Dubrovačka javnost ponovno je uznemirena nakon najnovije preporuke Vodovoda Dubrovnik kojom je građanima Vrbice, Štikovice te Malog i Velikog Zatona savjetovano da izbjegavaju korištenje vode zbog prisutnog neugodnog mirisa. Problem, koji je prisutan već dva tjedna, otvara brojna pitanja o kvaliteti upravljanja vodoopskrbnim sustavom, ali i o transparentnosti rada ove važne gradske tvrtke. Iako su rezultati mikrobioloških analiza pokazali da voda zadovoljava potrebne standarde, građanima je preporučeno da je ne koriste za kuhanje, tuširanje ili bilo kakvu osobnu uporabu. Ovakva situacija izazvala je sumnju i nezadovoljstvo među stanovništvom.
Traže se odgovori i konkretni potezi
Saborska zastupnica i kandidatkinja za gradonačelnicu Dubrovnika, Viktorija Knežević, javno je kritizirala način na koji Vodovod Dubrovnik upravlja ovim problemom. Upozorila je na kašnjenje u pružanju informacija te na činjenicu da su građani dva dana nakon početka problema ostali bez ikakvih konkretnih uputa. „Građani imaju pravo znati što se događa. Kada se problem prvi put pojavio, Vodovod nije pravovremeno reagirao, a ni danas nemamo jasne odgovore. Zašto rezultati analiza nisu dostupni i što konkretno rade kako bi riješili ovaj problem?“ – upitala je Knežević.
Prema njezinim riječima, situacija zahtijeva hitnu i detaljnu istragu kako bi se utvrdilo postoji li neka neotkrivena kontaminacija sustava koja može ugroziti zdravlje stanovnika. Posebno je naglasila važnost angažiranja neovisnih stručnjaka za analizu vode i postupaka koje provodi Vodovod Dubrovnik. „Ako je voda mikrobiološki ispravna, neugodan miris može ukazivati na kemijsku kontaminaciju. Građani zaslužuju punu transparentnost i objašnjenja o svakom koraku koji Vodovod poduzima,“ dodala je.
Pitanja koja ostaju bez odgovora
Knežević je istaknula da ovakav pristup samo dodatno narušava povjerenje građana u javne službe. U svojoj izjavi upozorila je na mogućnost da neadekvatno uzorkovanje ili analize dovode do pogrešnih zaključaka o kvaliteti vode. „Ako se voda ne može koristiti, a analize pokazuju da je ispravna, nešto nije u redu. Ili uzorci nisu pravilno uzeti ili same analize nisu dovoljno precizne,“ naglasila je.
Nadalje, ona smatra da ovaj incident ukazuje na kronične probleme u sustavu upravljanja vodoopskrbom koji se godinama zanemaruju. „Ovo nije prvi put da se Dubrovnik suočava s problemom kvalitete vode. Kiše redovito izazivaju zamućenje, ali situacija u kojoj voda nije upotrebljiva ni za osnovne potrebe, a da pri tome ne znamo zašto, je neprihvatljiva,“ rekla je Knežević.
Potrebna reforma sustava
Ovaj događaj ponovno je otvorio pitanje kvalitete i održivosti vodoopskrbnog sustava u Dubrovniku. Stručnjaci upozoravaju na potrebu za modernizacijom infrastrukture i boljim planiranjem u slučaju izvanrednih situacija. Knežević smatra da je vrijeme za sustavne promjene koje će osigurati veću odgovornost prema građanima. „Vodovod Dubrovnik i Grad Dubrovnik moraju poduzeti odlučne korake kako bi osigurali da se ovakve situacije više ne ponavljaju. To uključuje ulaganje u bolje sustave nadzora, pravovremenu komunikaciju i osiguranje da građani uvijek imaju pristup sigurnoj i kvalitetnoj vodi,“ zaključila je.
Dok građani Dubrovnika čekaju konkretne odgovore i rješenja, ostaje otvoreno pitanje koliko dugo će još trajati ova kriza povjerenja u sustav koji bi trebao služiti njihovim temeljnim potrebama.
Kreirano: četvrtak, 12. prosinca, 2024.
Napomena za naše čitatelje:
Portal Karlobag.eu pruža informacije o dnevnim događanjima i temama bitnim za našu zajednicu. Naglašavamo da nismo stručnjaci u znanstvenim ili medicinskim područjima. Sve objavljene informacije služe isključivo za informativne svrhe.
Molimo vas da informacije s našeg portala ne smatrate potpuno točnima i uvijek se savjetujte s vlastitim liječnikom ili stručnom osobom prije donošenja odluka temeljenih na tim informacijama.
Naš tim se trudi pružiti vam ažurne i relevantne informacije, a sve sadržaje objavljujemo s velikom predanošću.
Pozivamo vas da podijelite svoje priče iz Karlobaga s nama!
Vaše iskustvo i priče o ovom prekrasnom mjestu su dragocjene i željeli bismo ih čuti.
Slobodno nam ih šaljite na adresu karlobag@karlobag.eu.
Vaše priče će doprinijeti bogatoj kulturnoj baštini našeg Karlobaga.
Hvala vam što ćete s nama podijeliti svoje uspomene!