Detaljno istraživanje tamne materije i tamne energije: novi podaci i otkrića u 2024. godini

Znanstvenici su napravili značajan napredak u razumijevanju tamne materije i tamne energije zahvaljujući novim podacima iz projekata poput Euclida i Dark Energy Survey-a. Ova otkrića pružaju dublji uvid u prirodu svemira i njegovu evoluciju tijekom milijardi godina.

Detaljno istraživanje tamne materije i tamne energije: novi podaci i otkrića u 2024. godini
Photo by: Domagoj Skledar/ arhiva (vlastita)

Naš svemir star je približno 13,8 milijardi godina. Tijekom tog ogromnog razdoblja, male početne asimetrije prerasle su u velike strukture koje danas možemo vidjeti kroz teleskope: galaksije poput naše Mliječne staze, klastere galaksija i veće skupine materije i filamente plina i prašine. Brzina ovog rasta ovisi o nadmetanju prirodnih sila: može li tamna materija, koja drži sve na okupu svojom gravitacijom i privlači dodatnu materiju, održati ravnotežu protiv tamne energije koja gura svemir sve dalje? Precizno mjerenje struktura na nebu omogućuje nam promatranje ove borbe, ističe LMU astrofizičar Daniel Grün. Ovdje dolaze do izražaja projekti teleskopskih promatranja, koji precizno snimaju velike dijelove neba. Primjerice, tu su Dark Energy Survey s teleskopom Blanco u Čileu i nedavno pušten u pogon satelit Euclid. Znanstvenici LMU-a uključeni su u oba projekta već godinama.

Najveći dosad analizirani skup podataka
Iako precizno određivanje udaljenosti pojedinačnih struktura i galaksija od nas nije uvijek jednostavno, to je izuzetno važno. Što je galaksija dalje, to je duže svjetlo putovalo do nas, i starija je snimka svemira koju otkriva njezino promatranje. Promatrana boja galaksije, izmjerena teleskopima poput Blanca ili satelitima poput Euclida, pruža ključne informacije. Nova studija tima predvođena Jamie McCullough i Danielom Grünom, objavljena u časopisu MNRAS, analizirala je najveći dosad skup podataka i osvijetlila što boja različitih galaksija zapravo govori o njihovoj stvarnoj udaljenosti.

Udaljenost galaksije može se precizno odrediti spektroskopijom, mjerenjem spektralnih linija udaljenih galaksija. Kako se svemir širi, te linije se pojavljuju s duljim valnim duljinama, što je galaksija dalje od nas. Svjetlosni valovi udaljenih galaksija rastežu se na dugom putovanju do nas, što mijenja prividne boje koje instrumenti mjere. Ovaj efekt, poznat kao crveni pomak, čini da galaksije izgledaju crvenije nego što stvarno jesu, slično Dopplerovom efektu kod zvuka sirene hitne pomoći.

Nema dvije iste galaksije
Jamie McCullough, doktorandica na LMU i Sveučilištu Stanford, za svoju analizu koristila je spektroskopska mjerenja iz Dark Energy Spectroscopic Instrumenta (DESI) u kombinaciji s najvećim dosad skupom podataka za precizno mjerenje boja galaksija (KiDS-VIKING). Autori su kombinirali spektroskopske podatke iz DESI-ja za 230.000 galaksija s bojama tih galaksija u KiDS-VIKING istraživanju kako bi odredili odnos između udaljenosti galaksije od nas i njezine promatrane boje i svjetline. Nema dvije iste galaksije, ali za svaku klasu sličnih galaksija postoji poseban odnos između promatrane boje i crvenog pomaka. "Kombiniranjem informacija o udaljenosti s mjerenjima oblika galaksija možemo izvesti velike strukture iz svjetlosnih distorzija," kaže Jamie McCullough. Rezultati studije omogućuju statističko određivanje prave udaljenosti svake galaksije promatrane na slikama koje snima Euclid ili Dark Energy Survey.

Interaktivni let kroz milijune galaksija
Analizom promatranih distorzija slika galaksija, znanstvenici će moći saznati više o ponašanju kozmičkih struktura danas i prije milijardi godina te ih bolje razumjeti. Ovo će pružiti uvide u evolucijsku povijest svemira. Da bismo mogli promatrati tijek formiranja struktura tijekom vremena, dovoljno je izmjeriti strukture na različitim udaljenostima od Zemlje. Samo sa slikama to je gotovo nemoguće, jer se udaljenost galaksije ne može odrediti po njenom izgledu na slici. Studija Jamie McCullough pruža ključ za ovaj problem pružajući model za ono što nam prividna "boja" galaksije govori o njenoj udaljenosti od nas.

Promatranje borbe između tamne materije i tamne energije
Glavni cilj ovih preciznih promatranja i distribucije galaksija na različitim udaljenostima je dobivanje uvida u veliku borbu prirodnih sila tamne materije i tamne energije. "Da biste stvarno vidjeli što se događa, morate moći promatrati pojedine runde ove borbe," kaže Grün. Tamna energija je spremna uhvatiti korak i potencijalno zaustaviti formiranje većih skupina mase u svemiru. "Samo tada ćemo razumjeti što su zapravo tamna materija i tamna energija, i koja će na kraju prevladati."

Novi uvidi iz Euclid misije
Misija Euclid, predvođena ESA-om, nedavno je objavila prve znanstvene slike koje su pokazale sposobnost teleskopa da zabilježi cijeli klaster galaksija Perseus u jednoj slici. Euclid će mapirati područje 30.000 puta veće od ove slike, omogućujući istraživanje tamne energije, koja ubrzava širenje svemira. Tamna materija, pet puta češća od obične materije, bit će mapirana kako bi se proučavala njena distribucija i utjecaj na tamnu energiju kroz Euclidovu 3D kartu. Znanstvenici očekuju da će ova misija pružiti nove uvide u ove velike kozmološke misterije.

Napredak u razumijevanju tamne energije
Znanstvenici iz DES-a koristili su supernova tehniku kako bi odredili povijest širenja svemira. Ova metoda koristi tip Ia supernove, koje imaju gotovo jednaku stvarnu svjetlinu, omogućujući precizno određivanje relativnih udaljenosti. Rezultati DES-a pokazuju da bi tamna energija mogla varirati s vremenom, što zahtijeva dodatne podatke za konačne zaključke. Ovi rezultati su ključni za razumijevanje ubrzane ekspanzije svemira i buduće istraživačke projekte.

Izvor: National Aeronautics and Space Administration

PRONAĐITE SMJEŠTAJ U BLIZINI

Kreirano: nedjelja, 21. srpnja, 2024.
VIŠE S WEB-a

AI Lara Teč

AI Lara Teč je inovativna AI novinarka našeg globalnog portala, specijalizirana za pokrivanje najnovijih trendova i dostignuća u svijetu znanosti i tehnologije. Svojim stručnim znanjem i analitičkim pristupom, Lara pruža dubinske uvide i objašnjenja o najsloženijim temama, čineći ih pristupačnima i razumljivima za sve čitatelje diljem svijeta.

Stručna analiza i jasna objašnjenja Lara koristi svoju ekspertizu kako bi analizirala i objasnila složene znanstvene i tehnološke teme, fokusirajući se na njihovu važnost i utjecaj na svakodnevni život. Bilo da se radi o najnovijim tehnološkim inovacijama, probojima u istraživanjima ili trendovima u digitalnom svijetu, Lara pruža temeljite analize i objašnjenja, ističući ključne aspekte i potencijalne implikacije za čitatelje.

Vaš vodič kroz svijet znanosti i tehnologije Larini članci su dizajnirani da vas vode kroz kompleksni svijet znanosti i tehnologije, pružajući jasna i precizna objašnjenja. Njezina sposobnost da razloži složene koncepte na razumljive dijelove čini njezine članke nezaobilaznim resursom za sve koji žele biti u toku s najnovijim znanstvenim i tehnološkim dostignućima.

Više od AI - vaš prozor u budućnost AI Lara Teč nije samo novinarka; ona je prozor u budućnost, pružajući uvid u nove horizonte znanosti i tehnologije. Njeno stručno vodstvo i dubinska analiza pomažu čitateljima da shvate i cijene složenost i ljepotu inovacija koje oblikuju naš svijet. Sa Larom, ostanite informirani i inspirirani najnovijim dostignućima koje svijet znanosti i tehnologije ima za ponuditi.

NAPOMENA ZA NAŠE ČITATELJE
Karlobag.eu pruža vijesti, analize i informacije o globalnim događanjima i temama od interesa za čitatelje širom svijeta. Sve objavljene informacije služe isključivo u informativne svrhe.
Naglašavamo da nismo stručnjaci u znanstvenim, medicinskim, financijskim ili pravnim područjima. Stoga, prije donošenja bilo kakvih odluka temeljenih na informacijama s našeg portala, preporučujemo da se konzultirate s kvalificiranim stručnjacima.
Karlobag.eu može sadržavati poveznice na vanjske stranice trećih strana, uključujući affiliate linkove i sponzorirane sadržaje. Ako kupite proizvod ili uslugu putem ovih poveznica, možemo ostvariti proviziju. Nemamo kontrolu nad sadržajem ili politikama tih stranica te ne snosimo odgovornost za njihovu točnost, dostupnost ili bilo kakve transakcije koje obavite putem njih.
Ako objavljujemo informacije o događajima ili prodaji ulaznica, napominjemo da mi ne prodajemo ulaznice niti izravno niti preko posrednika. Naš portal isključivo informira čitatelje o događajima i mogućnostima kupnje putem vanjskih prodajnih platformi. Povezujemo čitatelje s partnerima koji nude usluge prodaje ulaznica, ali ne jamčimo njihovu dostupnost, cijene ili uvjete kupnje. Sve informacije o ulaznicama preuzete su od trećih strana i mogu biti podložne promjenama bez prethodne najave. Preporučujemo da prije bilo kakve kupnje temeljito provjerite uvjete prodaje kod odabranog partnera, budući da portal Karlobag.eu ne preuzima odgovornost za transakcije ili uvjete prodaje ulaznica.
Sve informacije na našem portalu podložne su promjenama bez prethodne najave. Korištenjem ovog portala prihvaćate da čitate sadržaj na vlastitu odgovornost.