U sklopu projekta „Financije za nove generacije“ koji je pokrenula Hrvatska udruga banaka u suradnji s Europskom investicijskom bankom predstavljen je udžbenik i priručnik za srednje škole „Moj novac, moj posao, moja budućnost“. Štedopis, Institut za financijsko obrazovanje, koji je izdao udžbenik, je u suradnji s Agencijom za odgoj i obrazovanje organizirao online stručno predavanje „Financijska pismenost u srednjoj školi“ na kojem je 150 nastavnika upoznato sa sadržajem udžbenika.
Tamara Perko, direktorica Hrvatske udruge banaka (HUB), pozdravila je okupljene nastavnike naglasivši da HUB sustavno provodi i podržava aktivnosti financijskog opismenjavanja mladih. „Teme financija mogu se činiti komplicirane i teške, a ovim novim online udžbenikom mladi imaju priliku učiti o novcu na jednostavan i zanimljiv način“, rekla je Tamara Perko.
Voditeljica Grupe Europske investicijske banke (EIB) u Hrvatskoj, Slađana Ćosić, u uvodnom je obraćanju istaknula važnost ovog projekta za osnaživanje financijske pismenosti među mladima u Hrvatskoj. Projekt nudi resurse i znanje potrebno za izgradnju svjetlije financijske i poslovne budućnosti. EIB Institut, koji djeluje unutar EIB grupe, aktivno sudjeluje u financiranju sličnih programa financijskog obrazovanja u Bugarskoj, Italiji, Grčkoj i Cipru.
Predstavljanje udžbenika
Marina Ralašić, predsjednica Štedopisa i urednica novog besplatnog udžbenika za učenike i priručnika za nastavnike „Moj novac, moj posao, moja budućnost“ predstavila je inovativni sadržaj podijeljen u četiri modula. Svaki modul pokriva važna područja osobnih financija. Lekcije uz multimedijski sadržaj Štedopisa – YouTube, TikTok i online kvizove, nastavnicima nude mogućnosti kreiranja i izvođenja nastave na zanimljiv način. Sadržaj je usklađen s kurikulumom srednjih škola i programom interdisciplinarnog sadržaja Poduzetništva, Građanskog odgoja i obrazovanja te Osobnog i socijalnog razvoja.
„U dvije godine obuhvatit ćemo oko 500 nastavnika i 17.000 učenika, a nakon online radionice namijenjene nastavnicima, provodit ćemo radionice za učenike diljem Hrvatske“, rekla je Marina Ralašić.
Kako je organiziran sadržaj
Autorica prvog modula – Novac za učenike, profesorica Martina Primorac Krmpotić, kroz lekcije objašnjava značenje i ulogu novca u suvremenom gospodarstvu i svakodnevnom životu, bankovne račune i platne kartice, kredit i kamate te usluge mobilnog i internetskog bankarstva.
Drugi modul – Rad, zanimanje i osobni razvoj, omogućuje srednjoškolcima razumijevanje osobnoga rasta i razvoja. Modul objašnjava što je rad, kako odabrati zanimanje, napisati životopis te kako postaviti životne i profesionalne ciljeve kroz razmišljanje o osobnom razvoju, rekla je autorica Marina Ralašić.
Autorica trećeg modula – Ekonomija, potrošnja i održivi razvoj, profesorica Gordana Sedlar, mladima objašnjava ekonomsko okružje te ih upoznaje s temeljnim ekonomskim konceptima i utjecajem oglasa na potrošnju.
Četvrti modul – Upravljanje novcem, autorice Marine Ralašić, olakšava razumijevanje osobnog proračuna i financijskog planiranja, postavljanja financijskih ciljeva, ulogu štednje kao procesa stvaranja financijske sigurnosti u budućnosti te stvarne vrijednosti novca s obzirom na utjecaj inflacije.
Priručnik za nastavnike
Autorica priručnika za nastavnike, profesorica Zlata Paštar, nastavnike je uputila u metodičke preporuke provođenja nastave financijske pismenosti kroz 17 lekcija koje prate četiri modula. Cilj je priručnika olakšati stručno-metodičku pripremu za nastavu financijske pismenosti čija provedba je obvezna. Mogućnosti provedbe su kroz nastavne predmete, na satu razrednika, kroz izvannastavne aktivnosti, kroz međupredmetne teme Poduzetništvo, Građanski odgoj i obrazovanje, Osobni i socijalni razvoj i druge, ili kao fakultativni predmet Financijska pismenost.
Udžbenik i priručnik dostupni su za besplatno preuzimanje na ovoj poveznici.
PRONAĐITE SMJEŠTAJ U BLIZINI
Kreirano: četvrtak, 13. lipnja, 2024.