U sklopu završne faze šestotjedne intenzivne obuke, polaznici 12. naraštaja Središta za razvoj vođa "Marko Babić" krenuli su 15. listopada 2024. godine na zahtjevnu hodnju dugu 88 kilometara, koja se proteže od vojarne "Josip Jović" u Udbini do povijesne Kninske tvrđave. Hodnja traje 34 sata i obuhvaća prolazak kroz tri hrvatske županije - Ličko-senjsku, Zadarsku i Šibensko-kninsku - te je ključni dio vojnog usavršavanja, gdje se testiraju ne samo fizička snaga, već i liderske sposobnosti polaznika.
Ova završna hodnja simbolizira prelazak iz statusa polaznika u ulogu vođe, spremnog za preuzimanje zapovjednih dužnosti unutar Oružanih snaga Republike Hrvatske. Kroz cijelu hodnju, 32 polaznika i 4 polaznice, pod nadzorom instruktora, suočavaju se s brojnim fizičkim i mentalnim izazovima. Prolaze šumskim stazama, asfaltnim cestama i kroz zahtjevne prirodne terene, a osim vojne pripreme, ova faza stavlja poseban naglasak na izgradnju karaktera i liderskih sposobnosti koje su ključne za uspješno zapovijedanje u složenim uvjetima.
Poseban dio hodnje je prolazak kroz Gračac i Otrić, gdje polaznici postavljaju privremene logore, a hodnja se nastavlja prema Kninu. Ova faza obuke zahtijeva visoku razinu izdržljivosti, a svaki polaznik se mora dokazati kroz zahtjevne terenske vježbe i simulacije stvarnih borbenih uvjeta. Kninska tvrđava, kao simbol hrvatske vojne povijesti i pobjede u Domovinskom ratu, označava završnu točku njihove hodnje. Dolaskom na tvrđavu, polaznici podižu hrvatsku zastavu i time obilježavaju službeni kraj obuke.
Jedan od najvažnijih trenutaka na svečanosti održanoj 16. listopada je uručenje uvjerenja o završenoj obuci te posebnih priznanja najboljim polaznicima. Najbolji polaznik dobiva pištolj s posvetom načelnika Glavnog stožera Oružanih snaga, što je simbolična nagrada za uspjeh i izniman trud tijekom cijelog trajanja obuke. Kroz ovaj šestotjedni program, polaznici su prošli kroz različite faze vojnih vježbi, uključujući borbene simulacije, vježbe u vodenim i stresnim uvjetima te izgradnju vojne discipline.
Važnost vođa u Oružanim snagama
Središte za razvoj vođa "Marko Babić" osnovano je s misijom razvoja vođa na osnovnim razinama zapovijedanja u Oružanim snagama. Njihova obuka nije samo fizički zahtjevna, već se temelji na razvoju vođa koji će, koristeći znanje, sposobnost prilagodbe i mentalnu snagu, uspješno voditi svoje jedinice kroz različite vojne izazove. Posebna pažnja posvećena je funkcioniranju pod stresom i u otežanim uvjetima, jer upravo takvi izazovi definiraju sposobnosti modernog vojnog vođe.
Središte nosi ime po pukovniku Marku Babiću, jednom od ključnih vođa Domovinskog rata, čija vojna postignuća i doprinos oslobađanju Hrvatske predstavljaju izvor inspiracije za nove naraštaje vođa. Do sada je kroz Središte prošlo više od 500 polaznika, koji su uspješno završili ovu zahtjevnu obuku. Zahvaljujući visokoj razini treninga i usavršavanja, polaznici su spremni prenijeti stečena znanja i vještine u svoje vojne postrojbe te preuzeti zapovjedne dužnosti.
Poseban naglasak u ovoj obuci stavlja se na povezivanje s tradicijom Domovinskog rata, gdje se uči iz primjera heroja poput Marka Babića, čije iskustvo iz Vukovara i Domovinskog rata služi kao nadahnuće za nove generacije vojnika. Obuka uključuje i različite scenarije koji su posebno prilagođeni modernim vojnim izazovima, te je dizajnirana kako bi se polaznicima pružile sve potrebne vještine za suočavanje s kompleksnim vojnim zadaćama.
Kreirano: četvrtak, 17. listopada, 2024.
Napomena za naše čitatelje:
Portal Karlobag.eu pruža informacije o dnevnim događanjima i temama bitnim za našu zajednicu. Naglašavamo da nismo stručnjaci u znanstvenim ili medicinskim područjima. Sve objavljene informacije služe isključivo za informativne svrhe.
Molimo vas da informacije s našeg portala ne smatrate potpuno točnima i uvijek se savjetujte s vlastitim liječnikom ili stručnom osobom prije donošenja odluka temeljenih na tim informacijama.
Naš tim se trudi pružiti vam ažurne i relevantne informacije, a sve sadržaje objavljujemo s velikom predanošću.
Pozivamo vas da podijelite svoje priče iz Karlobaga s nama!
Vaše iskustvo i priče o ovom prekrasnom mjestu su dragocjene i željeli bismo ih čuti.
Slobodno nam ih šaljite na adresu karlobag@karlobag.eu.
Vaše priče će doprinijeti bogatoj kulturnoj baštini našeg Karlobaga.
Hvala vam što ćete s nama podijeliti svoje uspomene!