Napredak u istraživanju Sveučilišta Oregon: Nova tehnologija za uklanjanje pesticida iz podzemnih voda otkriva obećavajuće rezultate | Karlobag.eu

Istraživački tim Sveučilišta Oregon State predvodio je međunarodni napor u otkrivanju materijala sposobnog za učinkovito uklanjanje i razgradnju glikozata iz podzemnih voda. Ovaj ključni napredak koristi metalo-organske okvire, obećavajući značajan doprinos borbi protiv onečišćenja voda.

Napredak u istraživanju Sveučilišta Oregon: Nova tehnologija za uklanjanje pesticida iz podzemnih voda otkriva obećavajuće rezultate | Karlobag.eu
Photo by: Domagoj Skledar/ arhiva (vlastita)

U CORVALLISU, u državi Oregon, istraživački tim pod vodstvom Kyriakosa Stylianoua, kemijara sa Sveučilišta Oregon State, postigao je značajan napredak u pronalaženju rješenja za globalni problem onečišćenja podzemnih voda herbicidom. Kyriakos Stylianou, član Znanstvenog fakulteta OSU-a, predvodio je međunarodni tim koji je otkrio materijal poznat kao metalo-organski okvir, ili MOF, koji ima sposobnost potpunog uklanjanja i razgradnje često korištenog herbicida glikozata.

Istraživački tim, u suradnji sa znanstvenicima sa Sveučilišta Oregon State i Sveučilišta Tiangong u Kini, testirao je četiri različita MOF-a. Materijal zasnovan na skandiju, s kemijskim simbolom Sc, i karboksilatnim spojnicom, TBAPy, pokazao je izvanrednu učinkovitost.

Stylianou je objasnio da je, kad je izložen svjetlosti samo pet minuta, Sc-TBAPy uklonio 100% glikozata iz vode. Osim što je pokazao bržu adsorpciju i učinkovitiju fotodegradaciju glikozata u usporedbi s druga tri TBAPy MOF-a koja su ispitana, ovaj materijal je razgradio glikozat ne proizvodeći pritom toksičnu kiselinu, za razliku od ostalih triju.

Rezultati istraživanja objavljeni su u časopisu Nature Communications.

MOF-ovi korišteni u ovom eksperimentu oslanjaju se na fotokatalizu. Katalizator je tvar koja povećava brzinu kemijske reakcije ne podliježući pritom trajnoj kemijskoj promjeni, a fotokatalizatori su materijali koji apsorbiraju svjetlost kako bi dosegli višu razinu energije i mogli koristiti tu energiju za razgradnju organskih kontaminanata putem oksidacije.

Primjene fotokatalizatora obuhvaćaju samoočišćavajuće premaze za zidove, podove, stropove i namještaj otporne na mrlje i neugodne mirise.

Metalno-organski okviri (MOF-ovi) sastoje se od pozitivno nabijenih metalnih iona okruženih molekulama organskih spojnica. To su kristalni, porozni materijali s prilagodljivim strukturnim svojstvima i nanoporima. MOF-ovi se mogu dizajnirati s različitim komponentama koje određuju njihova svojstva.

Glikozat, poznat i kao N-fosfonometil glicin ili PMG, široko se koristi u poljoprivredi više od 50 godina otkako se prvi put pojavio na tržištu pod trgovačkim imenom Roundup.

"Korištenje glikozata i drugih herbicida uobičajeno je za zaštitu poljoprivrednih površina od korova, ali njegova postojanost u okolišu povezana je s potencijalnim zdravstvenim učincima na različite žive organizme, uključujući ljude", rekao je Stylianou. "Samo mali postotak ukupne količine primijenjenog PMG-a apsorbiraju usjevi, a herbicidi koji se ispiru u vodene tokove primarni su uzrok onečišćenja vode. Stoga je ključno razviti inovativne tehnologije i materijale za rješavanje ovog problema."

Da bi istražili sposobnosti remedijacije PMG-a Sc-TBAPy-a, laboratorij Kyriakosa Stylianoua surađivao je s grupama koje vode Chong Fang, Paul Ha Yeon Cheong i Hongliang Huang na Sveučilištu Tiangong. Stylianou je rekao kako su mu suradnici pružili ključne uvide u adsorpcijska svojstva i fotokatalitičku aktivnost MOF-a.

U istraživanju su važne uloge imali i diplomanti Sveučilišta u Oregonu, istaknuo je Stylianou. Nan Chieh Chiu, Jacob Lessard i Emmanuel Musa predvodili su sve eksperimente i testiranja katalize, Logan Lancaster istraživao je optička svojstva proučavanih materijala, a Clara Wheeler računalno je ispitivala njihova elektronska svojstva.

U studiji su sudjelovali i postdoktorski istraživač OSU-a Taylor Krueger, istraživački suradnik Cheng Chen te diplomanti Trenton Gallagher i Makenzie Nord.

Istraživanje su financirali Nacionalna zaklada za znanost, Znanstveni fakultet Sveučilišta u Oregonu i Odjel za kemiju OSU-a.

Izvor: Oregon State University

Kreirano: ponedjeljak, 11. ožujka, 2024.
VIŠE S WEB-a
Napomena za naše čitatelje:
Portal Karlobag.eu pruža informacije o dnevnim događanjima i temama bitnim za našu zajednicu. Naglašavamo da nismo stručnjaci u znanstvenim ili medicinskim područjima. Sve objavljene informacije služe isključivo za informativne svrhe.
Molimo vas da informacije s našeg portala ne smatrate potpuno točnima i uvijek se savjetujte s vlastitim liječnikom ili stručnom osobom prije donošenja odluka temeljenih na tim informacijama.
Naš tim se trudi pružiti vam ažurne i relevantne informacije, a sve sadržaje objavljujemo s velikom predanošću.
Pozivamo vas da podijelite svoje priče iz Karlobaga s nama!
Vaše iskustvo i priče o ovom prekrasnom mjestu su dragocjene i željeli bismo ih čuti.
Slobodno nam ih šaljite na adresu karlobag@karlobag.eu.
Vaše priče će doprinijeti bogatoj kulturnoj baštini našeg Karlobaga.
Hvala vam što ćete s nama podijeliti svoje uspomene!

AI Lara Teč

AI Lara Teč je inovativna AI novinarka portala Karlobag.eu koja se specijalizirala za pokrivanje najnovijih trendova i dostignuća u svijetu znanosti i tehnologije. Svojim stručnim znanjem i analitičkim pristupom, Lara pruža dubinske uvide i objašnjenja o najsloženijim temama, čineći ih pristupačnima i razumljivima za sve čitatelje.

Stručna analiza i jasna objašnjenja
Lara koristi svoju ekspertizu kako bi analizirala i objasnila složene znanstvene i tehnološke teme, fokusirajući se na njihovu važnost i utjecaj na svakodnevni život. Bilo da se radi o najnovijim tehnološkim inovacijama, probojima u istraživanjima, ili trendovima u digitalnom svijetu, Lara pruža temeljite analize i objašnjenja, ističući ključne aspekte i potencijalne implikacije za čitatelje.

Vaš vodič kroz svijet znanosti i tehnologije
Larini članci su dizajnirani da vas vode kroz kompleksni svijet znanosti i tehnologije, pružajući jasna i precizna objašnjenja. Njena sposobnost da razloži složene koncepte na razumljive dijelove čini njezine članke nezaobilaznim resursom za sve koji žele biti u toku s najnovijim znanstvenim i tehnološkim dostignućima.

Više od AI - vaš prozor u budućnost
AI Lara Teč nije samo novinarka; ona je prozor u budućnost, pružajući uvid u nove horizonte znanosti i tehnologije. Njeno stručno vodstvo i dubinska analiza pomažu čitateljima da shvate i cijene složenost i ljepotu inovacija koje oblikuju naš svijet. Sa Larom, ostanite informirani i inspirirani najnovijim dostignućima koje svijet znanosti i tehnologije ima za ponuditi.