Novo istraživanje znanstvenika s MIT-a po prvi put donosi kvantitativne dokaze da otočne rijeke oblikuju vitalne prolaze u koraljnim grebenima. Analizom podataka za Društvene otoke, poput Tahitija i Bore Bore, otkriveno je kako rijeke kroz mehanizme urezivanja i nadiranja stvaraju kanale ključne za zdravlje i opstanak ovih morskih ekosustava.
Na samom početku ljeta u Bakru je održana tradicionalna eko-akcija čišćenja podmorja koja je okupila rekordan broj od 250 sudionika, uključujući 90 ronioca iz Hrvatske i susjednih zemalja. U sklopu Margaretinog leta, izvađeno je preko 10 kubika otpada, potvrđujući predanost Bakra ekološkoj revitalizaciji.
Znanstvenici Instituta Ruđer Bošković predvode borbu za zdravlje Jadrana. Od razvoja sustava za predviđanje meteoroloških tsunamija i testiranja metoda za borbu protiv klimatskih promjena do obnove uništenih staništa i zaustavljanja invazivnih vrsta, njihov rad ključan je za budućnost našeg mora i sigurnost obale.
Najnovije istraživanje otkriva kako biofilm, ljepljivi sloj koji stvaraju mikroorganizmi, neočekivano smanjuje taloženje mikroplastike. Saznajte zašto su gola pješčana korita rijeka i mora identificirana kao potencijalna žarišta zagađenja i kako ovo otkriće usmjerava buduće napore u zaštiti vodenih ekosustava.
Povodom Svjetskog dana zaštite okoliša, znanstvenici Instituta Ruđer Bošković predstavljaju ključna istraživanja o mikroplastici. Projektima QPlast i PlastOrgAnoTox na rijeci Krki i u Jadranu, stručnjaci pomoću DEB modela i organizama poput vodenbuhe otkrivaju kako nevidljive čestice plastike ugrožavaju ekosustave i zdravlje.
D-Marin povodom Svjetskog dana zaštite okoliša ističe ključna postignuća svog ESG programa. Kroz napredne tehnologije uklonjeno je pet tona morskog otpada, a proizvodnjom 4,9 GWh solarne energije i strateškim partnerstvima s organizacijama poput Green Saila postavljaju se novi standardi u održivosti marina.