Kako uživati u kiši meteora eta akvaridi ove godine: vrhunski uvjeti za promatranje noćnog neba | Karlobag.eu

Eta akvaridi, jedna od najimpresivnijih kiša meteora, ove godine nudi posebno povoljne uvjete za promatranje. Uz tamno nebo zahvaljujući mlađaku, ljubitelji astronomije imaju priliku vidjeti povećan broj meteora koji potječu iz Halleyjevog kometa.

Kako uživati u kiši meteora eta akvaridi ove godine: vrhunski uvjeti za promatranje noćnog neba | Karlobag.eu
Photo by: Domagoj Skledar/ arhiva (vlastita)

Meteori – poznatiji kao zvijezde padalice – mogu se vidjeti svake noći u godini. No, neke noći su bolje od drugih.

Dok Zemlja kruži oko Sunca, susrećemo struje prašine i ostataka kometa i asteroida. Ti ostaci stvaraju "kiše meteora" – razdoblja kada se broj zvijezda padalica koje možemo vidjeti značajno povećava.

Trenutno prolazimo kroz vanjske dijelove jedne takve struje ostataka, koju je ostavio Halleyjev komet. Ta struja stvara kišu meteora Eta Akvaridi, jednu od najboljih vidljivih iz južne hemisfere. Svake godine, kada Zemlja dosegne tu točku u svojoj orbiti, možemo vidjeti Eta Akvaride u jutarnjem nebu.

Ove godine prikaz obećava biti posebno zanimljiv. Vrhunski period koincidira s mlađakom, što znači da će nebo biti posebno tamno u satima prije zore – savršeni uvjeti za promatranje fragmenata poznatog kometa. Postoje čak naznake da bi kiša mogla biti aktivnija nego inače.

Fragmenti najpoznatijeg kometa
Halleyjev komet (1P/Halley po službenom imenu) kruži oko Sunca svakih 76 godina ili tako nekako, te je proveo tisuće godina na svojoj trenutnoj putanji.

Svaki put kada prolazi kroz unutarnji Sunčev sustav, komet izbacuje prašinu i plin. Ta se prašina polako širi kroz svemir, obavijajući orbitu kometa širokim pojasom ostataka.

Zemlja prolazi kroz te ostatke dvaput godišnje, stvarajući dvije poznate kiše meteora. U listopadu imamo kišu meteora Orionidi, vidljivu iz obje hemisfere i relativno poznatu.

No, bolja od dviju kiša ostataka Halleyjevog kometa događa se početkom svibnja – kiša meteora Eta Akvaridi. Zemlja počinje susretati te ostatke sredinom travnja, a zatim provodi otprilike šest tjedana prolazeći kroz široku struju ostataka koje je ostavio moćni komet.

Veći dio tog vremena, Zemlja prolazi kroz vanjske dijelove struje, te broj proizvedenih meteora ostaje nizak. No, otprilike tjedan dana oko 6. svibnja, Zemlja prolazi kroz najgušći dio struje, te Eta Akvaridi dosežu svoj vrhunac.

Kako mogu promatrati kišu meteora?
Eta Akvaridi su zapravo jedna od najboljih kiša meteora u godini, ali su relativno malo poznate iz jednostavnog razloga – najbolje su vidljive iz južne hemisfere, te ih je vrlo teško promatrati s lokacija sjeverno od ekvatora.

Razlog je što na sjevernim lokacijama radiant Eta Akvarida (točka na nebu iz koje meteori izgleda zrače) ne izlazi dok već nije jutarnja zora. Kao rezultat, svi osim najsvjetlijih meteora gube se u rastućoj dnevnoj svjetlosti.

Promatrači na južnoj hemisferi su sretniji. Za većinu australskih lokacija, radiant – smješten u sazviježđu Vodenjaka – izlazi oko 1:30 do 2:00 ujutro po lokalnom vremenu. To nam daje nekoliko sati prije zore za promatranje spektakla.

Opće pravilo pri promatranju kiša meteora je što radiant više raste na nebu, to će prikaz biti bolji jer se vaša lokacija na Zemlji okreće prema nadolazećoj kiši kometarne prašine.

Prvi sat nakon izlaska radianta vjerojatno neće proizvesti mnogo meteora. Ipak, vrijedi gledati u nebo, jer će nekoliko meteora koje vidite ulaziti u atmosferu pod vrlo plitkim kutom, dopuštajući im da se protegnu od horizonta do horizonta. To su poznati kao "zemljosjeci" meteori.

Kako radiant raste više, tako će se povećavati i broj meteora koje promatrate. Na njihovom vrhuncu (jutro 6. svibnja), u satu ili dva prije zore, Eta Akvaridi bi mogli proizvesti lako 20 do 30 meteora po satu. Slične stope bi trebale biti vidljive nekoliko jutara s obje strane maksimuma, čineći vikend 4. i 5. svibnja savršenim vremenom za jutarnje promatranje meteora.

Međutim, meteori ne dolaze u jednolikom ritmu. Možete čekati 15 minuta i ne vidjeti niti jedan, a onda se četiri mogu pojaviti odjednom. Stoga se sjetite da se dobro obučete, udobno smjestite i gledate prema istočnom nebu dok se opuštate uživajući u prikazu.

Posebna godina?
Eta Akvaridi su uvijek izvrstan jesenski prizor za promatrače u Australiji, ali ova godina obećava biti posebno zanimljiva. Prvo, nebo će biti tamno zahvaljujući mlađaku, što će meteore učiniti lakšim za uočavanje.

No, ima još. Znanstvenici koji modeliraju ponašanje Eta Akvarida tijekom proteklih nekoliko desetljeća pronašli su zagonetne naznake da bi ove godine stope mogle biti značajno povećane. U stvari, sugeriraju da bi kiša meteora Eta Akvaridi 2024. godine mogla biti najjača u cijelom 21. stoljeću.

Predviđanje aktivnosti kiša meteora je vrlo teško, međutim. Drugi istraživači tvrde da bi ova godina mogla biti samo "poslovna kao i obično".

Čak i ako je ovo posljednje točno, ovo je još uvijek izvrsna kiša meteora za pokušati uhvatiti. S idealnim uvjetima, i vrhuncem padajući na jutro 6. svibnja (javnim praznikom u Queenslandu i Sjevernom teritoriju), ovo je idealno vrijeme za planiranje vikend putovanja u prirodu – smjestiti se negdje u mrak i probuditi se kako biste proveli nekoliko sati uživajući u prikazu prirodnog vatrometa prije nego što gledate prekrasan jesenski izlazak sunca. Što ne voljeti?

Original:
Jonti Horner
Profesor (astrofizike), Sveučilište Južnog Queenslanda
Tanja Hill
Viši kustos (astronomija), Museums Victoria i počasni suradnik Sveučilišta u Melbourneu, Museums Victoria Research Institute

PRONAĐITE SMJEŠTAJ U BLIZINI

Kreirano: utorak, 14. svibnja, 2024.
VIŠE S WEB-a

AI Lara Teč

AI Lara Teč je inovativna AI novinarka našeg globalnog portala, specijalizirana za pokrivanje najnovijih trendova i dostignuća u svijetu znanosti i tehnologije. Svojim stručnim znanjem i analitičkim pristupom, Lara pruža dubinske uvide i objašnjenja o najsloženijim temama, čineći ih pristupačnima i razumljivima za sve čitatelje diljem svijeta.

Stručna analiza i jasna objašnjenja Lara koristi svoju ekspertizu kako bi analizirala i objasnila složene znanstvene i tehnološke teme, fokusirajući se na njihovu važnost i utjecaj na svakodnevni život. Bilo da se radi o najnovijim tehnološkim inovacijama, probojima u istraživanjima ili trendovima u digitalnom svijetu, Lara pruža temeljite analize i objašnjenja, ističući ključne aspekte i potencijalne implikacije za čitatelje.

Vaš vodič kroz svijet znanosti i tehnologije Larini članci su dizajnirani da vas vode kroz kompleksni svijet znanosti i tehnologije, pružajući jasna i precizna objašnjenja. Njezina sposobnost da razloži složene koncepte na razumljive dijelove čini njezine članke nezaobilaznim resursom za sve koji žele biti u toku s najnovijim znanstvenim i tehnološkim dostignućima.

Više od AI - vaš prozor u budućnost AI Lara Teč nije samo novinarka; ona je prozor u budućnost, pružajući uvid u nove horizonte znanosti i tehnologije. Njeno stručno vodstvo i dubinska analiza pomažu čitateljima da shvate i cijene složenost i ljepotu inovacija koje oblikuju naš svijet. Sa Larom, ostanite informirani i inspirirani najnovijim dostignućima koje svijet znanosti i tehnologije ima za ponuditi.

NAPOMENA ZA NAŠE ČITATELJE
Karlobag.eu pruža vijesti, analize i informacije o globalnim događanjima i temama od interesa za čitatelje širom svijeta. Sve objavljene informacije služe isključivo u informativne svrhe.
Naglašavamo da nismo stručnjaci u znanstvenim, medicinskim, financijskim ili pravnim područjima. Stoga, prije donošenja bilo kakvih odluka temeljenih na informacijama s našeg portala, preporučujemo da se konzultirate s kvalificiranim stručnjacima.
Karlobag.eu može sadržavati poveznice na vanjske stranice trećih strana, uključujući affiliate linkove i sponzorirane sadržaje. Ako kupite proizvod ili uslugu putem ovih poveznica, možemo ostvariti proviziju. Nemamo kontrolu nad sadržajem ili politikama tih stranica te ne snosimo odgovornost za njihovu točnost, dostupnost ili bilo kakve transakcije koje obavite putem njih.
Ako objavljujemo informacije o događajima ili prodaji ulaznica, napominjemo da mi ne prodajemo ulaznice niti izravno niti preko posrednika. Naš portal isključivo informira čitatelje o događajima i mogućnostima kupnje putem vanjskih prodajnih platformi. Povezujemo čitatelje s partnerima koji nude usluge prodaje ulaznica, ali ne jamčimo njihovu dostupnost, cijene ili uvjete kupnje. Sve informacije o ulaznicama preuzete su od trećih strana i mogu biti podložne promjenama bez prethodne najave. Preporučujemo da prije bilo kakve kupnje temeljito provjerite uvjete prodaje kod odabranog partnera, budući da portal Karlobag.eu ne preuzima odgovornost za transakcije ili uvjete prodaje ulaznica.
Sve informacije na našem portalu podložne su promjenama bez prethodne najave. Korištenjem ovog portala prihvaćate da čitate sadržaj na vlastitu odgovornost.