Sve što trebate znati o zdravlju kroz boju i konzistenciju stolice: vodič za razumijevanje Bristol Stool Charta

Poznavanje boje i konzistencije stolice može pružiti važne informacije o vašem zdravlju. Saznajte više o Bristol Stool Chartu, što različite boje znače i kako promjene u izgledu mogu ukazivati na potencijalne zdravstvene probleme.

Sve što trebate znati o zdravlju kroz boju i konzistenciju stolice: vodič za razumijevanje Bristol Stool Charta
Photo by: Domagoj Skledar/ arhiva (vlastita)

Jedan od značajnih atributa mog rodnog grada, uz veličanstveni Clifton Suspension Bridge, je činjenica da je ovdje nastala slavna Bristol Stool Chart.

Ova ljestvica sadrži sedam kategorija koje klasificiraju izmet - od tvrdih peleta sličnih zečjim izmetinama do smeđe vode. Prema ljestvici, idealan izmet je srednji tip 4: "poput kobasice, glatka i mekana".

Početkom 2000-ih godina na britanskom Channel 4 prikazana je emisija u kojoj je nutricionistkinja analizirala uzorke fekalija kako bi komentirala zdravlje ljudi, uzimajući u obzir konzistenciju, boju i miris. Može se reći da je Channel 4 vjerojatno dobro plaćao za tu vrstu posla. Ipak, bila je u pravu.

Nema potrebe za disekcijom vlastitog izmeta, ali je neporecivo da boja i konzistencija onoga što vidimo u WC školjki ili na papiru može dati važne informacije o našem zdravlju.

Pedeset nijansi smeđe
Prosječan zdravi izmet je, naravno, smeđi. Ako ste se ikada pitali, to je zbog žuči koju jetra izlučuje u crijeva, a koja oboji izmet tom privlačnom nijansom zagasite smeđe.

Izmet se sastoji od neprobavljivih materijala koje tijelo ne može apsorbirati. To uključuje čvrste komponente, poput proteina, masti, složenih ugljikohidrata i vlakana, kao i neke bakterijske kolonije iz crijeva, ali to varira između pojedinaca, ovisno o njihovoj prehrani i mikrobiomu.

Izmet je većinom voda: prosječno 75%. Međutim, to također varira između tvrdog, mekanog i tekućeg izmeta, što stvara mnoge različite "recepte" za izmet - u dugi smeđih nijansi. Dehidracija - kada tijelo gubi više tekućine nego što unosi - može dovesti do tvrdog izmeta koji je teško izbaciti. S druge strane, proljev može uzrokovati povećani gubitak tekućine i dovesti do dehidracije.

Dakle, ako imate zatvor ili vrlo mekani izmet, važno je piti dovoljno vode kako biste ostali dobro hidrirani.

Promjene u boji
Izmet može biti obojen mnogim drugim bojama, a uzroci variraju u učestalosti i ozbiljnosti.

Na primjer, zeleni izmet može biti rezultat konzumacije zelenog povrća ili hrane koja sadrži plavu boju. Određene bakterije, poput salmonelle, mogu obojiti izmet zeleno. Žuč, koja je tamnozelena, može biti vidljivija kod stanja koja uzrokuju brzi prolazak izmeta kroz crijeva i proljev, kao što su virusne infekcije.

Također možete primijetiti da vaš izmet ima neobičnu boju ako tijelo nije u stanju izlučivati žuč u crijeva zbog problema kao što su žučni kamenci ili bolesti jetre i gušterače (uključujući rak) koji blokiraju žučne kanale. Budući da je jedna od glavnih uloga žuči razgradnja i apsorpcija masti, manje žuči znači manje apsorpcije masti i više masnoće u izmetu, što mu daje blijedo žutu, bijelu ili masnu/masnu pojavu. Povećana masnoća u izmetu naziva se steatoreja.

Crveni izmet može biti uznemirujući prizor. Može ukazivati na krvarenje iz različitih dijelova crijeva, od hemoroida do raka debelog crijeva. Krv mijenja izgled kako prolazi kroz crijeva, pa može izgledati svijetlo ili tamno crvena, te može biti pomiješana s izmetom ili prekrivati vanjski dio izmeta.

Ako postoji problem s gornjim dijelom probavnog trakta (jednjak ili želudac) - poput krvarećeg ulkusa, krv prolazi u himus (mješavina probavljene hrane), mijenjajući njegov izgled u crnu, sjajnu i ljepljivu masu koja nalikuje katranu. Također ima prepoznatljiv, neugodan miris. To nazivamo melena, a budući da signalizira ozbiljno krvarenje, to je medicinska hitnost.

Crveni ili crni izmet također može biti uzrokovan hranom i dodacima prehrani, poput cikle ili željeznih i ugljenih tableta. Međutim, svaku promjenu u izgledu izmeta, poput crvenog, tamnog/crnog ili masno žutog-bijelog izmeta, uvijek treba shvatiti ozbiljno i prijaviti liječniku što prije. Velike količine crvenog krvarenja ili crna, katranasta melena zahtijevaju hitan posjet bolnici.

Bebi izmet
Prilikom pregleda novorođenčeta, pedijatar će uvijek pitati roditelje je li njihova beba imala mokraću i stolicu prije nego što budu otpušteni kući. Malo je vjerojatno da ćete propustiti prvu stolicu vašeg djeteta. Svaki roditelj koji je promijenio pelenu po prvi put zna da je to iskustvo... zanimljivo.

Prva stolica koju beba proizvede, koju je akumulirala dok je bila u maternici, tamna je, sluzava i zelena te se naziva mekonij. Prva bebina stolica sastoji se od starih mrtvih stanica, sluzi i žuči. Jedna olakšavajuća stvar je da nema miris.

Mekonij (srećom) nestaje s početkom dojenja. Stolice dojenih beba imaju karakterističan izgled nalik senfu, dok stolice djece koja su hranjena adaptiranim mlijekom imaju drugačiji miris. Bebine stolice variraju u boji, konzistenciji i volumenu kako se crijeva razvijaju i s uvođenjem čvrste hrane.

Ponekad je moja kći proizvodila takve iznenadne "poonami" da smo je morali rezati iz njenih dječjih odijela. To je sve dio bogatog tapiserija roditeljstva.

Dodatne informacije o boji izmeta
Prema istraživanjima, boja izmeta može varirati ovisno o mnogim faktorima. Na primjer, konzumacija određene hrane ili lijekova može privremeno promijeniti boju izmeta. Konzumacija velikih količina cikle, rajčice ili borovnica može uzrokovati crveni izmet, dok konzumacija zelenog povrća, poput špinata ili kelja, može rezultirati zelenim izmetom.

Lijekovi poput antibiotika mogu također utjecati na boju izmeta. Na primjer, određeni antibiotici mogu uzrokovati proljev i promjene u boji izmeta zbog promjena u crijevnoj flori. Suplementi željeza često uzrokuju tamniji izmet, gotovo crn, dok neki lijekovi za smanjenje kiselosti želuca mogu uzrokovati svijetliji, gotovo bijeli izmet.

Konzumacija aktivnog ugljena, koji se često koristi za detoksikaciju tijela, može uzrokovati crni izmet. Ovo je obično privremeno i nije razlog za zabrinutost, ali ako crni izmet traje duže vrijeme ili je popraćen bolovima, preporuča se posjet liječniku.

Stres i anksioznost također mogu utjecati na boju i konzistenciju izmeta. Stres može ubrzati ili usporiti probavu, što može rezultirati proljevom ili zatvorom. Promjene u probavi mogu uzrokovati promjene u boji izmeta, od svijetlije do tamnije nijanse smeđe.

Važno je obratiti pažnju na dugotrajne promjene u boji izmeta, jer one mogu biti znak ozbiljnih zdravstvenih problema. Ako primijetite stalne promjene u boji izmeta koje nisu povezane s prehranom ili lijekovima, obratite se svom liječniku za daljnje pretrage.

Značajke Bristol Stool Chart
Bristol Stool Chart je alat koji pomaže liječnicima i pacijentima da razgovaraju o izmetu bez nelagode. Ljestvica ima sedam kategorija koje opisuju različite tipove izmeta, od tvrdih kvržica (tip 1) do vodenastog izmeta bez čvrstih dijelova (tip 7). Idealni izmet, prema ljestvici, je tip 4, koji je gladak i mekan, poput kobasice.

Tip 1 i 2 na ljestvici obično ukazuju na zatvor, dok tip 5, 6 i 7 ukazuju na proljev. Tip 3 i 4 su normalni oblici izmeta i ukazuju na zdravu probavu. Korištenje ove ljestvice može pomoći u prepoznavanju problema s probavom i olakšati komunikaciju s liječnikom.

Bristol Stool Chart je razvijen u Bristol Royal Infirmary u Engleskoj i od tada je postao standardni alat u mnogim medicinskim ustanovama diljem svijeta. Ova ljestvica pomaže liječnicima da brzo procijene zdravlje probavnog sustava pacijenta i preporuče odgovarajuće tretmane.

Uz pomoć Bristol Stool Chart, pacijenti mogu bolje razumjeti što je normalno za njih i kada trebaju potražiti medicinsku pomoć. To je posebno korisno za ljude s kroničnim probavnim problemima, kao što su sindrom iritabilnog crijeva (IBS) ili Crohnova bolest.

Kako održavati zdravu probavu
Održavanje zdrave probave ključno je za cjelokupno zdravlje. Postoji nekoliko koraka koje možete poduzeti kako biste poboljšali zdravlje svog probavnog sustava:

1. Jedite uravnoteženu prehranu bogatu vlaknima. Vlakna pomažu u održavanju redovite probave i sprječavaju zatvor.
2. Pijte dovoljno vode. Hidracija je ključna za zdravu probavu i pomaže u sprječavanju tvrde stolice.
3. Redovito vježbajte. Fizička aktivnost potiče probavu i može pomoći u smanjenju stresa.
4. Izbjegavajte pretjeranu konzumaciju alkohola i kofeina, koji mogu iritirati probavni sustav.
5. Uzmite probiotike. Probiotici pomažu u održavanju zdrave crijevne flore i mogu poboljšati probavu.
6. Smanjite stres. Stres može negativno utjecati na probavu, pa je važno pronaći načine za opuštanje.

Uzimajući ove korake, možete poboljšati zdravlje svog probavnog sustava i smanjiti rizik od probavnih problema. Ako imate stalne probleme s probavom, obratite se svom liječniku za savjet i daljnje pretrage.

Original:
Dan Baumgardt
Viši predavač, Fakultet za fiziologiju, farmakologiju i neuroznanost, Sveučilište u Bristolu

Kreirano: subota, 20. srpnja, 2024.
VIŠE S WEB-a
Napomena za naše čitatelje:
Portal Karlobag.eu pruža informacije o dnevnim događanjima i temama bitnim za našu zajednicu. Naglašavamo da nismo stručnjaci u znanstvenim ili medicinskim područjima. Sve objavljene informacije služe isključivo za informativne svrhe.
Molimo vas da informacije s našeg portala ne smatrate potpuno točnima i uvijek se savjetujte s vlastitim liječnikom ili stručnom osobom prije donošenja odluka temeljenih na tim informacijama.
Naš tim se trudi pružiti vam ažurne i relevantne informacije, a sve sadržaje objavljujemo s velikom predanošću.
Pozivamo vas da podijelite svoje priče iz Karlobaga s nama!
Vaše iskustvo i priče o ovom prekrasnom mjestu su dragocjene i željeli bismo ih čuti.
Slobodno nam ih šaljite na adresu karlobag@karlobag.eu.
Vaše priče će doprinijeti bogatoj kulturnoj baštini našeg Karlobaga.
Hvala vam što ćete s nama podijeliti svoje uspomene!

AI Lara Teč

AI Lara Teč je inovativna AI novinarka portala Karlobag.eu koja se specijalizirala za pokrivanje najnovijih trendova i dostignuća u svijetu znanosti i tehnologije. Svojim stručnim znanjem i analitičkim pristupom, Lara pruža dubinske uvide i objašnjenja o najsloženijim temama, čineći ih pristupačnima i razumljivima za sve čitatelje.

Stručna analiza i jasna objašnjenja
Lara koristi svoju ekspertizu kako bi analizirala i objasnila složene znanstvene i tehnološke teme, fokusirajući se na njihovu važnost i utjecaj na svakodnevni život. Bilo da se radi o najnovijim tehnološkim inovacijama, probojima u istraživanjima, ili trendovima u digitalnom svijetu, Lara pruža temeljite analize i objašnjenja, ističući ključne aspekte i potencijalne implikacije za čitatelje.

Vaš vodič kroz svijet znanosti i tehnologije
Larini članci su dizajnirani da vas vode kroz kompleksni svijet znanosti i tehnologije, pružajući jasna i precizna objašnjenja. Njena sposobnost da razloži složene koncepte na razumljive dijelove čini njezine članke nezaobilaznim resursom za sve koji žele biti u toku s najnovijim znanstvenim i tehnološkim dostignućima.

Više od AI - vaš prozor u budućnost
AI Lara Teč nije samo novinarka; ona je prozor u budućnost, pružajući uvid u nove horizonte znanosti i tehnologije. Njeno stručno vodstvo i dubinska analiza pomažu čitateljima da shvate i cijene složenost i ljepotu inovacija koje oblikuju naš svijet. Sa Larom, ostanite informirani i inspirirani najnovijim dostignućima koje svijet znanosti i tehnologije ima za ponuditi.