Sredinom srpnja prošle godine, točnije od 14. do 19. srpnja 2024., povijesni grad Šibenik transformirao se u vibrantnu međunarodnu prijestolnicu suvremenog plesa. Četrnaesto izdanje Šibenik Dance Festivala ponovno je potvrdilo status jednog od najznačajnijih ljetnih kulturnih događanja na Jadranu, ispunivši drevne gradske trgove i tvrđave energijom pokreta i umjetničke ekspresije. Festival je još jednom dokazao kako spoj vrhunske plesne umjetnosti i jedinstvenih ambijenata stvara nezaboravno iskustvo, privlačeći publiku iz Hrvatske i svijeta u ovaj prelijepi dalmatinski grad.
Tijekom šest festivalskih dana, pomno odabrane lokacije poslužile su kao spektakularne pozornice pod otvorenim nebom. Svaki prostor – od Trga Republike Hrvatske ispred veličanstvene Katedrale sv. Jakova, koja se nalazi pod zaštitom UNESCO-a, preko urbane energije popularne Poljane i alternativnog štiha Azimuta, do impresivnih zidina Tvrđave sv. Mihovila i intimnijeg okruženja Tvrđave Barone – udahnuo je poseban karakter izvedbama. Povijesni kamen, zvjezdano nebo i suvremeni plesni izričaji stopili su se u jedinstvenu cjelinu, pružajući publici doživljaj koji nadilazi klasično scensko iskustvo.
Raznolikost europske plesne scene u srcu Dalmacije
Program 14. izdanja festivala donio je impresivan presjek suvremene europske plesne produkcije. Umjetnici i plesne trupe stigli su iz čak osam zemalja: Portugala, Luksemburga, Grčke, Njemačke, Italije, Srbije, Slovenije i Francuske. Uz međunarodne goste, festival je tradicionalno pružio platformu i domaćim plesnim snagama, predstavljajući radove hrvatskih umjetnika koji aktivno oblikuju i obogaćuju nacionalnu plesnu scenu. Ova raznolikost pristupa, stilova i tema omogućila je publici uvid u širinu i dinamičnost suvremenog plesa danas.
Umjetnička direktorica festivala, Zorana Mihelčić, naglasila je dublju poruku koja stoji iza ovogodišnjeg okupljanja. Tema "Ples kao vrata u druge dimenzije" nije zamišljena tek kao poetska metafora. "Vjerujemo da ples u ovim nesigurnim vremenima ne nudi bijeg, nego ulazak – put prema dubljem razumijevanju, prema harmoniji", istaknula je Mihelčić, pozivajući posjetitelje da festival dožive kao prostor za introspekciju i povezivanje. "Neka festival bude više od programskih listića i imena – neka bude mjesto na kojem se prisjećate dubine, čudesnog života, mogućnosti da postojimo i živimo zajedno." Njezine riječi odražavaju ambiciju festivala da bude ne samo smotra plesne umjetnosti, već i katalizator pozitivnih promjena i međuljudskog razumijevanja.
Svečano otvorenje u znaku Kafke
Festival je svečano otvoren na Trgu Republike Hrvatske, ispred Katedrale sv. Jakova, jedinstvenom izvedbom koja je odmah postavila visok umjetnički standard. Portugalska plesna kompanija Almada predstavila je rad The Process of Burning in Reverse, koreografkinje São Castro. Djelo je nastalo kao posveta stotoj obljetnici smrti književnog velikana Franza Kafke, istražujući njegove prepoznatljive teme otuđenja, apsurda i unutarnjih borbi kroz jezik suvremenog plesa. Izvorno kreirana za intimniji kazališni prostor, predstava je uspješno adaptirana za otvorenu pozornicu ispred katedrale, stvarajući snažan dijalog između plesača, arhitekture i Kafkinog nasljeđa.
Energetska eksplozija na Tvrđavi sv. Mihovila
Jedan od vrhunaca festivala nedvojbeno je bio nastup renomirane Gauthier Dance Company iz Stuttgarta (Njemačka) na Tvrđavi sv. Mihovila. Ova moćna utvrda, koja dominira vizurom Šibenika i pruža spektakularan pogled na arhipelag, postala je pozornica za predstavu Contemporary Dance 2.0. Koreografiju potpisuje svjetski poznati Hofesh Shechter, izraelski umjetnik čiji je rad sinonim za sirovu energiju, plemenske ritmove i duboko emotivno istraživanje ljudskog stanja. Mladi, iznimno talentirani plesači Gauthier Dance Company, pod umjetničkim vodstvom karizmatičnog Erica Gauthiera, donijeli su na pozornicu nevjerojatnu snagu i preciznost.
Contemporary Dance 2.0 opisana je kao iskustvo koje više nalikuje energičnom klupskom događaju ili rock koncertu nego tradicionalnoj plesnoj predstavi. Pulsirajući beatovi, elementi pop kulture i intenzivna, gotovo visceralna tjelesna ekspresija karakterizirali su ovu izvedbu. Shechterova koreografija, poznata po svojoj fizičkoj zahtjevnosti i grupnoj dinamici, istražuje teme zajedništva, izolacije i potrage za smislom u kaosu suvremenog života. Publika na Tvrđavi sv. Mihovila bila je ponesena ritmom i snagom izvedbe, koja je potvrdila status Gauthier Dance Company kao jedne od vodećih suvremenih plesnih trupa u Europi.
Intimne priče i snažne poruke na Tvrđavi Barone
Druga šibenska tvrđava koja je ugostila festivalski program, Tvrđava Barone, pružila je intimniji, ali jednako upečatljiv ambijent za niz predstava koje su istraživale granice tijela, identiteta i slobode. Tijekom dvije večeri, publika je imala priliku vidjeti radove koji su zadirali u osobne priče, društveno-političke kontekste i univerzalna ljudska iskustva.
Prvu večer na Baroneu otvorila je mlada hrvatska plesačica Anja Miličić, predstavnica kategorije "Mladi plesači u usponu", pokazujući potencijal nove generacije domaćih umjetnika. Uslijedila je emotivna predstava RAUM, koju potpisuju William Cardoso (Luksemburg) i Cheyenne Vallejo (Francuska). Ovaj duet bavio se suočavanjem s unutarnjim strahovima i psihološkim teretima modernog doba, pretvarajući scenski prostor u mjesto traženja unutarnje slobode i mira. Večer je zaokružena moćnim solom PANOPTICON grčke umjetnice Vasiliki Papapostolou. Inspirirana konceptom panoptikona Michela Foucaulta, predstava je propitivala odnos nadzora, izloženosti i individualne slobode u društvu konstantnog promatranja.
Druga večer na Tvrđavi Barone donijela je jednako provokativne i dojmljive izvedbe. Portugalski dvojac Beatriz Mira i Tiago Barreiros izveli su predstavu the horMoans - is that all there is. Kroz ekspresivan i fizički iznimno intenzivan duet, umjetnici su istraživali granice identiteta, tjelesnog užitka i srama, propitujući sigurnost i tabue vezane uz iskonske impulse tijela. Večer je zaključena djelom Samia, talijanskog koreografa Adriana Bolognina. Ova potresna predstava inspirirana je istinitom pričom somalske atletičarke Samie Yusuf Omar, koja je tragično preminula na putu prema Europi u potrazi za boljim uvjetima za trening i životom u slobodi. Njezinu borbu i snove ispričalo je šest plesača, simbolizirajući kako njezina priča odjekuje u sudbinama mnogih i kako borba za jednakost i slobodu još uvijek traje. Predstava je snažno podsjetila na neravnopravnost koja i danas postoji u svijetu.
Više od predstava: Radionice i besplatni sadržaji
Šibenik Dance Festival nije bio samo platforma za gledanje vrhunskih izvedbi, već i mjesto aktivnog sudjelovanja i učenja. Za sve plesne entuzijaste, profesionalce i one koji tek otkrivaju svijet pokreta, organizirane su jutarnje radionice i seminari. Ovi edukativni programi pružili su priliku za učenje od renomiranih pedagoga i koreografa, razmjenu iskustava i produbljivanje razumijevanja plesne umjetnosti.
Važan aspekt festivala bila je i njegova otvorenost prema široj publici. Dok su se ulaznice za glavne predstave na tvrđavama sv. Mihovila i Barone naplaćivale (i bile dostupne putem sustava Eventim), značajan dio programa bio je potpuno besplatan. Izvedbe na Trgu Republike Hrvatske, Poljani i kod popularnog okupljališta Azimut omogućile su svim građanima i posjetiteljima Šibenika da dožive čaroliju plesa bez ikakvih prepreka. Ova pristupačnost ključna je za misiju festivala da ples približi svima i učini ga sastavnim dijelom ljetnog života grada.
Uspješna realizacija 14. izdanja Šibenik Dance Festivala ne bi bila moguća bez podrške brojnih partnera. Festival su podržali Grad Šibenik, Šibensko-kninska županija, Ministarstvo kulture i medija Republike Hrvatske, turističke zajednice grada Šibenika i Šibensko-kninske županije te Nacionalni park Krka. Ključni partner u organizaciji bila je Tvrđava kulture Šibenik, institucija koja upravlja šibenskim fortifikacijskim biserima i igra vitalnu ulogu u kulturnom životu grada. Sve informacije o prošlogodišnjem programu i festivalskim aktivnostima i dalje su dostupne na službenoj web stranici festivala, kao i na stranicama Tvrđave kulture Šibenik te društvenim mrežama festivala, služeći kao inspiracija i podsjetnik na uspješno 14. izdanje dok se s nestrpljenjem očekuju vijesti o jubilarnom 15. izdanju.
SMJEŠTAJ U BLIZINI
Šibenik
Šibenik, Hrvatska
Kreirano: utorak, 06. svibnja, 2025.