Drugog dana službenog posjeta Crnoj Gori, 27. ožujka 2025. godine, predsjednik Republike Hrvatske Zoran Milanović susreo se s pripadnicima hrvatske zajednice te sudjelovao na sastanku s članovima Hrvatsko-crnogorskog poslovnog kluba. Ovi susreti istaknuli su važnost očuvanja identiteta Hrvata u Crnoj Gori i jačanja gospodarskih veza između dviju zemalja.
Položaj Hrvata u Crnoj Gori
Hrvati u Crnoj Gori, premda malobrojni, imaju bogatu povijest i značajnu kulturnu baštinu. Prema posljednjem popisu stanovništva iz 2011. godine, u Crnoj Gori živi 6.021 Hrvat, što čini oko 0,97% ukupnog stanovništva. Najveća koncentracija Hrvata je u Boki kotorskoj, posebno u općinama Tivat, Kotor i Herceg Novi. Unatoč smanjenju broja Hrvata tijekom posljednjih desetljeća, njihova prisutnost i dalje je vidljiva kroz kulturne manifestacije, očuvanje tradicije i aktivno sudjelovanje u društvenom životu Crne Gore.
Susret s hrvatskom zajednicom
Tijekom susreta s pripadnicima hrvatske zajednice, predsjednik Milanović istaknuo je važnost očuvanja identiteta i kulture Hrvata u Crnoj Gori. Naglasio je kako je hrvatska zajednica u Crnoj Gori u najstabilnijoj situaciji u odnosu na druge hrvatske manjine u susjednim državama. Ova stabilnost proizlazi iz dugogodišnjeg suživota, međusobnog poštovanja i integracije Hrvata u crnogorsko društvo. Predsjednik je također izrazio zadovoljstvo što Hrvati u Crnoj Gori aktivno doprinose očuvanju kulturne baštine i promicanju hrvatskog jezika.
Hrvatsko nacionalno vijeće i kulturne aktivnosti
Ključnu ulogu u očuvanju identiteta Hrvata u Crnoj Gori ima Hrvatsko nacionalno vijeće (HNV) sa sjedištem u Tivtu. HNV predstavlja hrvatsku nacionalnu manjinu u područjima službene uporabe jezika, obrazovanja, informiranja i kulture. Predsjednik HNV-a, Zvonimir Deković, istaknuo je kako Vijeće pruža stipendije studentima, podržava kulturne projekte i surađuje s drugim udrugama na očuvanju hrvatske baštine. Jedan od značajnih projekata je i Radio Dux, manjinska radio postaja koja emitira program na hrvatskom jeziku, promičući kulturu i informirajući Hrvate u Crnoj Gori.
Hrvatsko-crnogorski poslovni klub
Na sastanku s članovima Hrvatsko-crnogorskog poslovnog kluba razgovaralo se o jačanju gospodarske suradnje između Hrvatske i Crne Gore. Prema dostupnim podacima, robna razmjena između dviju zemalja u 2024. godini iznosila je 382,8 milijuna eura, pri čemu je Hrvatska ostvarila suficit od 364,4 milijuna eura. Ovi pokazatelji ukazuju na snažnu gospodarsku povezanost, a članovi Poslovnog kluba istaknuli su potrebu za daljnjim unapređenjem suradnje, posebno u sektorima turizma, energetike i infrastrukture.
Obrazovanje i jezik
Očuvanje hrvatskog jezika i kulture među mladima od iznimne je važnosti za hrvatsku zajednicu u Crnoj Gori. Od 2004. godine, u Kotoru i Tivtu održava se nastava hrvatskog jezika i kulture, koju organizira Ministarstvo znanosti i obrazovanja Republike Hrvatske. Ova inicijativa omogućuje mladim Hrvatima u Crnoj Gori da uče o svojoj kulturnoj baštini, jeziku i tradiciji, čime se osigurava kontinuitet i očuvanje identiteta.
Političko sudjelovanje
Hrvati u Crnoj Gori aktivno sudjeluju u političkom životu zemlje. Hrvatska građanska inicijativa (HGI) prva je politička stranka s hrvatskim nacionalnim predznakom, a njezin predsjednik, Adrijan Vuksanović, zastupnik je u Skupštini Crne Gore. Sudjelovanje Hrvata u političkom životu omogućuje im da artikuliraju svoje interese, sudjeluju u donošenju odluka i doprinesu razvoju crnogorskog društva.
Kulturna baština i turizam
Boka kotorska, regija s najvećom koncentracijom Hrvata u Crnoj Gori, poznata je po svojoj bogatoj kulturnoj baštini. Gradovi poput Kotora i Tivta odišu poviješću, arhitekturom i tradicijom koja privlači brojne turiste. Hrvatske kulturne udruge aktivno sudjeluju u organizaciji manifestacija, festivala i izložbi koje promiču hrvatsku kulturu i običaje. Ove aktivnosti ne samo da obogaćuju kulturnu scenu Crne Gore, već i jačaju veze između Hrvatske i Crne Gore kroz turizam i kulturnu razmjenu.
Kulturna baština i turizam
Boka kotorska, regija s najvećom koncentracijom Hrvata u Crnoj Gori, poznata je po bogatoj kulturnoj baštini, duboko prožetoj poviješću i tradicijom koja seže stoljećima unatrag. Gradovi poput Kotora, Tivta i Herceg Novog čuvaju arhitektonske bisere venecijanskog stila, crkve, muzeje i druge kulturne znamenitosti koji svjedoče o prisutnosti hrvatskog naroda na tom području. Hrvatska zajednica u Crnoj Gori aktivno sudjeluje u očuvanju te baštine putem raznih kulturnih manifestacija, tradicionalnih proslava, likovnih kolonija i glazbenih događanja.
Posebno mjesto zauzimaju tradicionalne fešte poput bokeljske mornarice, koja je uvrštena na UNESCO-ovu listu nematerijalne kulturne baštine, a u kojoj Hrvati imaju važnu ulogu. Udruga Hrvatska građanska inicijativa te brojna kulturna društva često surađuju na projektima koji njeguju hrvatski jezik, običaje i identitet, istovremeno promovirajući turizam temeljen na autentičnom doživljaju lokalne kulture. Povezanost kulture i turizma osobito je vidljiva u organizaciji ljetnih manifestacija koje okupljaju posjetitelje iz cijele regije, uključujući i velik broj turista iz Hrvatske.
Smještajni kapaciteti u Tivtu i Kotoru zadovoljavaju visoke standarde gostiju koji žele iskusiti spoj mediteranske prirode i bogate povijesti. Mnogi hoteli, privatni apartmani i tradicionalne kuće uređene su u skladu s lokalnim stilom i predstavljaju atraktivnu ponudu za turiste koji traže autentičan ugođaj. U posljednjim godinama raste interes za ruralni i kulturni turizam, a hrvatska zajednica doprinosi i razvoju eno-gastro ponude kroz promociju tradicionalne kuhinje i lokalnih specijaliteta.
SMJEŠTAJ U BLIZINI
Crna Gora
Crna Gora, Crna Gora
Kreirano: petak, 28. ožujka, 2025.