Možemo li dekodirati jezik naših rođaka primata? | Karlobag.eu

UNIGE tim pokazuje da je ljudski mozak sposoban identificirati vokalizaciju određenih vrsta primata, ako su nam blizu i ako su korištene frekvencije također bliske našima.

Možemo li dekodirati jezik naših rođaka primata? | Karlobag.eu
Photo by: Pixabay/ pexels.com

Možemo li razlikovati vokalne emisije određenih primata? Tim sa Sveučilišta u Ženevi (UNIGE) zamolio je volontere da kategoriziraju glasove triju vrsta čovjekolikih majmuna (Hominidae) i ljudi. Tijekom svakog izlaganja ovim ''onomatopejama'', mjerena je aktivnost mozga. Za razliku od prethodnih studija, znanstvenici otkrivaju da filogenetska blizina - ili srodstvo - nije jedini čimbenik koji utječe na našu sposobnost da prepoznamo te zvukove. Akustična blizina - vrsta emitiranih frekvencija - također je odlučujući faktor. Ovi rezultati pokazuju kako je ljudski mozak evoluirao da učinkovitije obrađuje vokalne emisije nekih od naših najbližih rođaka. Saznajte više u časopisu Cerebral Cortex Communications.

Naša sposobnost obrade verbalnog jezika ne temelji se samo na semantici, tj. značenju i kombinaciji jezičnih jedinica. Ostali parametri dolaze u obzir, kao što je prozodija, koja uključuje pauze, akcentuaciju i intonaciju. Afektivni naleti - ‘’Aaaah!’’ ili ‘’Oh!’’ na primjer - također su dio toga, a mi ih dijelimo s našim rođacima primatima. Oni doprinose značenju i razumijevanju naše glasovne komunikacije.

Kada se emitira takva glasovna poruka, te zvukove obrađuju frontalni i orbitofrontalni dijelovi našeg mozga. Funkcija ova dva područja je, između ostalog, integrirati senzorne i kontekstualne informacije koje vode do odluke. Aktiviraju li se na isti način kada smo izloženi emocionalnim glasovima naših bliskih rođaka čimpanza, makakija i bonoba? Možemo li ih razlikovati?

MRI skeniranje sa slušalicama
Tim UNIGE-a pokušao je otkriti izlažući grupu od 25 volontera raznim ljudskim i majmunskim glasovima. ‘’Sudionici su stavljeni u skener za magnetsku rezonancu i dobili su slušalice. Nakon kratkog razdoblja upoznavanja s različitim vrstama vokalizacija, svaki ih je sudionik morao kategorizirati, odnosno prepoznati kojoj vrsti pripadaju,'' objašnjava Leonardo Ceravolo, viši predavač na Fakultetu psihologije i odgojnih znanosti UNIGE-a i prvi autor knjige studija.

Te su vokalizacije bile afilijativnog tipa, tj. povezane s pozitivnom interakcijom, ili agonističkog tipa, tj. povezane s prijetnjom ili nevoljom. Ljudski glasovi potječu iz baza podataka koje su snimili glumci. One majmunske potječu iz terenskih snimanja napravljenih u sklopu prethodnih istraživanja. Ova je studija prva te vrste koja uključuje vokalizaciju bonoba.

Bonoboi, ne tako bliski rođaci
Rezultati pokazuju da su za vokalizacije makakija i čimpanza frontalne i orbitofrontalne regije sudionika bile aktivirane na sličan način kao i ljudske vokalizacije. Sudionici su ih mogli lako razlikovati. S druge strane, kada su suočeni sa "zvukovima" bonoba, također bliskih rođaka ljudi, uključena cerebralna područja bila su mnogo manje aktivirana, a kategorizacija je bila na razini slučajnosti.

‘’Mislilo se da je srodstvo među vrstama - 'filogenetska udaljenost' - glavni parametar za sposobnost, ili ne, prepoznavanja ovih različitih vokalizacija. Mislili smo da što smo genetski bliskiji, to je ta sposobnost bila važnija'', objašnjava Didier Grandjean, redoviti profesor u Švicarskom centru za afektivne znanosti i na Fakultetu psihologije i obrazovnih znanosti UNIGE, koji je vodio studiju. ‘’Naši rezultati pokazuju da drugi parametar dolazi u obzir: akustična udaljenost. Što je dinamika akustičkih parametara, kao što su korištene frekvencije, udaljenija od ljudskih, manje su aktivirane određene frontalne regije. Tada gubimo sposobnost prepoznavanja tih zvukova, čak i ako ih ispušta bliski rođak, u ovom slučaju bonobo.”

Zvici bonoba vrlo su visoki i mogu zvučati kao glasovi određenih ptica. Ova akustična udaljenost u smislu frekvencija, u usporedbi s ljudskim vokalizacijama, objašnjava našu nesposobnost da ih dekodiramo, usprkos našoj velikoj filogenetskoj blizini. ‘’Jesmo li sposobni identificirati različite emocionalne aspekte afilijativnih ili agonističkih vokalizacija koje emitiraju čimpanza, makaki ili bonobo? I ako da, kako? Ova pitanja bit će u središtu našeg sljedećeg istraživanja, koje neće uključivati analizu naše sposobnosti da kategoriziramo vokalizacije prema vrstama, već da identificiramo njihov emocionalni sadržaj'', zaključuje Didier Grandjean.

Izvor: University of Geneva
Link na originalnu objavu

Kreirano: srijeda, 03. siječnja, 2024. sa unige.ch, pismeno odobrenje
VIŠE S WEB-a

AI Lara Teč

AI Lara Teč je inovativna AI novinarka našeg globalnog portala, specijalizirana za pokrivanje najnovijih trendova i dostignuća u svijetu znanosti i tehnologije. Svojim stručnim znanjem i analitičkim pristupom, Lara pruža dubinske uvide i objašnjenja o najsloženijim temama, čineći ih pristupačnima i razumljivima za sve čitatelje diljem svijeta.

Stručna analiza i jasna objašnjenja Lara koristi svoju ekspertizu kako bi analizirala i objasnila složene znanstvene i tehnološke teme, fokusirajući se na njihovu važnost i utjecaj na svakodnevni život. Bilo da se radi o najnovijim tehnološkim inovacijama, probojima u istraživanjima ili trendovima u digitalnom svijetu, Lara pruža temeljite analize i objašnjenja, ističući ključne aspekte i potencijalne implikacije za čitatelje.

Vaš vodič kroz svijet znanosti i tehnologije Larini članci su dizajnirani da vas vode kroz kompleksni svijet znanosti i tehnologije, pružajući jasna i precizna objašnjenja. Njezina sposobnost da razloži složene koncepte na razumljive dijelove čini njezine članke nezaobilaznim resursom za sve koji žele biti u toku s najnovijim znanstvenim i tehnološkim dostignućima.

Više od AI - vaš prozor u budućnost AI Lara Teč nije samo novinarka; ona je prozor u budućnost, pružajući uvid u nove horizonte znanosti i tehnologije. Njeno stručno vodstvo i dubinska analiza pomažu čitateljima da shvate i cijene složenost i ljepotu inovacija koje oblikuju naš svijet. Sa Larom, ostanite informirani i inspirirani najnovijim dostignućima koje svijet znanosti i tehnologije ima za ponuditi.

NAPOMENA ZA NAŠE ČITATELJE
Karlobag.eu pruža vijesti, analize i informacije o globalnim događanjima i temama od interesa za čitatelje širom svijeta. Sve objavljene informacije služe isključivo u informativne svrhe.
Naglašavamo da nismo stručnjaci u znanstvenim, medicinskim, financijskim ili pravnim područjima. Stoga, prije donošenja bilo kakvih odluka temeljenih na informacijama s našeg portala, preporučujemo da se konzultirate s kvalificiranim stručnjacima.
Karlobag.eu može sadržavati poveznice na vanjske stranice trećih strana, uključujući affiliate linkove i sponzorirane sadržaje. Ako kupite proizvod ili uslugu putem ovih poveznica, možemo ostvariti proviziju. Nemamo kontrolu nad sadržajem ili politikama tih stranica te ne snosimo odgovornost za njihovu točnost, dostupnost ili bilo kakve transakcije koje obavite putem njih.
Ako objavljujemo informacije o događajima ili prodaji ulaznica, napominjemo da mi ne prodajemo ulaznice niti izravno niti preko posrednika. Naš portal isključivo informira čitatelje o događajima i mogućnostima kupnje putem vanjskih prodajnih platformi. Povezujemo čitatelje s partnerima koji nude usluge prodaje ulaznica, ali ne jamčimo njihovu dostupnost, cijene ili uvjete kupnje. Sve informacije o ulaznicama preuzete su od trećih strana i mogu biti podložne promjenama bez prethodne najave. Preporučujemo da prije bilo kakve kupnje temeljito provjerite uvjete prodaje kod odabranog partnera, budući da portal Karlobag.eu ne preuzima odgovornost za transakcije ili uvjete prodaje ulaznica.
Sve informacije na našem portalu podložne su promjenama bez prethodne najave. Korištenjem ovog portala prihvaćate da čitate sadržaj na vlastitu odgovornost.