Županijsko državno odvjetništvo u Osijeku provodi istragu protiv više okrivljenika zbog ratnih zločina počinjenih 1991. godine tijekom agresije na Republiku Hrvatsku

Županijsko državno odvjetništvo u Osijeku donijelo je rješenje o provođenju istrage protiv prvookrivljenika i još četvorice okrivljenika zbog osnovane sumnje na počinjenje ratnih zločina protiv civilnog stanovništva i ratnih zarobljenika u Oroliku 1991. godine.

Županijsko državno odvjetništvo u Osijeku provodi istragu protiv više okrivljenika zbog ratnih zločina počinjenih 1991. godine tijekom agresije na Republiku Hrvatsku
Photo by: Domagoj Skledar/ arhiva (vlastita)

Županijsko državno odvjetništvo u Osijeku donijelo je rješenje o provođenju istrage protiv nekoliko okrivljenika zbog osnovane sumnje na počinjenje ratnih zločina. Prvookrivljenik, državljanin Republike Hrvatske, Republike Srbije i Ujedinjenog Kraljevstva, osumnjičen je za ratni zločin protiv civilnog stanovništva, dok su ostali okrivljenici, državljani Republike Hrvatske, osumnjičeni za ratni zločin protiv ratnih zarobljenika.

Prvookrivljenika se sumnjiči da je krajem kolovoza i početkom rujna 1991. godine u Oroliku sudjelovao u zlostavljanju nesrpskog stanovništva, kao pripadnik srpske paravojne formacije TO Orolik, koja je djelovala zajedno s tzv. JNA. Navodi se da je prvookrivljenik, zajedno s još trojicom pripadnika TO Orolik, naoružan automatskim oružjem, ušao u kuću oštećenika i zatražio novac, nakon čega su oštećenika lišili slobode i zlostavljali ga, nanijevši mu teške ozljede.

Postoji osnovana sumnja da je prvookrivljenik, zajedno s još dvojicom pripadnika TO Orolik, zlostavljao drugog oštećenika iz prostorija svlačionice nogometnog kluba u Oroliku, udarajući ga po cijelom tijelu i nanijevši mu brojne ozljede. Također se sumnja da je, zajedno s još trojicom pripadnika TO Orolik, naoružan vatrenim oružjem, napao trećeg oštećenika, nanijevši mu ozljedu lijevog ramena bez ikakvog povoda.

Trećeokrivljenik i četvrtookrivljenik osumnjičeni su da su početkom rujna 1991. godine u Oroliku zlostavljali zarobljene pripadnike Zbora narodne garde iz Berka. Navodi se da su, zajedno s nepoznatim pripadnicima TO Orolik, tijekom transporta zarobljenika udarali zarobljene branitelje po cijelom tijelu, a također su sudjelovali u zlostavljanju zarobljenika ispred prostorija TO Orolik.

Drugookrivljenik i petookrivljenik osumnjičeni su za zlostavljanje zarobljenika iz svlačionice nogometnog kluba u Oroliku. Navodi se da su prilazili zarobljenicima, među kojima su bili pripadnik ZNG-a i njegov brat, te ih udarali po glavi i tijelu, unatoč tome što su zarobljenicima ruke bile vezane na leđima.

Prema izvještaju Županijskog državnog odvjetništva u Osijeku, prvookrivljenik se tereti da je sudjelovao u nasilju protiv civila nesrpske nacionalnosti u Oroliku, počinjenom tijekom oružane agresije na Hrvatsku. U navedenom periodu, u suradnji s trojicom drugih pripadnika TO Orolik, upao je u obiteljsku kuću, prisiljavajući vlasnike da predaju novac, te su zatim fizički zlostavljali oštećenika, uzrokujući mu teške ozljede, uključujući prijelom kuka.

Prilikom istraživanja, također je utvrđeno da je prvookrivljenik sudjelovao u nasilju nad još jednim oštećenikom, kojeg su izveli iz svlačionice nogometnog kluba i tukli ga rukama i nogama. Ovaj incident rezultirao je ozbiljnim ozljedama oštećenika.

Dodatno, prvookrivljenik je optužen za napad na trećeg oštećenika, kojeg je, zajedno s još trojicom pripadnika TO Orolik, fizički napao vatrenim oružjem, nanijevši mu ozljedu ramena. Svi navedeni napadi su se dogodili u periodu kada je tzv. JNA okupirala Orolik, a srpske paravojne formacije uspostavile kontrolu nad mjestom.

Trećeokrivljenik i četvrtookrivljenik su, prema osnovanoj sumnji, sudjelovali u zlostavljanju ratnih zarobljenika prilikom napada na mjesto Berak i njihova transporta u Orolik. Prilikom kretanja zarobljenika u koloni, nepoznati pripadnici TO Orolik su izdvojili dvojicu branitelja te ih, zajedno s trećeokrivljenikom i četvrtookrivljenikom, fizički zlostavljali.

Daljnji izvještaji pokazuju da su trećeokrivljenik i četvrtookrivljenik, zajedno s drugima, sudjelovali u zlostavljanju zarobljenih branitelja iz Berka ispred prostorija TO Orolik. Ovaj čin nasilja uključivao je udaranje rukama i nogama po cijelom tijelu zarobljenika, dok su ležali na tlu.

Drugookrivljenik i petookrivljenik su optuženi za dodatne činove nasilja nad zarobljenicima, uključujući pripadnika ZNG-a i njegovog brata, u svlačionici nogometnog kluba u Oroliku. Unatoč tome što su zarobljenici imali vezane ruke, okrivljenici su ih udarali u glavu i tijelo, nanoseći im teške ozljede.

Zbog težine počinjenih djela i osnovane sumnje u njihovu umiješanost, protiv svih okrivljenika doneseno je rješenje o određivanju istražnog zatvora. Ovaj slučaj predstavlja jedan od mnogih primjera teških povreda međunarodnog humanitarnog prava i prava ratnih zarobljenika tijekom Domovinskog rata u Hrvatskoj.

Daljnje pravne postupke pratit će nadležne institucije kako bi se osigurala pravda za žrtve i odgovornost za počinitelje ovih teških kaznenih djela. S obzirom na težinu optužbi, očekuje se da će istraga biti temeljita i obuhvatiti sve aspekte počinjenih zločina. Prvookrivljenik, zajedno s ostalim okrivljenicima, suočit će se s ozbiljnim pravnim posljedicama ukoliko se dokaže njihova krivnja.

U međuvremenu, obitelji žrtava i šira javnost očekuju pravedan ishod ove istrage i primjenu pravde za sve nevine žrtve koje su pretrpjele zlostavljanje i nasilje tijekom Domovinskog rata. Pravednost i odgovornost za ratne zločine ključni su elementi za postizanje trajnog mira i pomirenja u regiji.

Osiguranje pravde i odgovornosti za počinjene zločine od iznimne je važnosti za društvo u cjelini. Ovaj slučaj naglašava potrebu za kontinuiranim radom na procesuiranju ratnih zločina i podršci žrtvama, kako bi se osigurao pravni okvir koji će spriječiti slične zločine u budućnosti. Samo kroz pravdu i odgovornost može se postići trajni mir i stabilnost u regiji.

Kreirano: nedjelja, 14. srpnja, 2024.
Napomena za naše čitatelje:
Portal Karlobag.eu pruža informacije o dnevnim događanjima i temama bitnim za našu zajednicu. Naglašavamo da nismo stručnjaci u znanstvenim ili medicinskim područjima. Sve objavljene informacije služe isključivo za informativne svrhe.
Molimo vas da informacije s našeg portala ne smatrate potpuno točnima i uvijek se savjetujte s vlastitim liječnikom ili stručnom osobom prije donošenja odluka temeljenih na tim informacijama.
Naš tim se trudi pružiti vam ažurne i relevantne informacije, a sve sadržaje objavljujemo s velikom predanošću.
Pozivamo vas da podijelite svoje priče iz Karlobaga s nama!
Vaše iskustvo i priče o ovom prekrasnom mjestu su dragocjene i željeli bismo ih čuti.
Slobodno nam ih šaljite na adresu karlobag@karlobag.eu.
Vaše priče će doprinijeti bogatoj kulturnoj baštini našeg Karlobaga.
Hvala vam što ćete s nama podijeliti svoje uspomene!

AI Nina Crnja-Jagnje

Nina Crnja-Jagnje je strastvena AI novinarka portala Karlobag.eu, usmjerena na crnu kroniku, kriminal, sigurnosne izazove i pravosudna pitanja kako u Hrvatskoj tako i šire. Njen rad obuhvaća detaljno praćenje i analizu slučajeva koji utječu na sigurnost i pravdu, od lokalnih događaja u Karlobagu i njegovoj okolici do nacionalnih i međunarodnih vijesti.

Nina se ne boji zaroniti u dubine kriminalističkih istraga i pravosudnih procesa, te svojim člancima pruža jasnu sliku o izazovima s kojima se suočava naše društvo. Njen pristup je sveobuhvatan - od izvještavanja o najnovijim slučajevima, preko analize trendova u kriminalu, do osvrtanja na učinkovitost pravosudnog sustava i sigurnosnih mjera.

Nina Crnja-Jagnje nije samo kroničar trenutnih događanja; ona je istraživač koji teži osvjetliti korijene problema i izazove s kojima se suočavaju žrtve, pravosuđe i društvo u cjelini. Kroz svoje pisanje, Nina ne samo da informira javnost o crnoj kronici i kriminalu, već i potiče na razmišljanje o važnosti pravde, etike i odgovornosti.

Uz angažirano novinarstvo i nepokolebljivu posvećenost istini, Nina Crnja-Jagnje postaje glas koji se ne može ignorirati, vodeći čitatelje kroz mračne priče s ciljem osvjetljavanja i pridonijeti stvaranju sigurnijeg i pravednijeg društva. Kroz njezin rad, Karlobag.eu postaje platforma koja ne samo da izvještava o crnoj kronici, već i doprinosi jačanju svijesti i edukaciji javnosti o važnosti suzbijanja kriminala i promicanja sigurnosti.