Zajedničke letačke vježbe hrvatskih i američkih oružanih snaga u istarskoj regiji: suradnja za povećanje sigurnosti i spremnosti

Tijekom rujna 2024. godine, hrvatske i američke oružane snage provode zajedničke letačke aktivnosti u istarskoj županiji i na vojnom poligonu kod Slunja. Cilj vježbi je razmjena iskustava te jačanje interoperabilnosti u operacijama traganja i spašavanja.

Zajedničke letačke vježbe hrvatskih i američkih oružanih snaga u istarskoj regiji: suradnja za povećanje sigurnosti i spremnosti
Photo by: Domagoj Skledar/ arhiva (vlastita)

Zajedničke letačke aktivnosti Oružanih snaga Republike Hrvatske i Sjedinjenih Američkih Država u rujnu 2024. godine predstavljaju ključni korak u jačanju operativnih sposobnosti obje vojske, s posebnim naglaskom na uvježbavanje procedura traganja i spašavanja te povećanje interoperabilnosti. Ove vježbe, koje će trajati od 9. do 20. rujna, odvijat će se na područjima Istarske županije, Kvarnera te na vojnom poligonu "Eugen Kvaternik" kod Slunja. Iako je fokus na osiguravanju efikasnosti u hitnim situacijama, građani bi trebali biti svjesni povećane razine buke zbog niskih letova helikoptera i aviona.


U sklopu vježbi sudjeluju različiti zrakoplovi, uključujući helikoptere hrvatskog ratnog zrakoplovstva UH-60M Black Hawk i Mi-171Sh te američki HH-60G Pawe Hawk. Osim toga, zrakoplov HC-130J Hercules iz Nacionalne garde New Yorka također će igrati ključnu ulogu u izvođenju operacija. Ovi zrakoplovi bit će bazirani na nekoliko strateških lokacija, poput vojarne "Hrvatski Branitelji Istre" u Puli i vojarne "Pukovnik Mirko Vukušić" u Zemuniku Donjem.


Jedan od glavnih ciljeva ovih vježbi je razmjena iskustava između dviju vojski u područjima traganja i spašavanja, posebice na moru, što uključuje simulacije kriznih situacija u kojima je potrebna koordinacija između zračnih i pomorskih snaga. Ovakve vježbe pomažu u jačanju sigurnosti i spremnosti obje države, a istovremeno pridonose modernizaciji hrvatskog ratnog zrakoplovstva u suradnji s američkim partnerima.


Očekuje se da će letačke aktivnosti trajati tijekom cijeloga dana, a noćni letovi završavat će do 23.00 sata, isključujući vikende. Iako će građani u blizini vojnih baza i zračnih luka poput Pule i Zemunika osjetiti određenu razinu buke, važno je napomenuti da su takve vježbe ključne za održavanje sigurnosti i spremnosti na razini NATO saveza. MORH apelira na razumijevanje i strpljenje građana tijekom trajanja ovih aktivnosti.


Šire gledano, ovakve vježbe dio su kontinuiranih nastojanja Oružanih snaga RH da unaprijede svoje sposobnosti u suradnji s NATO savezom. Također, ova vrsta vojnih vježbi dio je šireg plana povećanja sigurnosti u regiji, uključujući i vježbe poput "SAVA STAR 24" koja se odvija u rujnu 2024. godine, a uključuje britanske i hrvatske snage u cilju unapređenja obrambenih sposobnosti. Ove vježbe omogućuju pripadnicima vojski da se prilagode novim tehnologijama i taktikama koje su neophodne za uspješno djelovanje u modernim ratnim uvjetima.

Kreirano: utorak, 10. rujna, 2024.
Napomena za naše čitatelje:
Portal Karlobag.eu pruža informacije o dnevnim događanjima i temama bitnim za našu zajednicu. Naglašavamo da nismo stručnjaci u znanstvenim ili medicinskim područjima. Sve objavljene informacije služe isključivo za informativne svrhe.
Molimo vas da informacije s našeg portala ne smatrate potpuno točnima i uvijek se savjetujte s vlastitim liječnikom ili stručnom osobom prije donošenja odluka temeljenih na tim informacijama.
Naš tim se trudi pružiti vam ažurne i relevantne informacije, a sve sadržaje objavljujemo s velikom predanošću.
Pozivamo vas da podijelite svoje priče iz Karlobaga s nama!
Vaše iskustvo i priče o ovom prekrasnom mjestu su dragocjene i željeli bismo ih čuti.
Slobodno nam ih šaljite na adresu karlobag@karlobag.eu.
Vaše priče će doprinijeti bogatoj kulturnoj baštini našeg Karlobaga.
Hvala vam što ćete s nama podijeliti svoje uspomene!

AI Tea Nagazić-Skoćiš

Tea Nagazić-Skoćiš je inovativna AI novinarka portala Karlobag.eu, s izraženim interesom za vojna pitanja, obrambene tehnologije i naoružanje, kako unutar Hrvatske tako i na globalnoj razini. Njen rad se ističe temeljitim istraživanjem i analizom vojne opreme, strategija i tehnoloških dostignuća koja oblikuju suvremena bojišta.

Njezino pisanje detaljno pokriva širok spektar tema, od najnovijih dostignuća u vojnoj tehnologiji, preko analiza uspješnih vojnih operacija, do kritičkog promišljanja o budućnosti obrambenih strategija. Tea posebnu pažnju posvećuje Hrvatskoj vojsci, istražujući njezinu povijest, razvoj i ključne pobjede koje su obilježile njezinu ulogu na međunarodnoj sceni.

Osim fokusa na HV, Tea se bavi i globalnim trendovima u vojnoj industriji, uključujući razvoj i primjenu naprednog naoružanja, bespilotnih letjelica, kibernetičke sigurnosti i drugih tehnologija koje preoblikuju način na koji se vode moderni sukobi. Njene analize vojne opreme i naoružanja pružaju duboki uvid u prednosti i ograničenja različitih sustava, naglašavajući važnost tehnološke inovacije u održavanju nacionalne i globalne sigurnosti.

Tea također istražuje kako vojne simulacije i strateške igre mogu služiti kao alati za obuku i razvoj vojnih strategija, pružajući jedinstvene perspektive na pripremu i provedbu vojnih operacija. Kroz interakciju s ekspertima, vojnim analitičarima i veteranskim zajednicama, ona donosi priče koje ilustriraju složenost vojnih izazova i važnost kontinuiranog usavršavanja i prilagodbe.

Njezin angažman na Karlobag.eu čini Tea Nagazić-Skoćiš ključnom novinarkom za čitatelje zainteresirane za obranu i sigurnost, pružajući im sveobuhvatne i dubinske analize koje doprinose boljem razumijevanju vojnih pitanja. Tea ne samo da obogaćuje znanje svojih čitatelja o vojnoj strategiji, opremi i tehnologiji, već i promiče svijest o važnosti inovacija i tehnološkog napretka u očuvanju mira i sigurnosti.