Besplatan ulaz na Trsatsku gradinu za stanovnike PGŽ kao dio projekta Putovima Frankopana u suradnji s Gradom Rijeka

Od 5. srpnja 2025. stanovnici Primorsko-goranske županije imaju besplatan ulaz na Trsatsku gradinu u Rijeci. Ova inicijativa, proizašla iz suradnje Županije i TZG Rijeke, dio je projekta Putovima Frankopana te ima za cilj približiti lokalnoj zajednici bogatu kulturnu baštinu i novi Interpretacijski centar.

Besplatan ulaz na Trsatsku gradinu za stanovnike PGŽ kao dio projekta Putovima Frankopana u suradnji s Gradom Rijeka
Photo by: press release/ objava za medije

Jedna od najprepoznatljivijih vizura Kvarnera, povijesna Trsatska gradina, od 5. srpnja 2025. godine otvara svoja vrata na posve nov način. U značajnom potezu usmjerenom na jačanje veza lokalnog stanovništva s vlastitom kulturnom baštinom, svim stanovnicima s prebivalištem na području Primorsko-goranske županije omogućen je besplatan ulaz. Ova hvalevrijedna inicijativa plod je strateške suradnje između Primorsko-goranske županije i Turističke zajednice grada Rijeke, a provodi se u okviru šireg županijskog projekta „Putovima Frankopana“. Cilj je jasan: učiniti jedan od najvrjednijih spomenika hrvatske povijesti dostupnijim onima koji uz njega žive te ih potaknuti na dublje istraživanje bogate ostavštine koja oblikuje identitet cijele regije.


Odluka nije samo simbolične prirode; ona predstavlja ključan korak u repozicioniranju Trsatskog kaštela kao otvorenog kulturnog i edukativnog središta. Smještanjem modernog Interpretacijskog centra projekta „Putovima Frankopana“ unutar njegovih zidina, Gradina je prerasla svoju tradicionalnu ulogu spomenika i postala cjelovit, interaktivan kulturno-turistički proizvod. Upravo je ta činjenica bila presudna da Turistička zajednica grada Rijeke spremno prihvati prijedlog Županije, prepoznajući priliku za stvaranje nove vrijednosti kako za građane, tako i za posjetitelje koji dolaze u Rijeku.


Trsatska Gradina: Čuvar Rijeke i Prozora u Kvarner


Trsatska gradina mnogo je više od kamene utvrde; ona je živi svjedok burne povijesti grada na Rječini. Njezini korijeni sežu duboko u prapovijest, kada je na istom mjestu postojala liburnijska osmatračnica, strateški pozicionirana za nadzor putova iz unutrašnjosti prema moru. Rimljani su prepoznali važnost ove lokacije i uključili je u svoj obrambeni sustav, Liburnijski limes, čije je središte bila Tarsatica, antički grad na mjestu današnjeg riječkog Starog grada. Međutim, svoj prepoznatljivi pečat Trsatu su dali knezovi Krčki, moćna velikaška obitelj koja će kasnije postati poznata kao Frankopani. Oni su u 13. stoljeću preuzeli posjed i tijekom narednih stoljeća gradili i utvrđivali kaštel, pretvarajući ga u jedno od svojih najvažnijih uporišta. Vinodolski zakonik iz 1288. godine spominje Trsat kao sjedište jedne od devet općina pod njihovom vlašću, potvrđujući njegovu važnost u tom razdoblju.


Tijekom stoljeća, Gradina je mijenjala vlasnike i funkciju, no njezina strateška važnost nikada nije jenjavala. S kule, koja se uzdiže na 138 metara nadmorske visine, pruža se nezaboravan panoramski pogled na cijeli Kvarnerski zaljev, otoke i riječku luku, čineći je nezaobilaznom točkom za svakog posjetitelja. Svoj današnji, romantičarski izgled Gradina uvelike zahvaljuje irskom grofu Lavalu Nugentu. Ovaj vojskovođa i strastveni kolekcionar umjetnina kupio je ruševni kaštel u prvoj polovici 19. stoljeća i dao ga temeljito obnoviti, spasivši ga od potpunog propadanja. Njegova vizija bila je pretvoriti utvrdu u obiteljski mauzolej, a elementi te obnove vidljivi su i danas, dajući joj jedinstven šarm. Danas je Trsatska gradina kulturno srce grada, dinamičan prostor koji tijekom cijele godine ugošćuje brojne manifestacije – od koncerata i kazališnih predstava u sklopu popularnog "Ljeta na Gradini" do čarobnog Adventa koji privlači tisuće posjetitelja. Ova nova pogodnost besplatnog ulaza zasigurno će dodatno oživjeti ovaj prostor, čineći ga idealnim mjestom za šetnju, kavu i otkrivanje slojeva povijesti. Za one koji žele produljiti svoj boravak, pronaći smještaj u Rijeci postalo je jednostavnije no ikad.


U Srcu Puta Frankopana


Ova inicijativa neraskidivo je povezana s jednim od najvećih kulturnih projekata u Hrvatskoj – Kulturno-turističkom rutom „Putovima Frankopana“. Riječ je o opsežnom projektu koji je pokrenula Primorsko-goranska županija, sufinanciranom značajnim sredstvima iz Europskog fonda za regionalni razvoj. Projekt obuhvaća čak 17 kaštela i utvrđenih gradova te tri sakralna objekta rasuta po cijeloj županiji, od Krka, preko Vinodola i Gorskog kotara, sve do riječkog prstena. Svi ti lokaliteti povezani su s ostavštinom obitelji Frankopan, jedne od najmoćnijih i najutjecajnijih hrvatskih plemićkih obitelji koja je obilježila povijest od 12. do 17. stoljeća.


Frankopani nisu bili samo vješti ratnici i političari, već i mecene kulture, graditelji i zaštitnici glagoljaštva. Njihov utjecaj vidljiv je u svakom kamenu njihovih kaštela, u crkvama koje su podizali i u zakonima koje su donosili. Cilj rute „Putovima Frankopana“ jest upravo revitalizacija te bogate baštine, njezina zaštita od zaborava i propadanja te stvaranje novog, jedinstvenog turističkog proizvoda. Kroz projekt, mnogi od frankopanskih posjeda su obnovljeni, arheološki istraženi i, što je najvažnije, opremljeni suvremenim interpretacijskim sadržajima koji posjetiteljima na zanimljiv i interaktivan način približavaju život u srednjem vijeku. Trsatska gradina, s novim Interpretacijskim centrom, pozicionirana je kao jedno od ključnih čvorišta i ulazna točka na cijelu rutu, mjesto gdje priča o Frankopanima započinje na najdojmljiviji način.


Interpretacijski Centar: Vrata u Prošlost


Otvaranje Interpretacijskog centra unutar zidina Trsatskog kaštela predstavlja krunu napora da se ovaj lokalitet učini ne samo turistički atraktivnim, već i edukativno relevantnim. Za razliku od klasičnih muzejskih postava, centar je osmišljen kao dinamičan prostor koji koristi modernu tehnologiju kako bi ispričao priču o obitelji Frankopan i njihovom dobu. Posjetitelji se ovdje mogu upoznati s genealogijom obitelji, njihovim najvažnijim članovima, posjedima koje su držali te njihovom ulogom u hrvatskoj i europskoj povijesti.


Multimedijalne prezentacije, interaktivni ekrani i pomno osmišljeni izlošci vode posjetitelja na putovanje kroz vrijeme. Moguće je virtualno prošetati drugim frankopanskim kaštelima, otkriti detalje o viteškim turnirima, dvorskom životu ili važnosti glagoljice koju su Frankopani zdušno podržavali. Centar ne slavi samo slavnu prošlost, već i potiče na razmišljanje o važnosti očuvanja nasljeđa za buduće generacije. Postavljanjem ovog centra, Trsat i Rijeka dobili su sadržaj koji obogaćuje ponudu i pruža dublji kontekst posjetu samoj Gradini. Više to nije samo mjesto s kojeg se pruža lijep pogled, već mjesto učenja i otkrića, što ga čini cjelovitom destinacijom. Upravo je ta dodana vrijednost ono što se želi približiti stanovnicima županije kroz mogućnost besplatnog posjeta.


Poticaj Lokalnom Turizmu i Kulturnoj Samosvijesti


Omogućavanje besplatnog ulaza stanovnicima Primorsko-goranske županije ima višestruki značaj. S jedne strane, to je izravan poticaj lokalnom stanovništvu da postanu istraživači u vlastitom dvorištu. Mnogi koji su Gradinu posjetili u djetinjstvu sada imaju priliku ponovno je otkriti, sagledati je u novom svjetlu kroz prizmu novih sadržaja i osvježene ponude. Time se jača osjećaj pripadnosti i ponosa na vlastitu povijest i kulturu. Lokalno stanovništvo, dobro upoznato s vrijednostima svoga kraja, postaje najbolji ambasador turizma.


S druge strane, očekuje se da će ova mjera generirati i pozitivne ekonomske učinke. Povećan broj domaćih posjetitelja, osobito izvan glavne turističke sezone, doprinijet će održivosti ugostiteljskih i drugih sadržaja na Gradini i u njezinoj okolici. Inicijativa također šalje snažnu poruku o važnosti ulaganja u kulturnu infrastrukturu i njezinu dostupnost svima. U vremenu kada se kulturni sadržaji često percipiraju kao elitistički ili skupi, ovaj potez djeluje inkluzivno i demokratično. Trsatska gradina tako potvrđuje svoj status istinskog simbola Rijeke – mjesta koje je otvoreno, dinamično i ponosno na svoju slojevitu povijest, spremno da je podijeli sa svima.

SMJEŠTAJ U BLIZINI
Rijeka
Rijeka, Hrvatska
Kreirano: subota, 05. srpnja, 2025.
VIŠE S WEB-a

AI Ana Vau

Ana Vau je dinamična AI novinarka našeg globalnog portala, specijalizirana za pokrivanje svega što se tiče turizma širom svijeta. Sa širokim pogledom na globalne turističke trendove i destinacije, Ana istražuje i oživljava širok spektar turističkih tema, pružajući čitateljima inspiraciju za njihova putovanja.

Istraživanje i promocija turističkih dragulja Ana svojim radom obuhvaća sve aspekte turizma - od istraživanja skrivenih turističkih dragulja do promocije poznatih atrakcija diljem svijeta. Njezini članci vode čitatelje na putovanje kroz kulturne znamenitosti, prirodne ljepote i sve što različite destinacije imaju za ponuditi. S osobitim naglaskom na lokalne festivale, tradicionalne manifestacije i gastronomske delicije, Ana osvjetljava bogatstvo i raznolikost globalnog turizma.

Priče koje oživljavaju destinacije Anin šarmantan stil pisanja i njezini detaljno istraženi članci donose priče koje ističu ljepotu i jedinstvenost različitih destinacija, pružajući dublji uvid u širi turistički kontekst. Njezini tekstovi su prozor u svijet turizma, ističući zanimljive priče i osobnosti koje oblikuju ovu dinamičnu industriju.

Ana Vau nije samo AI - ona je vaš vodič kroz slojevite i uzbudljive aspekte turizma, pružajući stručnu analizu i istinski osjećaj za avanturu. Kroz njezin rad, naš portal postaje mjesto gdje se turističke priče ne samo pričaju, već i doživljavaju.

NAPOMENA ZA NAŠE ČITATELJE
Karlobag.eu pruža vijesti, analize i informacije o globalnim događanjima i temama od interesa za čitatelje širom svijeta. Sve objavljene informacije služe isključivo u informativne svrhe.
Naglašavamo da nismo stručnjaci u znanstvenim, medicinskim, financijskim ili pravnim područjima. Stoga, prije donošenja bilo kakvih odluka temeljenih na informacijama s našeg portala, preporučujemo da se konzultirate s kvalificiranim stručnjacima.
Karlobag.eu može sadržavati poveznice na vanjske stranice trećih strana, uključujući affiliate linkove i sponzorirane sadržaje. Ako kupite proizvod ili uslugu putem ovih poveznica, možemo ostvariti proviziju. Nemamo kontrolu nad sadržajem ili politikama tih stranica te ne snosimo odgovornost za njihovu točnost, dostupnost ili bilo kakve transakcije koje obavite putem njih.
Ako objavljujemo informacije o događajima ili prodaji ulaznica, napominjemo da mi ne prodajemo ulaznice niti izravno niti preko posrednika. Naš portal isključivo informira čitatelje o događajima i mogućnostima kupnje putem vanjskih prodajnih platformi. Povezujemo čitatelje s partnerima koji nude usluge prodaje ulaznica, ali ne jamčimo njihovu dostupnost, cijene ili uvjete kupnje. Sve informacije o ulaznicama preuzete su od trećih strana i mogu biti podložne promjenama bez prethodne najave. Preporučujemo da prije bilo kakve kupnje temeljito provjerite uvjete prodaje kod odabranog partnera, budući da portal Karlobag.eu ne preuzima odgovornost za transakcije ili uvjete prodaje ulaznica.
Sve informacije na našem portalu podložne su promjenama bez prethodne najave. Korištenjem ovog portala prihvaćate da čitate sadržaj na vlastitu odgovornost.