Početak svibnja na otoku Lošinju donosi pravu eksploziju događanja, spajajući bogatu povijest s modernim spektaklima, a sve u znaku velike obljetnice – 140 godina organiziranog turizma. Posjetitelji koji se odluče provesti produženi prvosvibanjski vikend na ovom kvarnerskom biseru imat će priliku sudjelovati u nizu atraktivnih manifestacija koje slave dugu tradiciju gostoljubivosti i jedinstvenu kulturnu baštinu otoka.
Već nakon tradicionalne proslave Praznika rada na glavnom trgu u Malom Lošinju, slijedi vikend ispunjen povijesnim reminiscencijama i gastronomskim podvizima. Očekuje se dolazak značajnog broja gostiju, prema procjenama Turističke zajednice Grada Malog Lošinja oko šest tisuća, koji će moći uživati u jedinstvenom spoju prošlosti i sadašnjosti.
Povijesni odjeci: 150 godina glazbe i carski posjet
Petak, 2. svibnja 2025., bit će dan posvećen važnom glazbenom jubileju i sjećanju na carsko doba. Naime, prije točno stoljeća i pol, davne 1875. godine, članovi glazbenog sastava koji danas poznajemo kao Puhački orkestar „Josip Kašman“ prvi su put javno zasvirali. Njihov nastup bio je upriličen u čast dolaska austrougarskog cara Franje Josipa I. na otok Lošinj. Taj događaj nije bio samo protokolarna svečanost; označio je početak organiziranog glazbenog života i duge tradicije puhačke glazbe koja na otoku neprekinuto traje do danas. Zapisi spominju da je car tog 13. svibnja 1875. posjetio Mali Lošinj povodom porinuća broda nazvanog po njegovoj supruzi, carici Elizabeti, te je tom prigodom posjetio i lošinjsku Nautičku školu.
U spomen na taj povijesni trenutak i 150 godina neprekidnog djelovanja orkestra, u petak, 2. svibnja, s početkom u 11 sati u malološinjskoj luci, održat će se detaljno pripremljen scenski prikaz dolaska cara Franje Josipa. Nakon što „Car“ pristane i bude dočekan, održat će prigodni svečani govor s terase Muzeja Apoksiomena, jedne od najprepoznatljivijih kulturnih institucija Malog Lošinja. Posjetitelji će imati priliku družiti se s „Carem“ i njegovom pratnjom prije nego što se zaprežnom kočijom, praćen svečanom povorkom Puhačkog orkestra „Josip Kašman“, provoza središtem grada. Povorka će završiti posjetom Župnoj crkvi Rođenja Blažene Djevice Marije, dodajući još jednu dimenziju ovom oživljavanju povijesti.
Obilježavanje ovog značajnog jubileja za orkestar nastavit će se i kasnije tijekom mjeseca. Za 13. svibnja 2025. najavljena je promocija svečane monografije pod nazivom „150 godina Puhačkog orkestra Josip Kašman“. Predstavljanje knjige koja detaljno obrađuje bogatu povijest i djelovanje orkestra održat će se u kinu Vladimira Nazora u Malom Lošinju, pružajući uvid u stoljeće i pol glazbene tradicije koja je oblikovala kulturni identitet otoka.
Slatki rekord za 140 godina turizma: Divovski Lošinjski krokant
Samo dan kasnije, u subotu, 3. svibnja 2025., proslava 140 godina turizma na Lošinju dosegnut će svoj vrhunac jedinstvenim i ambicioznim pothvatom. Na glavnom gradskom trgu u Malom Lošinju odvijat će se pokušaj obaranja Guinnessovog svjetskog rekorda – izrada najvećeg Lošinjskog krokanta ikad viđenog!
Lošinjski krokant nije tek obična slastica; on je duboko ukorijenjen u pomorsku tradiciju otoka. Izrađen od jednostavnih, ali nekada dragocjenih sastojaka – šećera i badema – ovaj slatki specijalitet simbolizira bogatstvo, prosperitet i sreću. Tradicionalno se pripremao u imućnijim kapetanskim obiteljima za najvažnije životne događaje poput vjenčanja i krštenja, a njegova izrada, koja zahtijeva posebnu vještinu i snagu, prenosila se generacijama. Običaj nalaže da se krokant, često izrađen u više katova (ponekad i do sedam), na vrhuncu slavlja svečano razbija sabljom za sreću svih prisutnih.
Oživljavanje ove tradicije i njeno podizanje na rekordnu razinu povjereno je poznatom lošinjskom slastičaru Petru Golešu iz slastičarnica Moby Dick, čija obitelj već desetljećima čuva i njeguje gastronomsku baštinu otoka, nudeći krokant i kao prepoznatljivi suvenir pod brendom 'Crocantessa'. Izrada monumentalnog krokanta započet će već u 10 sati ujutro u subotu, nakon višednevnih detaljnih priprema. Pred očima javnosti, na malološinjskom trgu, Goleš i njegov tim gradit će slatku skulpturu koja bi trebala imati simboličnih 14 katova – po jedan za svako desetljeće turizma na Lošinju.
Cilj je premašiti visinu od 2,5 metra, što je uvjet za postavljanje novog svjetskog rekorda u kategoriji najvećeg krokanta. Cjelodnevni proces izrade bit će svojevrsna atrakcija, a kulminacija se očekuje navečer. Od 19 do 20 sati predviđeno je službeno mjerenje visine krokanta od strane suca iz Guinness World Records organizacije, koji će biti prisutan kako bi verificirao potencijalni rekord. U tom će se vremenu posjetitelji moći diviti impozantnoj kreaciji i fotografirati se s njom.
Točno u 20 sati uslijedit će vrhunac večeri – tradicionalna ceremonija razbijanja divovskog krokanta sabljom. Ovaj spektakularni čin označit će početak velike fešte na trgu, koja će okupiti mještane i njihove goste u slavlju otočne povijesti, tradicije i turističkog uspjeha. Kako bi atmosfera bila potpuna, odmah nakon ceremonije razbijanja krokanta, na pozornicu stupa legendarni hrvatski rock sastav Parni Valjak. Njihov besplatni koncert, dio turneje kojom obilježavaju 50 godina postojanja, zasigurno će dodatno podići raspoloženje i osigurati nezaboravnu večer za sve prisutne na Trgu RH u Malom Lošinju.
Direktor Turističke zajednice Grada Malog Lošinja, Dalibor Cvitković, istaknuo je značaj ovog događaja: „Nema boljeg načina za proslavu 140 godina turizma nego postavljanjem svjetskog rekorda s jednim od najvažnijih simbola naše bogate lošinjske prošlosti – Lošinjskim krokantom. Ovaj događaj povezat će jednu od najljepših tradicija lošinjskih kapetana, koja simbolizira bogatstvo i prosperitet, s novim visinama, doslovno i simbolički.“ Cvitković je uputio poziv svim posjetiteljima koji će boraviti na otoku vitalnosti da se pridruže ovom povijesnom trenutku i proslavi na malološinjskom gradskom trgu.
Ovi događaji samo su dio bogatog programa kojim Lošinj tijekom cijele 2025. godine obilježava 140 godina od trenutka kada je dolazak dr. Conrada Clara sa sinom Walterom na oporavak, potaknut povoljnom klimom koju je proučavao profesor Ambroz Haračić, označio početak razvoja Lošinja kao turističke destinacije i klimatskog lječilišta, statusa koji je i službeno potvrđen 1892. godine.
SMJEŠTAJ U BLIZINI
Mali Lošinj
Mali Lošinj, Hrvatska
Kreirano: utorak, 29. travnja, 2025.