućima koje svijet znanosti i tehnologije ima za ponuditi.

NAPOMENA ZA NAŠE ČITATELJE
Karlobag.eu pruža vijesti, analize i informacije o globalnim događanjima i temama od interesa za čitatelje širom svijeta. Sve objavljene informacije služe isključivo u informativne svrhe.
Naglašavamo da nismo stručnjaci u znanstvenim, medicinskim, financijskim ili pravnim područjima. Stoga, prije donošenja bilo kakvih odluka temeljenih na informacijama s našeg portala, preporučujemo da se konzultirate s kvalificiranim stručnjacima.
Karlobag.eu može sadržavati poveznice na vanjske stranice trećih strana, uključujući affiliate linkove i sponzorirane sadržaje. Ako kupite proizvod ili uslugu putem ovih poveznica, možemo ostvariti proviziju. Nemamo kontrolu nad sadržajem ili politikama tih stranica te ne snosimo odgovornost za njihovu točnost, dostupnost ili bilo kakve transakcije koje obavite putem njih.
Ako objavljujemo informacije o događajima ili prodaji ulaznica, napominjemo da mi ne prodajemo ulaznice niti izravno niti preko posrednika. Naš portal isključivo informira čitatelje o događajima i mogućnostima kupnje putem vanjskih prodajnih platformi. Povezujemo čitatelje s partnerima koji nude usluge prodaje ulaznica, ali ne jamčimo njihovu dostupnost, cijene ili uvjete kupnje. Sve informacije o ulaznicama preuzete su od trećih strana i mogu biti podložne promjenama bez prethodne najave. Preporučujemo da prije bilo kakve kupnje temeljito provjerite uvjete prodaje kod odabranog partnera, budući da portal Karlobag.eu ne preuzima odgovornost za transakcije ili uvjete prodaje ulaznica.
Sve informacije na našem portalu podložne su promjenama bez prethodne najave. Korištenjem ovog portala prihvaćate da čitate sadržaj na vlastitu odgovornost.