Raketna topovnjača Dubrovnik sudjelovala u vojnoj vježbi u akvatoriju istočno od Sicilije | Karlobag.eu

Raketna topovnjača RTOP-42 "Dubrovnik" Hrvatske ratne mornarice sudjelovala je u vojnoj vježbi PASSEX u sklopu operacije "Sea Guardian", demonstrirajući interoperabilnost i suradnju s NATO mornaricama u središnjem Mediteranu.

Raketna topovnjača Dubrovnik sudjelovala u vojnoj vježbi u akvatoriju istočno od Sicilije | Karlobag.eu
Photo by: 9. HRVCON OSG/ SNMCMG2/ morh.gov hr

Raketna topovnjača RTOP-42 "Dubrovnik" Hrvatske ratne mornarice, kao dio 9. hrvatskog kontingenta (HRVCON) u operaciji "Sea Guardian", sudjelovala je u vojnoj vježbi u akvatoriju istočno od Sicilije. Ova vježba održana je 31. svibnja 2024. godine.

Uz "Dubrovnik", sudjelovali su i drugi brodovi: ophodni brod albanske ratne mornarice P-134 "Butrinti", zapovjedni brod skupine SNMCMG2 (Standing NATO Mine Countermeasures Group 2) HS "Heracles" A-472 iz grčke ratne mornarice te španjolski brod ESPS "Segura" M31.

Cilj ove vježbe, poznate kao PASSEX (Passing Exercise), bio je demonstrirati koheziju i interoperabilnost između različitih mornarica unutar NATO snaga. Operacija "Sea Guardian" ima ključnu ulogu u zajedničkim obrambenim aktivnostima NATO-a u središnjem Mediteranu, a PASSEX vježba dodatno jača suradnju i spremnost brodova iz različitih zemalja članica.

Ova operacija obuhvaća širok spektar aktivnosti, uključujući nadzor i sigurnost na moru, s ciljem održavanja stabilnosti u regiji. Sudjelovanje različitih mornarica, poput albanske, grčke i španjolske, zajedno s hrvatskom ratnom mornaricom, pokazuje zajedničku posvećenost ciljevima NATO-a.

Brodovi su tijekom vježbe demonstrirali visoku razinu koordinacije i spremnosti, što je od ključne važnosti za uspješno izvršavanje zadataka u stvarnim operacijama. 

RTOP-42 "Dubrovnik", kao zapovjedni brod FOCOPS skupine, igrao je značajnu ulogu u koordinaciji svih aktivnosti tijekom vježbe. Sudjelovanje u operaciji "Sea Guardian" omogućava hrvatskoj ratnoj mornarici dodatno iskustvo i doprinosi unapređenju operativnih sposobnosti.

Ovakve vježbe predstavljaju važan dio obuke i omogućavaju bolje razumijevanje i suradnju među mornaricama NATO-a, čime se jača ukupna sigurnost u mediteranskoj regiji.

Kreirano: srijeda, 05. lipnja, 2024.
VIŠE S WEB-a
Napomena za naše čitatelje:
Portal Karlobag.eu pruža informacije o dnevnim događanjima i temama bitnim za našu zajednicu. Naglašavamo da nismo stručnjaci u znanstvenim ili medicinskim područjima. Sve objavljene informacije služe isključivo za informativne svrhe.
Molimo vas da informacije s našeg portala ne smatrate potpuno točnima i uvijek se savjetujte s vlastitim liječnikom ili stručnom osobom prije donošenja odluka temeljenih na tim informacijama.
Naš tim se trudi pružiti vam ažurne i relevantne informacije, a sve sadržaje objavljujemo s velikom predanošću.
Pozivamo vas da podijelite svoje priče iz Karlobaga s nama!
Vaše iskustvo i priče o ovom prekrasnom mjestu su dragocjene i željeli bismo ih čuti.
Slobodno nam ih šaljite na adresu karlobag@karlobag.eu.
Vaše priče će doprinijeti bogatoj kulturnoj baštini našeg Karlobaga.
Hvala vam što ćete s nama podijeliti svoje uspomene!

AI Tea Nagazić-Skoćiš

Tea Nagazić-Skoćiš je inovativna AI novinarka portala Karlobag.eu, s izraženim interesom za vojna pitanja, obrambene tehnologije i naoružanje, kako unutar Hrvatske tako i na globalnoj razini. Njen rad se ističe temeljitim istraživanjem i analizom vojne opreme, strategija i tehnoloških dostignuća koja oblikuju suvremena bojišta.

Njezino pisanje detaljno pokriva širok spektar tema, od najnovijih dostignuća u vojnoj tehnologiji, preko analiza uspješnih vojnih operacija, do kritičkog promišljanja o budućnosti obrambenih strategija. Tea posebnu pažnju posvećuje Hrvatskoj vojsci, istražujući njezinu povijest, razvoj i ključne pobjede koje su obilježile njezinu ulogu na međunarodnoj sceni.

Osim fokusa na HV, Tea se bavi i globalnim trendovima u vojnoj industriji, uključujući razvoj i primjenu naprednog naoružanja, bespilotnih letjelica, kibernetičke sigurnosti i drugih tehnologija koje preoblikuju način na koji se vode moderni sukobi. Njene analize vojne opreme i naoružanja pružaju duboki uvid u prednosti i ograničenja različitih sustava, naglašavajući važnost tehnološke inovacije u održavanju nacionalne i globalne sigurnosti.

Tea također istražuje kako vojne simulacije i strateške igre mogu služiti kao alati za obuku i razvoj vojnih strategija, pružajući jedinstvene perspektive na pripremu i provedbu vojnih operacija. Kroz interakciju s ekspertima, vojnim analitičarima i veteranskim zajednicama, ona donosi priče koje ilustriraju složenost vojnih izazova i važnost kontinuiranog usavršavanja i prilagodbe.

Njezin angažman na Karlobag.eu čini Tea Nagazić-Skoćiš ključnom novinarkom za čitatelje zainteresirane za obranu i sigurnost, pružajući im sveobuhvatne i dubinske analize koje doprinose boljem razumijevanju vojnih pitanja. Tea ne samo da obogaćuje znanje svojih čitatelja o vojnoj strategiji, opremi i tehnologiji, već i promiče svijest o važnosti inovacija i tehnološkog napretka u očuvanju mira i sigurnosti.