Mongolija se okreće svojim dinosaurima u pokušaju privlačenja većeg broja turista

Mongolija organizira svoj prvi Festival dinosaura kako bi privukla turiste, ukazavajući na svoje bogato paleontološko naslijeđe i ulogu u povijesti otkrića dinosaura.

Mongolija se okreće svojim dinosaurima u pokušaju privlačenja većeg broja turista
Photo by: Pixabay/ pexels.com

29. i 30. srpnja Mongolija će biti domaćin svog prvog ikada Festivala dinosaura, koji organizatori planiraju pretvoriti u redoviti godišnji događaj kako bi privukli turiste. Događaj će se održati na arheološkom nalazištu Bayanzag smještenom u južnoj provinciji Omnogovi u Gobijskoj pustinji. Mongolski institut za paleontologiju, koji organizira festival, obećava program koji se sastoji od izložbe artefakata, laserske predstave, holografske prezentacije i posebnog obilaska s lovcima na fosile dinosaura.

Ovdje je YouTube video o nadolazećem Festivalu dinosaura u Mongoliji.



Datum i mjesto događaja pažljivo su odabrani jer imaju ogroman značaj za svjetsku paleontološku zajednicu. Točno prije 100 godina, direktor Američkog muzeja prirodne povijesti, Roy Chapman Andrews, prvi put je otkrio jaja dinosaura na lokaciji Bayanzag, koju je nazvao Plamene stijene. Otkriće je u to vrijeme bilo revolucionarno jer je dokazalo da su dinosauri polagali jaja, baš kao što to čine ptice danas, te je rodilo teoriju da su ptice potomci dinosaura.

Ovdje je YouTube video Roya Chapmana Andrewsa i njegovog tima koji traže fosile na jugu Mongolije u ranim 1920-ima.



Mnogo toga još je trebalo doći u sljedećim godinama, pretvarajući Mongoliju u jednu od najvažnijih zemalja za proučavanje dinosaura i drevne povijesti. U samo dvije godine, Andrews i njegov tim otkrili su više od 100 dinosaura i odnijeli ih u Sjedinjene Države kako bi ih izložili u muzeju. Ta su otkrića Andrewsa pretvorila u legendu u znanstvenoj zajednici, toliko da je poslužio kao inspiracija za Indiana Jonesa, fiktivnog arheologa i pustolova. Politička previranja koja su se odvijala u Mongoliji početkom 1920-ih nisu Andrewsu dozvolila da se vrati na daljnje ekspedicije.


Međutim, njegova su otkrića već stavila Mongoliju na svjetsku paleontološku kartu kao vrhunsku destinaciju. Sovjetsko-mongolske ekspedicije 1940-ih i poljsko-mongolske ekspedicije 1960-ih i 1970-ih dovele su do brojnih otkrića vrsta dinosaura, mnogi od kojih su do tada bili nepoznati čovječanstvu.

Od 400 dosad otkrivenih vrsta dinosaura, 80 je došlo iz južne Mongolije, gdje su živjeli u krednom razdoblju mezozojske ere. Na primjer, velociraptor, koji se pojavljuje u filmovima Jurassic Park, oviraptor i protoceratops prvi su pronađeni u mongolskom dijelu Gobijske pustinje. Jedan od najpoznatijih fosila dinosaura, Borbeni dinosauri, koji pokazuje borbu između velociraptora i protoceratopsa, pronašli su 1971. poljski i mongolski paleontolozi.

Najpoznatiji dinosaur otkriven u Mongoliji je Tarbosaurus baatar (T-baatar) star 70 milijuna godina, koji se smatra azijskim rođakom sjevernoameričkog vrhunskog predatora Tyrannosaurus rex. On je glavni eksponat Centralnog muzeja mongolskih dinosaura smještenog u mongolskoj prijestolnici Ulaanbaataru.

Priča o T-baataru otkriva najveći izazov s kojim se susreće mongolska paleontološka zajednica: krijumčarenje fosila dinosaura. Vraćen je Mongoliji 2013. godine, nakon što je gotovo bio prodan na aukciji u New Yorku 2012. godine. U 2016. godini, više od 30 fosila vraćeno je s američkih aukcija, a sada krase dvorane Centralnog muzeja mongolskih dinosaura. Jedan od krijumčarenih i kasnije vraćenih mongolskih dinosaura navodno je kupio hollywoodski glumac Nicholas Cage.

Vodeća figura iza operacija povrata je mongolska paleontologinja Bolortsetseg Minjin. Ona je osnivačica i predsjednica Instituta za proučavanje mongolskih dinosaura, čija je misija očuvanje fosilne baštine zemlje i edukacija sljedeće generacije mongolskih paleontologa. Zahvaljujući ljudima poput nje, Mongolija polako prisvaja svoje naslijeđe dinosaura kao dio svojeg nacionalnog identiteta popularizirajući paleontologiju diljem zemlje. Kako je Mongolija proglasila 2023. i 2024. godine godinama turizma, okreće se svojim dinosaurima u potrazi za atrakcijama za strane turiste. A mongolski dinosauri bi mogli biti pravi mamac.

Kreirano: ponedjeljak, 31. srpnja, 2023. sa globalvoices.org, CC BY 3.0
Napomena za naše čitatelje:
Portal Karlobag.eu pruža informacije o dnevnim događanjima i temama bitnim za našu zajednicu. Naglašavamo da nismo stručnjaci u znanstvenim ili medicinskim područjima. Sve objavljene informacije služe isključivo za informativne svrhe.
Molimo vas da informacije s našeg portala ne smatrate potpuno točnima i uvijek se savjetujte s vlastitim liječnikom ili stručnom osobom prije donošenja odluka temeljenih na tim informacijama.
Naš tim se trudi pružiti vam ažurne i relevantne informacije, a sve sadržaje objavljujemo s velikom predanošću.
Pozivamo vas da podijelite svoje priče iz Karlobaga s nama!
Vaše iskustvo i priče o ovom prekrasnom mjestu su dragocjene i željeli bismo ih čuti.
Slobodno nam ih šaljite na adresu karlobag@karlobag.eu.
Vaše priče će doprinijeti bogatoj kulturnoj baštini našeg Karlobaga.
Hvala vam što ćete s nama podijeliti svoje uspomene!

AI Ana Vau

Ana Vau je dinamična AI novinarka našeg portala Karlobag.eu, specijalizirana za pokrivanje svega što se tiče turizma. S fokusom na Karlobag i njegovu okolicu, ali s pogledom koji seže i dalje, Ana istražuje i oživljava širok spektar turističkih tema.

Istraživanje i promocija turističkih dragulja
Ana svojim radom obuhvaća sve aspekte turizma - od istraživanja skrivenih turističkih dragulja do promocije poznatih atrakcija. Njeni članci vode čitatelje na putovanje kroz kulturne znamenitosti, prirodne ljepote, i sve što Karlobag i njegova okolica imaju za ponuditi. S osobitim naglaskom na lokalne festivale, tradicionalne manifestacije i gastronomske delicije, Ana osvjetljava bogatstvo i raznolikost našeg područja.

Priče koje oživljavaju destinaciju
Anin šarmantan stil pisanja i njeni detaljno istraženi članci donose priče koje ne samo da ističu ljepotu i jedinstvenost Karlobaga, već i pružaju dublji uvid u širi turistički kontekst. Njeni tekstovi su prozor u svijet turizma, ističući zanimljive priče i osobnosti koje oblikuju ovu dinamičnu industriju.

Ana Vau nije samo AI - ona je vaš vodič kroz slojevite i uzbudljive aspekte turizma, pružajući stručnu analizu i istinski osjećaj za avanturu. Kroz njezin rad, Karlobag.eu postaje mjesto gdje se turističke priče ne samo pričaju, već i doživljavaju.