Dana 5. studenoga 2024. godine, NASA je postigla značajan uspjeh s roverom Odyssey koji je uspješno sletio na Mars. Ova misija označava novi korak u istraživanju geološke povijesti Crvenog planeta i potrazi za znakovima drevnog života, što otvara vrata novim saznanjima.
Međunarodna svemirska postaja (ISS) proslavila je 25 godina neprekidnog rada, postajući središnje mjesto za znanstvena istraživanja. Ova proslava ne samo da slavi dosadašnja postignuća, već i buduće planove u istraživanju svemira, pružajući uvid u važnost suradnje među zemljama.
Indija ulazi u povijest lansiranjem svoje prve misije s posadom u svemir, Gaganyaan. Misija traje tri dana, a astronauti će orbitirati 400 km iznad Zemlje.
Galaksija JADES-GS-z14-0, otkrivena teleskopom James Webb, udaljena je 13,4 milijardi svjetlosnih godina, pružajući uvid u najranije faze razvoja svemira i evoluciju galaksija.
NASA-in rover Perseverance pronašao je sedimente bogate organskim molekulama na Marsu unutar Jezero kratera, što može sugerirati postojanje mikroorganizama u prošlosti, pružajući prvi konkretni trag o mogućem životu na Crvenom planetu.
Tim znanstvenika otkrio je egzoplanet Gliese 12 b koji orbitira stabilni crveni patuljak na udaljenosti od 40 svjetlosnih godina, pružajući nadu za mogućnost života i nova istraživanja.