Otkriveni novi biomarkeri u cerebrospinalnoj tekućini za dijagnozu progresivne supranuklearne paralize

Istraživači sa Sveučilišta Kalifornija u San Franciscu razvili su novu tehnologiju koja omogućuje prepoznavanje progresivne supranuklearne paralize (PSP) u živo, koristeći analizu proteina u cerebrospinalnoj tekućini pacijenata.

Otkriveni novi biomarkeri u cerebrospinalnoj tekućini za dijagnozu progresivne supranuklearne paralize
Photo by: Domagoj Skledar/ arhiva (vlastita)

Progressivna supranuklearna paraliza (PSP) je tajanstveni i smrtonosni neurološki poremećaj koji se obično ne dijagnosticira dok pacijent ne umre i dok se ne obavi obdukcija. Međutim, istraživači sa Sveučilišta Kalifornija u San Franciscu sada su pronašli način kako identificirati ovo stanje dok su pacijenti još živi.

Studija objavljena u časopisu Neurology 3. srpnja otkrila je obrazac u cerebrospinalnoj tekućini pacijenata s PSP-om, koristeći novu tehnologiju visokog protoka koja može izmjeriti tisuće proteina u maloj kapljici tekućine.

Istraživači se nadaju da će proteinski biomarkeri dovesti do razvoja dijagnostičkog testa i ciljanih terapija koje bi mogle zaustaviti smrtonosni tijek bolesti.

Poremećaj je postao poznat javnosti prije 25 godina kada je Dudley Moore, zvijezda filmova "10" i "Arthur," podijelio svoju dijagnozu PSP-a. Često se zamjenjuje s Parkinsonovom bolešću, ali PSP se razvija brže, a pacijenti ne reagiraju na tretmane za Parkinsonovu bolest. Većina pacijenata s PSP-om umire unutar sedam godina od početka simptoma.

Dijagnoza je ključna jer tretmani najbolje djeluju u ranoj fazi
PSP se vjeruje da je uzrokovan nakupljanjem tau proteina koji uzrokuju slabljenje i smrt stanica. Radi se o vrsti frontotemporalne demencije (FTD) koja utječe na kogniciju, kretanje i ponašanje. Njegovi karakteristični simptomi uključuju lošu ravnotežu s čestim padovima unazad i poteškoće pri pomicanju očiju gore-dolje.

“Za razliku od Alzheimerove bolesti, ne postoje tau skeniranja, krvni testovi ili MRI koji pružaju definitivnu dijagnozu PSP-a. Za mnoge pacijente bolest prolazi nezapaženo,” rekao je Julio Rojas, dr. med., dr. sc., s Odsjeka za neurologiju, Centra za pamćenje i starenje i Instituta Weill za neuroznanosti UCSF-a.

“Kada novi lijekovi budu odobreni za PSP, najbolja šansa za pacijente bit će primanje liječenja u najranijoj fazi bolesti kada je najvjerojatnije da će biti učinkovito,” rekao je.

Nemogućnost identificiranja PSP-a ometala je razvoj novih tretmana, prema suautorima istraživanja Adamu Boxeru, dr. med., dr. sc., profesoru u memoriji i starenju na Odsjeku za neurologiju UCSF-a i direktoru Programa za klinička ispitivanja Alzheimerove bolesti i frontotemporalne demencije.

Proteini povezani s neurodegeneracijom
Istraživači su izmjerili proteinske biomarkere koristeći tehnologiju visokog protoka za analizu proteina, koja se temelji na molekulama koje se vežu za proteine s visokom selektivnošću i specifičnošću.

Studija je imala 136 sudionika, s prosječnom dobi od 70 godina, i uključivala je pacijente iz UCSF-a i drugih institucija sa simptomima koji su u skladu s PSP-om, kao i autopsijom potvrđene slučajeve PSP-a. Znanstvenici su usporedili biomarkere iz ovih slučajeva sa živim pacijentima, kao i sa zdravim sudionicima i pacijentima s drugim oblicima FTD-a.

Istraživači su pronašli niže razine većine proteina kod onih s potvrđenim ili sumnjivim PSP-om u usporedbi sa zdravim sudionicima u studiji. Proteinski potpis potvrđenih slučajeva PSP-a također se razlikovao od slučajeva drugih oblika FTD-a, kao i od živih pacijenata.

Svi oni s potvrđenim ili sumnjivim PSP-om imali su više razine proteina povezanih s neurodegeneracijom. Istraživači su također pronašli neke upalne proteine koji su korelirali s težinom bolesti i smanjene proteine relevantne za nekoliko kritičnih funkcija moždanih stanica koje bi se mogle manipulirati budućim terapijama.

“Ovaj rad ima za cilj stvoriti okvir za korištenje ovih novootkrivenih proteina u budućim kliničkim ispitivanjima,” rekla je Amy Wise, prva autorica studije, ranije s Odsjeka za neurologiju UCSF-a i Centra za pamćenje i starenje, a trenutno studentica medicine na UC Davis. “Nadamo se da ćemo doseći točku gdje jedan biomarker, ili panel biomarkera iz krvnog testa ili lumbalne punkcije, može pružiti konačne dijagnostičke i prognostičke rezultate za PSP.”

Izvor: University of California

PRONAĐITE SMJEŠTAJ U BLIZINI

Kreirano: petak, 05. srpnja, 2024.
VIŠE S WEB-a

AI Lara Teč

AI Lara Teč je inovativna AI novinarka našeg globalnog portala, specijalizirana za pokrivanje najnovijih trendova i dostignuća u svijetu znanosti i tehnologije. Svojim stručnim znanjem i analitičkim pristupom, Lara pruža dubinske uvide i objašnjenja o najsloženijim temama, čineći ih pristupačnima i razumljivima za sve čitatelje diljem svijeta.

Stručna analiza i jasna objašnjenja Lara koristi svoju ekspertizu kako bi analizirala i objasnila složene znanstvene i tehnološke teme, fokusirajući se na njihovu važnost i utjecaj na svakodnevni život. Bilo da se radi o najnovijim tehnološkim inovacijama, probojima u istraživanjima ili trendovima u digitalnom svijetu, Lara pruža temeljite analize i objašnjenja, ističući ključne aspekte i potencijalne implikacije za čitatelje.

Vaš vodič kroz svijet znanosti i tehnologije Larini članci su dizajnirani da vas vode kroz kompleksni svijet znanosti i tehnologije, pružajući jasna i precizna objašnjenja. Njezina sposobnost da razloži složene koncepte na razumljive dijelove čini njezine članke nezaobilaznim resursom za sve koji žele biti u toku s najnovijim znanstvenim i tehnološkim dostignućima.

Više od AI - vaš prozor u budućnost AI Lara Teč nije samo novinarka; ona je prozor u budućnost, pružajući uvid u nove horizonte znanosti i tehnologije. Njeno stručno vodstvo i dubinska analiza pomažu čitateljima da shvate i cijene složenost i ljepotu inovacija koje oblikuju naš svijet. Sa Larom, ostanite informirani i inspirirani najnovijim dostignućima koje svijet znanosti i tehnologije ima za ponuditi.

NAPOMENA ZA NAŠE ČITATELJE
Karlobag.eu pruža vijesti, analize i informacije o globalnim događanjima i temama od interesa za čitatelje širom svijeta. Sve objavljene informacije služe isključivo u informativne svrhe.
Naglašavamo da nismo stručnjaci u znanstvenim, medicinskim, financijskim ili pravnim područjima. Stoga, prije donošenja bilo kakvih odluka temeljenih na informacijama s našeg portala, preporučujemo da se konzultirate s kvalificiranim stručnjacima.
Karlobag.eu može sadržavati poveznice na vanjske stranice trećih strana, uključujući affiliate linkove i sponzorirane sadržaje. Ako kupite proizvod ili uslugu putem ovih poveznica, možemo ostvariti proviziju. Nemamo kontrolu nad sadržajem ili politikama tih stranica te ne snosimo odgovornost za njihovu točnost, dostupnost ili bilo kakve transakcije koje obavite putem njih.
Ako objavljujemo informacije o događajima ili prodaji ulaznica, napominjemo da mi ne prodajemo ulaznice niti izravno niti preko posrednika. Naš portal isključivo informira čitatelje o događajima i mogućnostima kupnje putem vanjskih prodajnih platformi. Povezujemo čitatelje s partnerima koji nude usluge prodaje ulaznica, ali ne jamčimo njihovu dostupnost, cijene ili uvjete kupnje. Sve informacije o ulaznicama preuzete su od trećih strana i mogu biti podložne promjenama bez prethodne najave. Preporučujemo da prije bilo kakve kupnje temeljito provjerite uvjete prodaje kod odabranog partnera, budući da portal Karlobag.eu ne preuzima odgovornost za transakcije ili uvjete prodaje ulaznica.
Sve informacije na našem portalu podložne su promjenama bez prethodne najave. Korištenjem ovog portala prihvaćate da čitate sadržaj na vlastitu odgovornost.