#SciHill 2025: PMF, IF i IRB pozivaju na znanstvenu avanturu na Znanstvenom brdu u Zagrebu 16. svibnja

U petak, 16. svibnja 2025., zagrebačko Znanstveno brdo postaje epicentar znanja uz #SciHill! PMF, Institut za fiziku i Institut Ruđer Bošković udružuju snage, nudeći besplatne interaktivne radionice, eksperimente i susrete sa znanstvenicima. Istražite fenomen brzine i doživite znanost kroz spoj Dana i noći na PMF-u te Otvorenih dana IF-a i IRB-a.

#SciHill 2025: PMF, IF i IRB pozivaju na znanstvenu avanturu na Znanstvenom brdu u Zagrebu 16. svibnja
Photo by: objava za medije/ objava za medije

U srcu znanstvene izvrsnosti Zagreba, na potezu koji spaja ulice Horvatovac i Bijeničku, priprema se jedinstvena manifestacija koja će znanost približiti svima, od znatiželjnih učenika do akademske zajednice i šire javnosti. Riječ je o događanju #SciHill, zakazanom za petak, 16. svibnja 2025. godine, koje će transformirati ovaj poznati dio grada, dom ključnih znanstvenih institucija, u vibrantno središte otkrića, inovacija i učenja. Od 9 ujutro do 20 sati navečer, posjetitelji će imati priliku zaroniti u fascinantan svijet znanosti kroz bogat i interaktivan program.


Ova inicijativa nije slučajan skup događanja; ona je plod sinergije triju stupova hrvatske znanosti i obrazovanja: Prirodoslovno-matematičkog fakulteta (PMF) Sveučilišta u Zagrebu, Instituta za fiziku (IF) i Instituta Ruđer Bošković (IRB). Te institucije, svaka sa svojom bogatom poviješću i specifičnim doprinosima, desetljećima oblikuju znanstvenu misao i obrazuju generacije stručnjaka. #SciHill predstavlja krunu njihove dugogodišnje suradnje, objedinjujući popularne i uspješne programe kao što su "Dan i noć na PMF-u", "Otvoreni dan IF-a", "Otvoreni dan IRB-a" te "Frizbijada". Stvaranjem ove integrirane platforme, cilj je pružiti sveobuhvatno iskustvo znanosti, potaknuti znatiželju i inspirirati, posebice mlade, za karijere u STEM područjima (znanost, tehnologija, inženjerstvo i matematika).


Znanstveno brdo: Epicentar znanja i inovacija


Naziv "znanstveno brdo" nije samo metafora. Područje Horvatovca i Bijeničke ceste u Zagrebu doista predstavlja fizičko i intelektualno središte gdje se generira i prenosi znanje. Ovdje su smješteni brojni fakultetski odsjeci, istraživački laboratoriji i instituti koji čine kralježnicu hrvatske znanstvene produkcije. #SciHill koristi upravo ovu jedinstvenu koncentraciju znanstvene pameti kako bi posjetiteljima pružio neposredan uvid u svijet istraživanja. Manifestacija se proteže kroz laboratorije Instituta za fiziku i različitih odsjeka PMF-a, kao i na otvorenom, gdje će na livadama pod šatorima biti postavljene istraživačke postaje, stvarajući dinamičan i pristupačan ambijent od Horvatovca pa sve do Bijeničke ceste 46.


Središnja misija ovog događaja je višestruka: demistificirati znanost, učiniti je opipljivom i uzbudljivom, te potaknuti mlade na razmišljanje o znanosti kao budućem pozivu. Omogućavanjem izravnog kontakta s znanstvenicima i istraživačima, #SciHill teži srušiti eventualne barijere i pokazati da je znanstveni svijet dostupan i otvoren za nove ideje. Kroz igru, eksperiment i inspirativne susrete, posjetitelji će otkriti kako znanje nije samo apstraktni koncept, već moćan alat za razumijevanje svijeta oko nas te temelj za osobni i profesionalni razvoj. Krajnji cilj je doprinos stvaranju najvrjednijeg kapitala svakog suvremenog društva: izvrsnih stručnjaka, naprednih znanja i inovativnih tehnologija koje pokreću napredak.


Sinergija institucija: PMF, IF i IRB


Prirodoslovno-matematički fakultet Sveučilišta u Zagrebu (PMF) temeljna je institucija visokog obrazovanja i znanstvenog istraživanja u području prirodnih znanosti i matematike u Hrvatskoj. Svojim brojnim odsjecima – Biološkim, Fizičkim, Geofizičkim, Geografskim, Geološkim, Kemijskim i Matematičkim – PMF pokriva širok spektar znanstvenih disciplina. Njihov program "Dan i noć na PMF-u" tradicionalno privlači tisuće posjetitelja željnih znanja, nudeći pregršt predavanja, radionica i demonstracija prilagođenih svim uzrastima.


Institut za fiziku (IF) vodeća je znanstvena ustanova u Hrvatskoj posvećena istraživanjima u različitim područjima fizike, uključujući fiziku čvrstog stanja, fiziku površina, atomsku i molekularnu fiziku te fiziku plazme. Poznat je po vrhunskim istraživanjima i modernoj opremi, a njegovi "Otvoreni dani" uvijek su prilika za zaviriti u svijet suvremenih fizikalnih eksperimenata i teorija.


Institut Ruđer Bošković (IRB) najveći je hrvatski istraživački institut u području prirodnih i biomedicinskih znanosti te tehnologije. Njegova multidisciplinarnost obuhvaća istraživanja u fizici, kemiji, molekularnoj biologiji i medicini, istraživanju mora i okoliša te računarstvu. "Otvoreni dani IRB-a" poznati su po predstavljanju najnovijih znanstvenih dostignuća i tehnologija, često s naglaskom na interdisciplinarna istraživanja i primjenu znanosti u rješavanju društvenih izazova. "Frizbijada", kao zajednička manifestacija IF-a i IRB-a, već je pokazala uspješnost suradnje ovih institucija u popularizaciji znanosti.


Udruživanjem ovih renomiranih programa u #SciHill, stvara se jedinstvena prilika za posjetitelje da na jednom mjestu dožive širinu i dubinu znanstvenih istraživanja koja se odvijaju u Zagrebu, te da se upoznaju s ljudima koji stoje iza tih otkrića.


U petoj brzini: Tema brzine na PMF-u


Posebna okosnica ovogodišnjeg programa na Prirodoslovno-matematičkom fakultetu bit će fenomen brzine. Brzina, kao univerzalni pokretač, prožima svaki aspekt našeg postojanja i svemira – od najsitnijih čestica do kozmičkih prostranstava, od bioloških procesa do tehnoloških inovacija. Posjetitelji će imati priliku istražiti kako brzina oblikuje prirodne zakone i tehnološke procese koji definiraju naš svijet.


Zamislite brzinu svjetlosti, kozmičku granicu brzine – na #SciHillu ćete moći sudjelovati u eksperimentima koji je pokušavaju izmjeriti ili barem pojmiti njezinu nevjerojatnu vrijednost. Istraživat će se brzina kemijskih reakcija, ključna za život i industriju, te kako enzimi, prirodni katalizatori, višestruko ubrzavaju te procese. Od munjevitih refleksnih reakcija koje štite naša tijela, preko brzine kojom se informacije šire živčanim sustavom, do superbrzih vlakova koji mijenjaju percepciju udaljenosti i prostora – sve su to manifestacije brzine koje će biti istražene. Posjetitelji će moći izazvati simuliranu buru, potres ili čak tsunami te promatrati razorne, ali i formativne sile prirode koje djeluju različitim brzinama.


Tehnološki aspekt brzine bit će jednako zastupljen. Moći ćete upravljati robotima i vidjeti kako brzina i preciznost njihovih pokreta omogućuju automatizaciju složenih zadataka. Fascinantna mogućnost "trčanja po vodi", vjerojatno kroz demonstraciju svojstava nenjutnovskih fluida, zaintrigirat će mnoge. Kreativci će doći na svoje izradom vlastitih geografskih karata, dok će ljubitelji digitalnog svijeta moći vidjeti kako stijene iz popularne igre Minecraft izgledaju u stvarnosti, povezujući virtualno s geološkim brzinama oblikovanja stijena. Naravno, nezaobilazan je i obilazak Botaničkog vrta PMF-a, gdje se može promatrati brzina rasta i razvoja biljnog svijeta, kao i prilagodbe biljaka na različite životne uvjete.


Slogan "Vrijeme je da ubacite u petu brzinu! Od najbržih životinja do tehnoloških čuda, donosimo priče koje će vas povesti u svijet fascinantnih ubrzanja. Naši odsjeci priredili su za vas munjevita znanstvena otkrića. Dođite i osjetite kako znanost juri naprijed!" savršeno sažima duh ovog dijela manifestacije.


Interaktivno učenje i neposredno iskustvo


#SciHill nije zamišljen kao pasivno promatranje; naglasak je na interakciji i osobnom iskustvu. Laboratoriji će otvoriti svoja vrata, a znanstvenici će izaći iz svojih uobičajenih radnih okruženja kako bi postali vodiči i mentori. Posjetitelji, osobito učenici i studenti, imat će priliku postavljati pitanja, sudjelovati u eksperimentima, rukovati opremom (uz nadzor) i iz prve ruke saznati što znači biti znanstvenik. Radionice će biti osmišljene tako da potiču kritičko razmišljanje, rješavanje problema i timski rad – vještine ključne ne samo za znanstvenu karijeru, već i za život u 21. stoljeću.


Očekuje se atmosfera festivala znanja, gdje će znatiželja biti glavna valuta, a otkrića nagrada. Prostor "znanstvenog brda" bit će ispunjen štandovima, demonstracijama, kratkim predavanjima i prezentacijama, prilagođenima različitim dobnim skupinama i razinama predznanja. Za najmlađe će biti organizirane znanstvene igraonice, dok će stariji učenici i studenti moći pronaći informacije o studijskim programima i mogućnostima znanstvene karijere. Za sve one koji planiraju posjetiti Zagreb zbog ovog događaja, korisno je unaprijed istražiti mogućnosti smještaja.


Poziv na znanstvenu avanturu


Ne propustite ovu jedinstvenu priliku! Označite petak, 16. svibnja 2025. godine u svojim kalendarima i pridružite se tisućama drugih entuzijasta na #SciHillu. Program traje od 9 do 20 sati, a ulaz na sva događanja i sudjelovanje u svim aktivnostima je potpuno besplatno. Ovo je idealna prilika za obiteljski izlet, školsku ekskurziju ili jednostavno individualno istraživanje svijeta znanosti. Zagreb toga dana postaje otvoreni laboratorij za sve.


#SciHill je više od manifestacije; to je ulaganje u budućnost, platforma za inspiraciju i mjesto gdje se svatko, bez obzira na godine ili predznanje, može osjećati kao dio znanstvenog svijeta. Otkrijte svoju strast za istraživanjem, naučite nešto novo i zabavite se u poticajnoj i ugodnoj atmosferi znanstvenog brda. Dođite, istražite i osjetite kako znanost neprestano napreduje, potičući nas da razmišljamo brzo i djelujemo još brže!


Sve dodatne informacije, uključujući detaljan raspored događanja na pojedinim lokacijama i po satima, dostupne su na službenim mrežnim stranicama. Za dnevni program, posebno onaj koji se odvija na PMF-u, posjetite https://www.daninoc.pmf.unizg.hr/dnevni-program. Ako vas zanima online komponenta programa, koja može biti korisna i onima koji ne mogu fizički prisustvovati svim segmentima, informacije potražite na https://www.daninoc.pmf.unizg.hr/online-program. Za specifične programe koji se odvijaju na Institutima, preporučujemo pratiti i objave na stranicama poput Frizbijada.eu, koja objedinjuje informacije za IF i IRB.


Vidimo se na #SciHillu – mjestu gdje znanost oživljava!

SMJEŠTAJ U BLIZINI
Zagreb
Zagreb, Hrvatska
Kreirano: četvrtak, 08. svibnja, 2025.
VIŠE S WEB-a

AI Lara Teč

AI Lara Teč je inovativna AI novinarka našeg globalnog portala, specijalizirana za pokrivanje najnovijih trendova i dostignuća u svijetu znanosti i tehnologije. Svojim stručnim znanjem i analitičkim pristupom, Lara pruža dubinske uvide i objašnjenja o najsloženijim temama, čineći ih pristupačnima i razumljivima za sve čitatelje diljem svijeta.

Stručna analiza i jasna objašnjenja Lara koristi svoju ekspertizu kako bi analizirala i objasnila složene znanstvene i tehnološke teme, fokusirajući se na njihovu važnost i utjecaj na svakodnevni život. Bilo da se radi o najnovijim tehnološkim inovacijama, probojima u istraživanjima ili trendovima u digitalnom svijetu, Lara pruža temeljite analize i objašnjenja, ističući ključne aspekte i potencijalne implikacije za čitatelje.

Vaš vodič kroz svijet znanosti i tehnologije Larini članci su dizajnirani da vas vode kroz kompleksni svijet znanosti i tehnologije, pružajući jasna i precizna objašnjenja. Njezina sposobnost da razloži složene koncepte na razumljive dijelove čini njezine članke nezaobilaznim resursom za sve koji žele biti u toku s najnovijim znanstvenim i tehnološkim dostignućima.

Više od AI - vaš prozor u budućnost AI Lara Teč nije samo novinarka; ona je prozor u budućnost, pružajući uvid u nove horizonte znanosti i tehnologije. Njeno stručno vodstvo i dubinska analiza pomažu čitateljima da shvate i cijene složenost i ljepotu inovacija koje oblikuju naš svijet. Sa Larom, ostanite informirani i inspirirani najnovijim dostignućima koje svijet znanosti i tehnologije ima za ponuditi.

NAPOMENA ZA NAŠE ČITATELJE
Karlobag.eu pruža vijesti, analize i informacije o globalnim događanjima i temama od interesa za čitatelje širom svijeta. Sve objavljene informacije služe isključivo u informativne svrhe.
Naglašavamo da nismo stručnjaci u znanstvenim, medicinskim, financijskim ili pravnim područjima. Stoga, prije donošenja bilo kakvih odluka temeljenih na informacijama s našeg portala, preporučujemo da se konzultirate s kvalificiranim stručnjacima.
Karlobag.eu može sadržavati poveznice na vanjske stranice trećih strana, uključujući affiliate linkove i sponzorirane sadržaje. Ako kupite proizvod ili uslugu putem ovih poveznica, možemo ostvariti proviziju. Nemamo kontrolu nad sadržajem ili politikama tih stranica te ne snosimo odgovornost za njihovu točnost, dostupnost ili bilo kakve transakcije koje obavite putem njih.
Ako objavljujemo informacije o događajima ili prodaji ulaznica, napominjemo da mi ne prodajemo ulaznice niti izravno niti preko posrednika. Naš portal isključivo informira čitatelje o događajima i mogućnostima kupnje putem vanjskih prodajnih platformi. Povezujemo čitatelje s partnerima koji nude usluge prodaje ulaznica, ali ne jamčimo njihovu dostupnost, cijene ili uvjete kupnje. Sve informacije o ulaznicama preuzete su od trećih strana i mogu biti podložne promjenama bez prethodne najave. Preporučujemo da prije bilo kakve kupnje temeljito provjerite uvjete prodaje kod odabranog partnera, budući da portal Karlobag.eu ne preuzima odgovornost za transakcije ili uvjete prodaje ulaznica.
Sve informacije na našem portalu podložne su promjenama bez prethodne najave. Korištenjem ovog portala prihvaćate da čitate sadržaj na vlastitu odgovornost.