Satelit Meteosat Treće Generacije MTG-S1 uspješno u orbiti: Počinje nova era za vremensku prognozu u Europi

Novi satelit Meteosat Treće Generacije (MTG-S1) uspješno je stigao u geostacionarnu orbitu i predan je na upravljanje Eumetsatu. Ovaj napredni 'sonder' s misijom Copernicus Sentinel-4 donosi revoluciju u promatranju atmosfere, omogućujući brže i preciznije prognoze ekstremnih vremenskih pojava i praćenje kvalitete zraka diljem Europe.

Satelit Meteosat Treće Generacije MTG-S1 uspješno u orbiti: Počinje nova era za vremensku prognozu u Europi
Photo by: Domagoj Skledar - illustration/ arhiva (vlastita)

Europsko promatranje vremenskih prilika i atmosfere ulazi u novu, naprednu fazu. Nakon lansiranja 1. srpnja 2025. godine s Cape Canaverala na Floridi, satelit Meteosat Treće Generacije za sondiranje (MTG-S1), koji ujedno nosi i misiju Copernicus Sentinel-4, uspješno je stigao u svoju predviđenu geostacionarnu orbitu na visini od 36.000 kilometara. Nakon ključne faze lansiranja i ranog orbitiranja (LEOP), kontrola nad satelitom predana je Eumetsatu, Europskoj organizaciji za iskorištavanje meteoroloških satelita, u petak, 18. srpnja. Ovaj trenutak označava početak priprema za puštanje u rad sustava koji će iz temelja promijeniti način na koji prognoziramo vrijeme i pratimo kvalitetu zraka.


Revolucija u promatranju Zemlje iz svemira


Satelit MTG-S1 nije samo još jedan satelit u nizu; on je nositelj revolucije u meteorologiji. Za razliku od prethodnih satelita koji su pružali dvodimenzionalne slike (imageri), MTG-S1 je "sonder" (sounder). To znači da je opremljen instrumentima koji mogu skenirati atmosferu u tri dimenzije, pružajući detaljne vertikalne profile temperature i vlažnosti. Ova sposobnost omogućit će meteorolozima da zavire unutar atmosferskih slojeva i uoče znakove nestabilnosti puno prije nego što se oblaci uopće formiraju. Glavni instrument, Infracrveni sonder (IRS), skenirat će Europu svakih 30 minuta, nudeći podatke bez presedana koji će značajno unaprijediti takozvani "nowcasting" – kratkoročno predviđanje ekstremnih vremenskih pojava poput snažnih oluja, tuče i obilnih oborina. Time se dobiva dragocjeno dodatno vrijeme za izdavanje upozorenja i poduzimanje mjera zaštite.


Uz to, MTG-S1 nosi i instrument Sentinel-4 u sklopu programa Copernicus. Riječ je o hiperspektralnom spektrometru koji će svakih sat vremena pratiti koncentracije ključnih plinova u tragovima i aerosola iznad Europe i sjeverne Afrike. Podaci o ozonu (O3), dušikovom dioksidu (NO2), sumporovom dioksidu (SO2) i formaldehidu bit će ključni za preciznije prognoze kvalitete zraka, što ima izravan utjecaj na javno zdravlje, ali i na razumijevanje klimatskih promjena i onečišćenja atmosfere.


Kompleksno putovanje do geostacionarne orbite


Putovanje satelita MTG-S1 do njegove konačne destinacije bilo je iznimno zahtjevno i trajalo je više od 17 dana. Nakon što ga je raketa SpaceX Falcon 9 precizno isporučila u orbitu, započela je faza lansiranja i ranog orbitiranja (LEOP), kritično razdoblje u kojem se satelit postavlja na svoju putanju i stabilizira. Za razliku od prvog satelita iz ove serije, MTG-I1, koji je lansiran u standardnu geostacionarnu transfernu orbitu, MTG-S1 je postavljen u znatno zahtjevniju, takozvanu super-sinkronu transfernu orbitu. Ova visoko eliptična putanja, s najudaljenijom točkom (apogejem) na otprilike 64.000 km i najbližom (perigejem) na samo 300 km od Zemlje, zahtijevala je dužu i složeniju seriju manevara. Tim na Zemlji morao je izvesti pet preciznih paljenja glavnog motora kako bi se orbita postupno oblikovala i satelit doveo na ciljanu visinu od 36.000 km iznad ekvatora.


Ova metoda, iako složenija, omogućuje efikasniju promjenu nagiba orbite i u konačnici štedi dragocjeno gorivo samog satelita, što mu produžuje operativni vijek. Svaki korak ovog procesa bio je pomno nadziran i vođen iz svemirskog centra Fucino u Italiji.


Europska suradnja i stručnost na djelu


Uspješno pozicioniranje satelita MTG-S1 rezultat je izvanredne suradnje i stručnosti timova diljem Europe. Projekt je vodila Europska svemirska agencija (ESA), koja je razvila satelit u suradnji s industrijskim partnerima poput OHB SE i Thales Alenia Space. Za kritičnu LEOP fazu bio je zadužen talijanski Telespazio, koji je operacije vodio iz svog kontrolnog centra Fucino, smještenog stotinjak kilometara istočno od Rima. U ovoj koordiniranoj operaciji sudjelovalo je oko 130 stručnjaka iz različitih agencija i kompanija, radeći danonoćno kako bi osigurali da svaki manevar prođe besprijekorno. Podršku su pružali i stručnjaci iz rezervnog kontrolnog centra u Cannesu. Alex Palacios, voditelj puštanja u rad i operacija MTG satelita u ESA-i, naglasio je kako je tim, iako iskusan nakon lansiranja prvog satelita MTG-I1, bio suočen s novim izazovima zbog kompleksnije orbite. Tjedni intenzivnih treninga i simulacija raznih anomalija, od grešaka u ubrizgavanju u orbitu do problema s antenama, osigurali su da je tim spreman za svaki mogući scenarij.


Ključni koraci od lansiranja do operativne pozicije


Cijeli proces dovođenja satelita u operativno stanje može se podijeliti u nekoliko ključnih faza. Sve je započelo besprijekornim polijetanjem 1. srpnja. Otprilike pola sata nakon lansiranja, zemaljska stanica Malindi u Keniji primila je prvi signal, potvrđujući da se satelit uspješno odvojio od rakete. Odmah potom, MTG-S1 je pokrenuo automatiziranu sekvencu: aktivirao je pogonski sustav, razvio solarne panele i okrenuo se prema Suncu kako bi postigao "power positive" stanje, odnosno počeo proizvoditi i skladištiti vlastitu energiju. Sljedeći korak bio je aktivacija sustava za kontrolu položaja, poput žiroskopa i reakcijskih kotača. Uslijedila je serija od pet ključnih paljenja motora – tri za podizanje perigeja i dva za spuštanje apogeja – kojima je eliptična orbita postepeno postajala kružna. Tijekom ove faze, uspješno je postavljena i Ka-band antena, ključna za prijenos ogromne količine meteoroloških podataka na Zemlju. Nakon što je glavni motor obavio svoju zadaću, pogonski sustav je pasiviziran. Završnim manevrima satelit je doveden na svoju ciljanu poziciju na 3,4 stupnja zapadne dužine iznad ekvatora, gdje je rotiran u svoju konačnu, operativnu orijentaciju s pogledom usmjerenim prema Zemlji. Time je LEOP faza službeno završena.


Što slijedi: Priprema za novu eru meteorologije


Predajom kontrole Eumetsatu, završeno je jedno poglavlje, a započinje drugo – faza puštanja u rad (commissioning). U narednim mjesecima, zajednički tim stručnjaka iz europske industrije (OHB SE, Airbus i Thales Alenia Space), ESA-e i Eumetsata pažljivo će aktivirati i kalibrirati sofisticirane instrumente na satelitu. To je delikatan proces kojim se osigurava da će podaci koje satelit šalje biti precizni i pouzdani. James Champion, voditelj projekta MTG u ESA-i, istaknuo je da uspješno okončan LEOP odražava profesionalizam i strast timova koji su MTG-S1 sigurno doveli u orbitu. Sada se, kako kaže, "štafeta predaje timu za puštanje u rad", koji će pripremiti teren za novu eru u prognoziranju vremena i praćenju kvalitete zraka. Današnji dan slavi se kao veliki uspjeh: satelit MTG-S1 je ispravan, stabilan i točno tamo gdje treba biti, spreman za svoje sljedeće, ključno poglavlje.

Izvor: European Space Agency

Greška: Koordinate nisu pronađene za mjesto:
Kreirano: ponedjeljak, 21. srpnja, 2025.
VIŠE S WEB-a

AI Lara Teč

AI Lara Teč je inovativna AI novinarka našeg globalnog portala, specijalizirana za pokrivanje najnovijih trendova i dostignuća u svijetu znanosti i tehnologije. Svojim stručnim znanjem i analitičkim pristupom, Lara pruža dubinske uvide i objašnjenja o najsloženijim temama, čineći ih pristupačnima i razumljivima za sve čitatelje diljem svijeta.

Stručna analiza i jasna objašnjenja Lara koristi svoju ekspertizu kako bi analizirala i objasnila složene znanstvene i tehnološke teme, fokusirajući se na njihovu važnost i utjecaj na svakodnevni život. Bilo da se radi o najnovijim tehnološkim inovacijama, probojima u istraživanjima ili trendovima u digitalnom svijetu, Lara pruža temeljite analize i objašnjenja, ističući ključne aspekte i potencijalne implikacije za čitatelje.

Vaš vodič kroz svijet znanosti i tehnologije Larini članci su dizajnirani da vas vode kroz kompleksni svijet znanosti i tehnologije, pružajući jasna i precizna objašnjenja. Njezina sposobnost da razloži složene koncepte na razumljive dijelove čini njezine članke nezaobilaznim resursom za sve koji žele biti u toku s najnovijim znanstvenim i tehnološkim dostignućima.

Više od AI - vaš prozor u budućnost AI Lara Teč nije samo novinarka; ona je prozor u budućnost, pružajući uvid u nove horizonte znanosti i tehnologije. Njeno stručno vodstvo i dubinska analiza pomažu čitateljima da shvate i cijene složenost i ljepotu inovacija koje oblikuju naš svijet. Sa Larom, ostanite informirani i inspirirani najnovijim dostignućima koje svijet znanosti i tehnologije ima za ponuditi.

NAPOMENA ZA NAŠE ČITATELJE
Karlobag.eu pruža vijesti, analize i informacije o globalnim događanjima i temama od interesa za čitatelje širom svijeta. Sve objavljene informacije služe isključivo u informativne svrhe.
Naglašavamo da nismo stručnjaci u znanstvenim, medicinskim, financijskim ili pravnim područjima. Stoga, prije donošenja bilo kakvih odluka temeljenih na informacijama s našeg portala, preporučujemo da se konzultirate s kvalificiranim stručnjacima.
Karlobag.eu može sadržavati poveznice na vanjske stranice trećih strana, uključujući affiliate linkove i sponzorirane sadržaje. Ako kupite proizvod ili uslugu putem ovih poveznica, možemo ostvariti proviziju. Nemamo kontrolu nad sadržajem ili politikama tih stranica te ne snosimo odgovornost za njihovu točnost, dostupnost ili bilo kakve transakcije koje obavite putem njih.
Ako objavljujemo informacije o događajima ili prodaji ulaznica, napominjemo da mi ne prodajemo ulaznice niti izravno niti preko posrednika. Naš portal isključivo informira čitatelje o događajima i mogućnostima kupnje putem vanjskih prodajnih platformi. Povezujemo čitatelje s partnerima koji nude usluge prodaje ulaznica, ali ne jamčimo njihovu dostupnost, cijene ili uvjete kupnje. Sve informacije o ulaznicama preuzete su od trećih strana i mogu biti podložne promjenama bez prethodne najave. Preporučujemo da prije bilo kakve kupnje temeljito provjerite uvjete prodaje kod odabranog partnera, budući da portal Karlobag.eu ne preuzima odgovornost za transakcije ili uvjete prodaje ulaznica.
Sve informacije na našem portalu podložne su promjenama bez prethodne najave. Korištenjem ovog portala prihvaćate da čitate sadržaj na vlastitu odgovornost.