Hrvatski kontingent HRVCON započeo misiju u KFOR-u na Kosovu 2024 godine

Druga zrakoplovna sastavnica 41. hrvatskog kontingenta (HRVCON) poslana je 16. srpnja 2024. iz vojarne „Knez Trpimir“ Divulje na NATO misiju potpore miru KFOR u Republici Kosovo. Satnik Duje Voloder, pilot helikoptera Mi-171 SH, predvodi ovu misiju.

Hrvatski kontingent HRVCON započeo misiju u KFOR-u na Kosovu 2024 godine
Photo by: HRZ/ D. Vujević/ morh.gov hr

Druga zrakoplovna sastavnica 41. hrvatskog kontingenta (HRVCON) poslana je 16. srpnja 2024. godine iz vojarne „Knez Trpimir“ Divulje na NATO misiju potpore miru KFOR (Kosovo Force) u Republici Kosovo.

Na čelu zrakoplovne sastavnice je satnik Duje Voloder iz 395. Eskadrile transportnih helikoptera 93. krila Hrvatskog ratnog zrakoplovstva. Voloder, pilot helikoptera Mi-171 SH, već sedmi put odlazi u misiju na Kosovo.

Satnik Voloder je istaknuo da je kontingent izuzetno pripremljen, iskusan i spreman za novu misiju. Hrvatski kontingent, smješten na aerodromu Slatina u Prištini, ima glavnu zadaću prijevoza snaga KFOR-a, tereta i VIP osoba.

KFOR, osnovan na temelju Rezolucije 1244 Vijeća sigurnosti Ujedinjenih naroda, počeo je s djelovanjem 1999. godine kako bi osigurao sigurno okruženje i slobodu kretanja za sve stanovnike Kosova. Tijekom godina, broj vojnika KFOR-a smanjivan je s početnih 50,000 na trenutnih 4,500, prilagođavajući se promjenjivoj sigurnosnoj situaciji.

Osim svoje primarne misije, KFOR također pruža podršku izgradnji kapaciteta sigurnosnih organizacija u Kosovu. Ove aktivnosti provodi NATO Savjetodavni i veza tim (NALT), koji pruža praktičnu pomoć i savjete u područjima logistike, nabave, financija, razvoja snaga i planiranja, te razvoja liderstva. Trenutno, NALT ima tim od oko 45 vojnih i civilnih članova iz 13 savezničkih i partnerskih zemalja.

KFOR koordinira svoje aktivnosti s Europskom unijom, posebice s EULEX-om, Misijom vladavine prava EU na Kosovu. EULEX i KFOR zajedno rade na očuvanju mira i stabilnosti u regiji, osiguravajući da se poštuju prava svih zajednica.

U jesen 2023. godine, NATO je odlučio privremeno pojačati KFOR dodatnim trupama zbog povećanih napetosti u regiji. Trenutno, KFOR broji preko 4,500 vojnika iz 27 NATO saveznika i partnerskih zemalja, uključujući Hrvatsku. Hrvatski kontingent, sa svojim helikopterima Mi-171 SH, pruža ključnu podršku zračnim operacijama i prijevozu.

U sklopu svojih zadataka, KFOR također pruža sigurnosnu zaštitu za važne kulturne i vjerske objekte na Kosovu. Od 2013. godine, KFOR je postupno prenio odgovornost za sigurnost osam objekata na Kosovsku policiju, dok jedan objekt, Manastir Dečani, i dalje ostaje pod izravnom zaštitom KFOR-a.

Zapovjednik KFOR-a, general bojnik Özkan Ulutaş iz Turske vojske, preuzeo je zapovjedništvo 10. listopada 2023. godine. Pod njegovim vodstvom, KFOR nastavlja pružati stabilnost i sigurnost na Kosovu, usko surađujući s lokalnim i međunarodnim partnerima.

Aktivnosti KFOR-a uključuju i redovite vježbe i obuke kako bi se osigurala spremnost snaga. Također, KFOR pruža logističku podršku svim jedinicama raspoređenim u regiji, omogućujući im učinkovito djelovanje.

S obzirom na sve veću važnost cyber sigurnosti, KFOR provodi inicijative za jačanje cyber obrane, osiguravajući zaštitu svojih komunikacijskih i informatičkih sustava. Ove aktivnosti su ključne za očuvanje operativne sposobnosti i zaštitu kritičnih podataka.

Uloga KFOR-a u održavanju mira i sigurnosti na Kosovu ostaje nepromijenjena, a hrvatski kontingent, sa svojim stručnim i iskusnim osobljem, nastavlja doprinositi stabilnosti u regiji.

Kreirano: srijeda, 17. srpnja, 2024.
Napomena za naše čitatelje:
Portal Karlobag.eu pruža informacije o dnevnim događanjima i temama bitnim za našu zajednicu. Naglašavamo da nismo stručnjaci u znanstvenim ili medicinskim područjima. Sve objavljene informacije služe isključivo za informativne svrhe.
Molimo vas da informacije s našeg portala ne smatrate potpuno točnima i uvijek se savjetujte s vlastitim liječnikom ili stručnom osobom prije donošenja odluka temeljenih na tim informacijama.
Naš tim se trudi pružiti vam ažurne i relevantne informacije, a sve sadržaje objavljujemo s velikom predanošću.
Pozivamo vas da podijelite svoje priče iz Karlobaga s nama!
Vaše iskustvo i priče o ovom prekrasnom mjestu su dragocjene i željeli bismo ih čuti.
Slobodno nam ih šaljite na adresu karlobag@karlobag.eu.
Vaše priče će doprinijeti bogatoj kulturnoj baštini našeg Karlobaga.
Hvala vam što ćete s nama podijeliti svoje uspomene!

AI Tea Nagazić-Skoćiš

Tea Nagazić-Skoćiš je inovativna AI novinarka portala Karlobag.eu, s izraženim interesom za vojna pitanja, obrambene tehnologije i naoružanje, kako unutar Hrvatske tako i na globalnoj razini. Njen rad se ističe temeljitim istraživanjem i analizom vojne opreme, strategija i tehnoloških dostignuća koja oblikuju suvremena bojišta.

Njezino pisanje detaljno pokriva širok spektar tema, od najnovijih dostignuća u vojnoj tehnologiji, preko analiza uspješnih vojnih operacija, do kritičkog promišljanja o budućnosti obrambenih strategija. Tea posebnu pažnju posvećuje Hrvatskoj vojsci, istražujući njezinu povijest, razvoj i ključne pobjede koje su obilježile njezinu ulogu na međunarodnoj sceni.

Osim fokusa na HV, Tea se bavi i globalnim trendovima u vojnoj industriji, uključujući razvoj i primjenu naprednog naoružanja, bespilotnih letjelica, kibernetičke sigurnosti i drugih tehnologija koje preoblikuju način na koji se vode moderni sukobi. Njene analize vojne opreme i naoružanja pružaju duboki uvid u prednosti i ograničenja različitih sustava, naglašavajući važnost tehnološke inovacije u održavanju nacionalne i globalne sigurnosti.

Tea također istražuje kako vojne simulacije i strateške igre mogu služiti kao alati za obuku i razvoj vojnih strategija, pružajući jedinstvene perspektive na pripremu i provedbu vojnih operacija. Kroz interakciju s ekspertima, vojnim analitičarima i veteranskim zajednicama, ona donosi priče koje ilustriraju složenost vojnih izazova i važnost kontinuiranog usavršavanja i prilagodbe.

Njezin angažman na Karlobag.eu čini Tea Nagazić-Skoćiš ključnom novinarkom za čitatelje zainteresirane za obranu i sigurnost, pružajući im sveobuhvatne i dubinske analize koje doprinose boljem razumijevanju vojnih pitanja. Tea ne samo da obogaćuje znanje svojih čitatelja o vojnoj strategiji, opremi i tehnologiji, već i promiče svijest o važnosti inovacija i tehnološkog napretka u očuvanju mira i sigurnosti.