Kenijanski plan za intervenciju na Haitiju trenutačno je stavljen na pauzu zbog političkih previranja u toj karipskoj državi. Naime, nedavna eskalacija nasilja od strane naoružanih bandi u glavnom gradu Haitija, Port-au-Princeu, izazvala je međunarodnu zabrinutost te potaknula razgovore o potrebi za vanjskom intervencijom. Premijer Haitija, Ariel Henry, koji je bio u posjeti Nairobiju početkom ožujka te potpisao dogovor o raspoređivanju kenijskih snaga, bio je prisiljen podnijeti ostavku uslijed preuzimanja kontrole nad glavnim gradom od strane bandi. Bez uspostavljene vlasti u Haitiju, kenijske snage su trenutačno u stanju pripravnosti, čekajući daljnje upute.
Oscar Gakuo Mwangi, stručnjak za proučavanje radikalizacije i borbu protiv terorizma u Keniji, daje uvid u pripremljenost Kenije za suočavanje s gradskim bandama na Haitiju.
Postrojba Kenije koja je u pripravnosti sastoji se od 1.000 policajaca obučenih za posebne zadatke. Ova postrojba je dio međunarodne misije koju je odobrilo Vijeće sigurnosti Ujedinjenih naroda u listopadu 2023., s ciljem pružanja potpore Haitiju. Kenija je imenovana vodećom zemljom misije, dok su druge zemlje koje su formalno pristale sudjelovati uključujući Antigvu i Barbudu, Bahame, Bangladeš, Barbados, Benin, Čad i Jamajku. Misija ima za cilj podržati napore nacionalne policije Haitija u obnovi sigurnosti i stvaranju uvjeta pogodnih za održavanje slobodnih i poštenih izbora. Početno trajanje misije je 12 mjeseci od usvajanja Rezolucije UN-a 2699 (2023.), s pregledom devet mjeseci nakon njezinog usvajanja.
Osim Kenije, brojne države članice UN-a i regionalne organizacije obećale su pružiti financijsku, osobnu i logističku potporu misiji. Među njima su Sjedinjene Američke Države, Kanada, Benin, Francuska, Njemačka, Jamajka i Španjolska.
Kenijski kontingent čine pripadnici jedinica Nacionalne policijske službe: paravojna Jedinica za opću službu, Jedinica za brzo raspoređivanje, Jedinica protiv krađe stoke i Granična policijska jedinica.
Kenijski policajci koji će biti raspoređeni na Haitiju suočit će se s organiziranim nasilnim kriminalnim skupinama. Iako su u Keniji redovito uključeni u suzbijanje aktivnosti kriminalnih skupina, njihove metode ponekad dovode do kršenja domaćih i međunarodnih zakona i praksi, što rezultira povredama ljudskih prava prilikom postupanja s nasilnim ne-državnim akterima.
Kao vodeća zemlja misije, kenijski policajci preuzet će glavnu zapovjednu ulogu, uglavnom podržavajući i izgrađujući funkcionalne kapacitete haitijskih policajaca za planiranje i provođenje zajedničkih sigurnosnih operacija. Te operacije su neophodne za suzbijanje bandi te za osiguranje ključne infrastrukture u zemlji.
Na Haitiju će policajci nositi džunglesko zelene uniforme koje inače koriste kada su raspoređeni u operativna područja.
Kakvu obuku su prošli? Pripreme su započele krajem 2023. godine sastancima između kenijskih i haitijskih policijskih timova. Raspravljalo se o prethodnim zahtjevima za raspoređivanje, kao što su priprema misijskih dokumenata – kurikulum obuke, koncept operacija i protokol o disciplini i upotrebi sile, te procesi provjere.
Zahtjevi za pripremu su ispunjeni. Kenija je obučila svoj prvi kontingent policajaca koristeći provjereni i robustan kurikulum UN-a. Američka misija pri Ujedinjenim narodima potvrdila je kurikulum.
Obuka je provedena unutar okvira UN-a. Rezolucija misije na Haitiju zahtijeva od svih sudjelujućih zemalja da osiguraju strogo pridržavanje međunarodnih zakona prilikom planiranja i operacija, posebno zakona o ljudskim pravima. Postrojbe moraju imati stručnost u operacijama protiv bandi i usmjerenosti na zajednicu u policijskom radu. Također moraju biti sposobni za borbu protiv nezakonite trgovine i diverzije oružja i povezanog materijala, te poboljšanje upravljanja i kontrole granica i luka.
Iz moje perspektive kao politologa koji ocjenjuje kenijske politike i operacije u borbi protiv terorizma, kenijski kontingent ima dovoljno obuke i potrebnu stručnost. Unatoč lošim evidencijama o ljudskim pravima, razne jedinice kenijske policije igraju ključnu ulogu u smanjenju nasilja u zemlji.
Kroz zajedničko policijsko djelovanje, zapljenu ilegalnog oružja, online rasprave te praćenje i neutraliziranje naoružanih milicija i terorista, kenijska policija oslanja se na domaću i međunarodnu sigurnosnu suradnju i obuku, tehnike prikupljanja obavještajnih podataka i usvajanje suvremene sigurnosne opreme.
Koju međunarodnu podršku mogu očekivati ako budu raspoređeni? Za pripremu svojih 1.000 policajaca za raspoređivanje, Keniji je potrebno 241,4 milijuna dolara. Ovi troškovi uključuju 1,5 milijuna dolara za obuku, 9,1 milijun dolara za oružje, streljivo i opremu protiv nereda te 157 milijuna dolara za administrativnu podršku. SAD je obećao 59 milijuna dolara za pokrivanje troškova transporta osoblja i opreme na Haiti.
SAD već podržava Keniju u uspostavi strukture misije i obuci osoblja za raspoređivanje. U listopadu 2023., američka vlada najavila je planove za pružanje 200 milijuna dolara za misiju. U ožujku 2024., obećala je dodatnih 100 milijuna dolara. Ova će sredstva biti namijenjena za raspoređivanje, pripremu objekata na Haitiju, naknade i plaće. SAD će također osigurati misiji helikoptere i vozila te se pobrinuti za hranu.
Pred-raspoređivačka obuka za kenijski kontingent je završena. SAD je rekao da će Keniji nadoknaditi troškove obuke. Ministarstvo unutarnjih poslova izjavilo je da je Kenija voljna pokriti razne troškove i biti refundirana od strane Vijeća sigurnosti UN-a. Iako Kenija prolazi kroz fiskalnu krizu zbog visoke razine duga, vlada može financirati troškove putem dodatnog proračuna.
Koji su argumenti za i protiv raspoređivanja? Raspoređivanje će doprinijeti ulozi Kenije u poboljšanju globalnog mira i sigurnosti te njezinom statusu u međunarodnim odnosima. Također će ojačati poziciju Kenije kao ključne države u regionalnim, kontinentalnim i globalnim pitanjima. Kenijska policijska služba također će steći više iskustva u međunarodnom policijskom radu.
Međutim, kenijski kontingent bi mogao biti doživljen kao okupacijska sila ako ne prizna vitalnu ulogu koju naoružane bande igraju u rješavanju problema upravljanja na Haitiju. Kenija mora priznati da bande mogu biti dio rješenja, a ne samo problem. Nedostatak međunarodne logističke i borbenje podrške mogao bi ometati sposobnost kontingenta da profesionalno obavlja svoje dužnosti. To bi moglo narušiti njegovu legitimnost na Haitiju.
Original:
Oscar Gakuo Mwangi
Izvanredni profesor političkih znanosti, Sveučilište u Ruandi
Napomena za naše čitatelje:
Portal Karlobag.eu pruža informacije o dnevnim događanjima i temama bitnim za našu zajednicu. Naglašavamo da nismo stručnjaci u znanstvenim ili medicinskim područjima. Sve objavljene informacije služe isključivo za informativne svrhe.
Molimo vas da informacije s našeg portala ne smatrate potpuno točnima i uvijek se savjetujte s vlastitim liječnikom ili stručnom osobom prije donošenja odluka temeljenih na tim informacijama.
Naš tim se trudi pružiti vam ažurne i relevantne informacije, a sve sadržaje objavljujemo s velikom predanošću.
Pozivamo vas da podijelite svoje priče iz Karlobaga s nama!
Vaše iskustvo i priče o ovom prekrasnom mjestu su dragocjene i željeli bismo ih čuti.
Slobodno nam ih šaljite na adresu karlobag@karlobag.eu.
Vaše priče će doprinijeti bogatoj kulturnoj baštini našeg Karlobaga.
Hvala vam što ćete s nama podijeliti svoje uspomene!