U Osnovnoj školi Marka Marulića u Sinju održan je svečani program prilikom otkrivanja dviju drvenih skulptura koje predstavljaju značajne simbole hrvatske povijesti i kulture. Riječ je o skulpturama "Marko Marulić – otac hrvatske književnosti" i "Hrvatski branitelj iz Domovinskog rata", koje su izniman primjer spojene umjetnosti, povijesnog nasljeđa i simbolike u društvenom kontekstu.
Umjetnost u drvetu – očuvanje identiteta
Skulpture, djelo umjetnika Krune Posavca, izrađene su u stilu naivne, autohtone umjetnosti, koristeći motorne pile i ručne alate za obradu drva. Njihova posebnost leži u činjenici da su stvorene iz cedra koji je 50 godina rastao na dvorištu škole. Time su, osim umjetničkog dojma, zadržale i snažnu povezanost s lokalnim prostorom i poviješću. Posavec je istaknuo kako ga je inspiriralo očuvanje hrvatskog kulturnog identiteta kroz prizmu trajnosti drvenog materijala i simbolike likova koje je oblikovao.
Godina Marka Marulića – kulturna baština u fokusu
Ravnatelj škole, Marko Križanac, objasnio je kako je projekt dio obilježavanja 500. godišnjice smrti Marka Marulića, ključne figure hrvatske renesansne književnosti, filozofije i humanizma. "Ova godina, koju je Vlada Republike Hrvatske proglasila 'Godinom Marka Marulića', za nas je prilika da dodatno približimo djeci i mladima značaj njegovog djela te njegove povijesne vrijednosti," kazao je Križanac.
Škola, koja nosi ime ovog velikana, odlučila je upravo kroz umjetnost predstaviti njegovu trajnu važnost. Skulptura Marka Marulića osmišljena je kao podsjetnik na njegov doprinos književnosti, dok je poseban naglasak stavljen na njegovo djelo "Judita", prvi ep napisan na hrvatskom jeziku.
Spomen hrvatskim braniteljima
Uz lik Marulića, školsko dvorište sada krasi i skulptura "Hrvatski branitelj iz Domovinskog rata". Ideja iza ove skulpture, prema riječima ravnatelja, bila je trajno odati počast onima koji su dali živote za slobodnu i neovisnu Republiku Hrvatsku. "Hrvatski branitelji, predvođeni prvim predsjednikom dr. Franjom Tuđmanom, temelji su naše suvremene povijesti. Njihova žrtva ne smije biti zaboravljena, a ova skulptura stoji kao podsjetnik na vrijednosti za koje su se borili," dodao je Križanac.
Obje skulpture otkrile su učenice škole Antonia Marović, Sara Bulović, Nora Križanac i Lana Grčić, koje su ovom prigodom recitirale vlastite stihove inspirirane tematikom skulptura.
Svečanost uz bogat program
Program otkrivanja skulptura uključivao je nastupe školskog zbora, plesne izvedbe Sinjskih mažoretkinja te recitacije učenika. Uz glazbene i scenske točke, svečanosti su nazočili brojni uzvanici, uključujući predstavnike lokalnih vlasti, udruga proizašlih iz Domovinskog rata, te roditelji i građani. Događaj je posebno uveličao blagoslov skulptura koji je izrekao fra Antonio Mravak.
Škola kao čuvar kulturnog nasljeđa
Osnovna škola Marka Marulića ovim projektom potvrđuje svoju ulogu ne samo u obrazovanju mladih, već i u očuvanju i promicanju hrvatske kulturne baštine. Skulpture, smještene na izvornoj lokaciji gdje je cedar rastao desetljećima, sada simboliziraju trajnu povezanost prošlosti, sadašnjosti i budućnosti. Kroz ove umjetničke radove, generacije učenika imat će priliku dublje razumjeti vrijednosti koje oblikuju hrvatski identitet.
Kreirano: subota, 14. prosinca, 2024.
Napomena za naše čitatelje:
Portal Karlobag.eu pruža informacije o dnevnim događanjima i temama bitnim za našu zajednicu. Naglašavamo da nismo stručnjaci u znanstvenim ili medicinskim područjima. Sve objavljene informacije služe isključivo za informativne svrhe.
Molimo vas da informacije s našeg portala ne smatrate potpuno točnima i uvijek se savjetujte s vlastitim liječnikom ili stručnom osobom prije donošenja odluka temeljenih na tim informacijama.
Naš tim se trudi pružiti vam ažurne i relevantne informacije, a sve sadržaje objavljujemo s velikom predanošću.
Pozivamo vas da podijelite svoje priče iz Karlobaga s nama!
Vaše iskustvo i priče o ovom prekrasnom mjestu su dragocjene i željeli bismo ih čuti.
Slobodno nam ih šaljite na adresu karlobag@karlobag.eu.
Vaše priče će doprinijeti bogatoj kulturnoj baštini našeg Karlobaga.
Hvala vam što ćete s nama podijeliti svoje uspomene!