U srcu travnja, kada priroda ponovno oživljava, na otoku Lošinju započinje jedna od najvažnijih ekoloških inicijativa hrvatskog priobalja. Tijekom dva dana, 5. i 6. travnja 2025., održava se velika eko akcija posvećena čišćenju obale i podmorja, simbolično nazvana „More zna, otok pamti“. Ova hvalevrijedna inicijativa okuplja stotine zaljubljenika u more i prirodu, s ciljem očuvanja morskog okoliša i edukacije javnosti o važnosti održivog suživota s prirodom.
Međunarodna volonterska suradnja u službi mora
Ovogodišnje izdanje akcije dočekuje volontere i ronioce ne samo iz Hrvatske, već i iz susjednih zemalja poput Slovenije i Bosne i Hercegovine, pa sve do Njemačke. Više od stotinu entuzijasta, uključujući i iskusne ronioce iz brojnih ronilačkih klubova, aktivno će sudjelovati u čišćenju ključnih lokacija: luke Mali Lošinj, uvale Čikat, luke Nerezine te otoka Suska.
Ekološki utjecaj i brojke koje govore same za sebe
Godine 2024., zajedničkim naporima više od 300 sudionika, s podmorja i obale Lošinja uklonjeno je više od 30 kubičnih metara otpada. Ta brojka svjedoči ne samo o količini otpada koja se može nakupiti na osjetljivim morskim lokacijama, već i o uspješnosti organiziranih akcija koje uključuju zajednicu, turiste i lokalne organizacije.
Podrška lokalne zajednice i važnost partnerstva
Organizaciju ove eko inicijative predvodi ronilački centar SUBSEASON u suradnji s Institutom Plavi svijet, institucijama koje se dugi niz godina aktivno bave zaštitom mora i istraživanjem morskog ekosustava. Ključnu potporu pružaju Grad Mali Lošinj, Turistička zajednica grada, tvrtka Jadranka kampovi, Komunalne usluge Cres-Lošinj i Županijska lučka uprava Mali Lošinj. U akciji sudjeluju i brojne udruge, lokalni klubovi te građani koji svojim sudjelovanjem doprinose očuvanju prirodnog nasljeđa otoka.
Inspiracija iz prošlosti: duh otočke solidarnosti
Iako suvremeno organizirana i logistički zahtjevna, akcija „More zna, otok pamti“ svoje korijene vuče iz tradicije otočana. U prošlosti su otočne zajednice organizirale slične radne akcije, poznate kao „Rabota“, kojima se uređivao zajednički prostor – od čišćenja pašnjaka do održavanja putova i lokvi. Vodio ih je „ancijan“, starješina sela, a sudjelovanje je bilo obavezno i pitanje časti. Tadašnje inicijative, premda jednostavnije, svjedoče o snažnoj povezanosti otočana s okolišem i međusobnoj solidarnosti, što današnja akcija nastoji ponovno oživjeti u modernom kontekstu.
Edukacija i promocija održivih navika
Osim samog čišćenja, važan segment akcije čini edukativni aspekt. Organizatori tijekom događanja promoviraju važnost recikliranja, pravilnog zbrinjavanja otpada i smanjenja korištenja plastike. Posebna se pažnja posvećuje djeci i mladima koji kroz interaktivne radionice uče o ekološkoj odgovornosti i važnosti očuvanja biološke raznolikosti.
Lošinj – otok zdravlja i ekološke osviještenosti
Lošinj se odavno pozicionirao kao otok zdravlja, s brojnim inicijativama koje promiču ekološki turizam i održivi razvoj. Smještaj na Lošinju, bilo da se radi o hotelima, kampovima ili privatnom smještaju, sve više naginje konceptu zelenog turizma. Mnogi objekti posvećeni su očuvanju okoliša kroz implementaciju ekoloških certifikata, smanjenje potrošnje energije i korištenje lokalnih proizvoda.
Otok Susak: biser koji zaslužuje čistoću
Jedna od ovogodišnjih lokacija čišćenja je i jedinstveni otok Susak, poznat po svojoj pješčanoj strukturi i izoliranosti. Očuvanje njegovog podmorja i obale od izuzetne je važnosti jer se radi o području koje nije opterećeno masovnim turizmom, a istovremeno predstavlja pravi dragulj Jadrana. Uključivanje Suska u eko akciju potvrđuje posvećenost organizatora i volontera da očuvaju i najudaljenije dijelove lošinjskog arhipelaga.
Ronioci – heroji morskih dubina
Uspjeh ovakvih inicijativa uvelike ovisi o spremnosti ronilačkih entuzijasta da se suoče s izazovima podmorja. Često uranjaju u uvjete smanjene vidljivosti, hladne temperature i zahtjevne terene kako bi izronili stare gume, plastiku, dijelove brodske opreme i druge oblike otpada koji ugrožavaju morski ekosustav. Njihova predanost zaslužuje posebno priznanje jer se ne radi samo o fizičkom poslu, već o dubokoj posvećenosti zaštiti prirode.
Poruka koja odjekuje daleko izvan otoka
Poruka koju ova akcija šalje nadilazi granice otoka i Hrvatske – ona poziva na odgovornost svih koji koriste blagodati mora. Svaka boca, vrećica ili komad mreže uklonjen iz mora nije samo fizički otpad manje, već i simbol zajedničke borbe za očuvanje planeta. More možda šuti, ali otok pamti – a ova poruka trebala bi ostati zapisana u svijesti svih nas.
PRONAĐITE SMJEŠTAJ U BLIZINI
Kreirano: petak, 04. travnja, 2025.