Ministar unutarnjih poslova Davor Božinović izjavio je kako Hrvatska, u suradnji s Italijom i Slovenijom, teži eliminiranju unutarnjih graničnih kontrola zamjenjujući ih efikasnijim oblicima suradnje prije početka nadolazeće turističke sezone. Ova izjava uslijedila je nakon njegova susreta s ministrima unutarnjih poslova Slovenije i Austrije na Brdu kod Kranja, gdje su razgovarali o budućoj suradnji. Božinović je naglasio važnost uspostave mehanizama koji bi zamijenili granične kontrole najkasnije do lipnja te godine, čime bi se olakšao protok ljudi i robe među zemljama.
Nadalje, prema informacijama koje prenosi slovenska novinska agencija STA, trojica ministara, uključujući Božinovića, slovenskog ministra Boštjana Poklukara te talijanskog ministra Mattea Piantedosija, izrazili su podršku brzom formiranju zajedničkih policijskih patrola koje bi djelovale u područjima blizu granica triju zemalja. Očekuje se da će ova inicijativa biti dalje razrađena na sastancima šefova graničnih službi, a jedan od predloženih sastanaka mogao bi se održati u Cetingradu.
Ministar Božinović također je podijelio informacije o smanjenju broja nelegalnih prelazaka migranata u Hrvatsku, ističući pad od 17 posto u odnosu na prošlu godinu. S druge strane, zabilježen je porast broja ulazaka u Bosnu i Hercegovinu za gotovo 40 posto prema procjenama. Jedan od izazova u upravljanju migracijama je činjenica da veći dio zahtjeva za azil u Hrvatskoj podnose građani zemalja poput Turske, Rusije i Kine. Ti građani često koriste bezvizni režim s Bosnom i Hercegovinom ili Srbijom kako bi kao turisti ušli u te zemlje, a zatim pokušali nelegalno preći u Hrvatsku.
Božinović je naglasio kako većina ovih osoba ne ispunjava uvjete potrebne za dobivanje međunarodne zaštite unutar Europske unije, osim u iznimnim slučajevima koji se mogu pojedinačno dokazati. Kao rješenje ovog problema istaknuo je potrebu da se zemlje koje aspiriraju pristupiti Europskoj uniji usklade s viznom politikom Unije, čime bi se ojačala kontrola migracijskih tokova i spriječile zloupotrebe sistema.