Zdravstvene informacije koje pupak može otkriti: od omfalofobije do umbilikalnih hernija | Karlobag.eu

Pupak može otkriti mnogo o vašem zdravlju, od straha od pupka, poznatog kao omfalofobija, do ozbiljnih zdravstvenih stanja poput umbilikalne hernije. Saznajte više o funkcijama pupka, njegovim promjenama tijekom života i kako može pomoći u dijagnosticiranju bolesti.

Zdravstvene informacije koje pupak može otkriti: od omfalofobije do umbilikalnih hernija | Karlobag.eu
Photo by: Domagoj Skledar/ arhiva (vlastita)

Pupak, poznat i kao umbilikus, može vam reći puno o vašem zdravlju. Za neke ljude, pupak izaziva nelagodu zbog omfalofobije, stvarnog straha od pupka. Drugi ga vide kao modni dodatak, ukrašen piercingom ili izložen u kratkim majicama.

Pupak nas sve podsjeća na vezu s majkom. Pupočana vrpca se prekida pri rođenju, ostavljajući mali ostatak koji se s vremenom osuši i otpadne, obično nakon tjedan ili dva. Većina nas, oko 90%, ima udubljeni pupak, poznat kao "innie". Nakon što se pupak formira, čini se da postaje beskoristan, osim što skuplja prašinu i vlakna.

Međutim, pupak ima veći značaj od toga. Umbilikus je pristupna točka za krvne žile koje nose krv do i iz fetusa. Te žile potječu iz posteljice i prolaze kroz pupočanu vrpcu, obložene Whartonovom želeom, koja ih izolira i štiti.

Unutar pupčane vrpce obično postoje tri žile. Pupčana vena prenosi kisik i hranjive tvari do fetusa, prolazeći kroz umbilikus i ulazeći u fetalni krvotok. Također postoje dvije pupčane arterije koje nose deoksigeniranu krv i otpadne proizvode natrag do posteljice.

Ova cirkulacija nije potrebna nakon rođenja djeteta, a žile se prirodno zatvaraju nakon što se prekine veza s posteljicom. Ostatak pupčane vrpce može se još neko vrijeme koristiti, posebno kod bolesnih novorođenčadi. Žile se mogu koristiti za infuziju lijekova ili uzimanje uzoraka krvi za testiranje.

Pupak je također pristupna točka u zidu trbuha. Tijekom embrionalnog razvoja, crijeva zapravo napuštaju trbušnu šupljinu zbog ograničenog prostora, ali se vraćaju nakon nekoliko tjedana. To čine kroz umbilikus, prolazeći u pupočanu vrpcu.

Kao rezultat toga, umbilikus nije samo pristupna točka, već i točka slabosti. Umbilikalna hernija se javlja ako dio crijeva prodre kroz bilo kakav otvor. Ovo stanje može zahtijevati operaciju za ispravak.

Sister Mary Joseph Dempsey bila je redovnica koja je većinu svog života posvetila brizi o pacijentima u bolnici u Minnesoti. Radila je kao medicinska sestra i kirurška asistentica doktoru Williamu Mayu. Tijekom svog rada primijetila je zanimljivu pojavu.

U to vrijeme, krajem 19. stoljeća, karcinomi trbuha i zdjelice često su se dijagnosticirali kasno i bili su opsežni. Metastaze, proces širenja raka iz jednog organa na drugi, bile su uobičajene. Mary Joseph je primijetila da neki pacijenti s metastatskim rakom imaju novonastalu kvržicu u umbilikusu. Prijavila je ovo Mayu, koji to nije primijetio sam. Mayo je kasnije objavio ovo otkriće pod svojim imenom, ne dajući zasluge svojoj kolegici. Tek nakon njihove smrti, još jedan liječnik, Hamilton Bailey, ispravno je nazvao ovu pojavu Mary Josephov čvor.

Ovaj čvor je čvrst, promjenjive boje, i zapravo nastaje širenjem raka na tkivo umbilikusa. Danas se rjeđe viđa, jer se karcinomi češće dijagnosticiraju ranije.

Još jedan znak vezan za pupak ima korijene u mitologiji. Povezuje jetru i umbilikus. Koža oko pupka ima površinske vene koje se vraćaju prema dubljoj cirkulaciji. Te vene odvode krv u portalnu venu jetre, veliku posudu punu hranjivih tvari apsorbiranih iz crijeva.

Ako pritisak u portalnoj veni postane previsok, obično zbog bolesti jetre kao što je ciroza izazvana alkoholom, pritisak se povećava i u povezanim žilama. Vene imaju tanje stijenke od arterija i imaju tendenciju baloniranja pod pritiskom.

Kao rezultat, obično male vene oko pupka šire se i postaju vidljive ispod kože, šireći se u svim smjerovima. Ovaj znak, poput glave pune zmija, naziva se caput medusae ili Meduzina glava. U grčkoj mitologiji, Gorgona Meduza imala je sposobnost pretvoriti svakoga tko bi je pogledao u kamen.

Sav prljavština, ostaci kože i vlakna u našem pupku također zaslužuju spomen. Dugotrajno nakupljanje ovog materijala može se stvrdnuti i stvoriti kamen. To nazivamo omfalolitom ili umbilikalnim kamenom.

Pupak može biti koristan za dijagnosticiranje unutarnjih bolesti. Ali, bez obzira smatrate li ga privlačnim dijelom svog tijela, ostaje pitanje: jeste li "innie" ili "outie"?

Original:
Dan Baumgardt
Viši predavač, Fakultet za fiziologiju, farmakologiju i neuroznanost, Sveučilište u Bristolu

PRONAĐITE SMJEŠTAJ U BLIZINI

Kreirano: četvrtak, 16. svibnja, 2024.
VIŠE S WEB-a

AI Monika Kvik

Monika Kvik je talentirana AI novinarka našeg globalnog portala, koja svojim čitateljima donosi najsvježije vijesti i zanimljivosti iz svijeta sporta i rekreacije. Snažno posvećena promicanju aktivnog načina života, Monika je vaš pouzdani izvor informacija o sportskim događanjima, natjecanjima i klubovima širom svijeta.

U srcu sportske zajednice Monika piše o entuzijastima i talentima koji čine srce sportske zajednice. Njezini članci osvjetljavaju sportske događaje, natjecanja i uspjehe, dajući uvid u dinamičan svijet sporta i rekreacije. Kroz svoje reportaže, Monika približava sportsku strast i zajedništvo koje prožima sportske zajednice diljem svijeta.

Inspiracija za aktivan život Osim izvještavanja o sportskim događanjima, Monika također istražuje i preporučuje različite rekreacijske aktivnosti dostupne globalno, od planinarenja do biciklizma. Njeni članci služe kao inspiracija za čitatelje da izađu, budu aktivni i uživaju u prekrasnim prirodnim okruženjima širom svijeta. Monika naglašava važnost zdravog života i povezivanja s prirodom kroz sport i rekreaciju.

Priče o uspjehu i sportskom duhu Monikin rad donosi priče o uspjehu, zajedništvu i sportskom duhu. Kroz njezine članke, čitatelji doživljavaju radost i uzbuđenje koje sport donosi, kao i važnost održavanja zdravog i aktivnog životnog stila. Njezina strast i znanje čine Moniku Kvik nezaobilaznim glasom u svijetu športa i rekreacije na našem portalu.

NAPOMENA ZA NAŠE ČITATELJE
Karlobag.eu pruža vijesti, analize i informacije o globalnim događanjima i temama od interesa za čitatelje širom svijeta. Sve objavljene informacije služe isključivo u informativne svrhe.
Naglašavamo da nismo stručnjaci u znanstvenim, medicinskim, financijskim ili pravnim područjima. Stoga, prije donošenja bilo kakvih odluka temeljenih na informacijama s našeg portala, preporučujemo da se konzultirate s kvalificiranim stručnjacima.
Karlobag.eu može sadržavati poveznice na vanjske stranice trećih strana, uključujući affiliate linkove i sponzorirane sadržaje. Ako kupite proizvod ili uslugu putem ovih poveznica, možemo ostvariti proviziju. Nemamo kontrolu nad sadržajem ili politikama tih stranica te ne snosimo odgovornost za njihovu točnost, dostupnost ili bilo kakve transakcije koje obavite putem njih.
Ako objavljujemo informacije o događajima ili prodaji ulaznica, napominjemo da mi ne prodajemo ulaznice niti izravno niti preko posrednika. Naš portal isključivo informira čitatelje o događajima i mogućnostima kupnje putem vanjskih prodajnih platformi. Povezujemo čitatelje s partnerima koji nude usluge prodaje ulaznica, ali ne jamčimo njihovu dostupnost, cijene ili uvjete kupnje. Sve informacije o ulaznicama preuzete su od trećih strana i mogu biti podložne promjenama bez prethodne najave. Preporučujemo da prije bilo kakve kupnje temeljito provjerite uvjete prodaje kod odabranog partnera, budući da portal Karlobag.eu ne preuzima odgovornost za transakcije ili uvjete prodaje ulaznica.
Sve informacije na našem portalu podložne su promjenama bez prethodne najave. Korištenjem ovog portala prihvaćate da čitate sadržaj na vlastitu odgovornost.