U razdoblju od 26. do 29. ožujka 2025. godine, u slikovitom švicarskom gradu Luzernu održana je inovativna konferencija pod nazivom Moverence, posvećena regenerativnom turizmu. Ovaj jedinstveni događaj okupio je više od 60 istaknutih turističkih stručnjaka iz 17 europskih zemalja, koji su kroz dinamičan i interaktivan pristup istraživali mogućnosti implementacije regenerativnih principa u suvremeni turistički sektor. Sudionici su imali priliku analizirati primjere najbolje prakse, razvijati nove koncepte te jačati međusobnu suradnju s ciljem dugoročne održivosti i holističkog razvoja turističkih destinacija.
Regenerativni turizam: Nova paradigma u turističkom sektoru
Regenerativni turizam predstavlja evoluciju tradicionalnih održivih modela, prelazeći s fokusa na smanjenje negativnih učinaka na aktivno poboljšanje ekosustava i društvenih struktura. Ovaj pristup naglašava važnost unutarnje promjene vrijednosti, usklađenosti stavova i ponašanja te integriteta kao temeljnih preduvjeta za pravu zelenu transformaciju. Za razliku od klasičnih održivih modela koji se usredotočuju na minimiziranje štete, regenerativni turizam teži ostavljanju prostora, zajednica i gospodarstava u boljem stanju nego prije turističke aktivnosti.
Dinamičan format konferencije Moverence
Naziv "Moverence" nastao je kombinacijom riječi "Move" (kretanje) i "Conference" (konferencija), čime se ističe dinamičan format događanja. Svakog jutra sudionici su polazili iz Luzerna prema različitim lokacijama u središnjoj Švicarskoj, gdje su iz prve ruke proučavali regenerativne projekte. Program je obuhvaćao posjete UNESCO Biosferi u Entlebuchu, inovativnom gastronomskom centru CULINARIUM ALPINUM u Stansu te restoranu Wiesner Mysterion u Brambodenu. Ovakav pristup omogućio je sudionicima neposredno iskustvo i dublje razumijevanje regenerativnih praksi na terenu.
Hrvatska među pionirima regenerativnog turizma
Među sudionicima konferencije bile su i dvije predstavnice iz Hrvatske, direktorice Turističke zajednice grada Sveti Ivan Zelina i Turističke zajednice grada Dugo Selo. Njihovo aktivno sudjelovanje u programu i razmjeni iskustava svjedoči o rastućem interesu hrvatskih destinacija za implementaciju regenerativnih principa u turizmu. Prenoseći svoje dojmove nakon konferencije, direktorica TZG-a Sveti Ivan Zelina istaknula je da regenerativni turizam započinje unutarnjom promjenom vrijednosti, usklađenošću stavova i ponašanja te integritetom, što su ključni preduvjeti za pravu zelenu transformaciju.
Inspirativna izlaganja vodećih stručnjaka
Konferencija Moverence ugostila je renomirane stručnjake iz područja regenerativnog turizma. Među njima, osnivačica društvenog poduzeća Conscious.Travel, istaknula je važnost prelaska s teorije na praksu te implementacije načela regenerativnog turizma u konkretne projekte. Suosnivač inicijative Regenerative Tourism Initiative govorio je o razlozima za vjerovanje u regenerativni turizam, dok je autor knjiga o regenerativnom razvoju dodatno osnažio argumente za nužnost promjene paradigme u turizmu.
Učenje kroz doživljaj i međusektorsku suradnju
Tijekom trodnevne konferencije sudionici su posjetili nekoliko ključnih lokacija: Neubad u Luzernu, Landgasthof Hotel Drei Könige u Entlebuchu, Wiesner Mysterion u Brambodenu te CULINARIUM ALPINUM u Stansu. Ovi posjeti ostavili su poseban dojam na sudionike, pružajući im priliku da izravno vide i analiziraju primjere najbolje prakse u regenerativnom turizmu. Umjesto klasičnih predavanja, program konferencije bio je koncipiran kroz pokret i interakciju, omogućujući sudionicima neposredno iskustvo i dublje razumijevanje tema.
Jedna od ključnih destinacija bila je posjeta Entlebuchu, prvom UNESCO-ovu rezervatu biosfere u Švicarskoj. Tijekom posjeta, sudionici su imali priliku čuti iskustva o tome kako se kroz zajednicu i priču može graditi snažan turistički identitet, naglašavajući da prava promjena dolazi kada se ljudi povežu i zajedno rade na održivim rješenjima.
O važnosti suradnje na primjeru Mreže švicarskih parkova govorila je voditeljica koordinacije turizma u mreži Netzwerk Schweizer Pärke, ističući da zajednički rad doprinosi razvoju regenerativnog turizma. Predstavnik akademske zajednice predstavio je svoj istraživački rad i inovativni okvir Regenerative Canvas za poticanje održive transformacije u hotelijerstvu.
Profesorica marketinga na Sveučilištu St. Gallen predstavila je primjere regenerativnog pripovijedanja u praksi – kako predstavljati zeleni marketing te kako (ne) komunicirati održivost. Poznati kuhar, poznat kao "čarobnjak iz Entlebucha", podijelio je svoju interpretacijsku priču o kreativnosti i kuhanju kao obliku umjetnosti i načinu da se duboko povežemo s prirodom, eksperimentirajući s nekonvencionalnim resursima i kombinirajući ih u jedinstvena jela.
Zadnjeg dana konferencije sudionici su posjetili CULINARIUM ALPINUM, bivši kapucinski samostan u Stansu koji danas predstavlja centar alpske kulinarske baštine te objedinjuje restoran, hotel, obrazovni i konferencijski centar. U ovom jedinstvenom prostoru, gdje se tradicija susreće s inovacijom, predstavljene su metode povezivanja lokalne gastronomije s održivim razvojem regije. Sudionicima su prezentirani konkretni primjeri kako kulinarstvo može djelovati kao motor gospodarskog i društvenog razvoja, naročito u alpskim područjima s bogatom, ali često zanemarenom baštinom.
Tijekom ovog inspirativnog posjeta, govornici su se osvrnuli na ključnu ulogu očuvanja lokalnih namirnica, starih recepata i sezonalnosti kao alata za održivu turističku ponudu. U fokusu je bio i prijenos znanja između generacija, uključivanje lokalnog stanovništva u ugostiteljske projekte te jačanje identiteta zajednice kroz kulinarsku tradiciju. U tom kontekstu, predstavljeni su i planovi za proširenje edukacijskih programa koji povezuju mlade kuhare i studente ugostiteljskih škola s lokalnim proizvođačima i nasljeđem regije.
Sudionici su se upoznali i s inovativnim pristupima u organizaciji smještajnih kapaciteta koji nadilaze uobičajene hotelske modele, a temelje se na očuvanju arhitektonske baštine i prenamjeni starih objekata u funkcionalne prostore koji poštuju lokalnu povijest. Kroz prezentaciju primjera iz projekta Sextantio prikazano je kako se revitalizacijom napuštenih sela mogu stvoriti održive turističke zone koje pružaju jedinstveno iskustvo gostima, a istovremeno jačaju zajednice i potiču povratak stanovništva u ruralna područja.
Poseban naglasak stavljen je na simbiozu prirode i kulture u planiranju i upravljanju destinacijama, čime se izbjegava prekomjerna turistička eksploatacija i njeguje uravnotežen razvoj. Sudionici su iz prve ruke mogli osjetiti kako duboka povezanost s prostorom, njegovim ljudima i njihovim pričama oblikuje emocionalni doživljaj koji se prenosi i na posjetitelje.
Upravo takva emocionalna komponenta, temeljena na autentičnosti, povjerenju i međusobnom učenju, istaknuta je kao srž regenerativnog turizma. Kroz neposredne razgovore i radionice u ambijentu CULINARIUM ALPINUM-a, otvorene su mnoge teme o ulozi hrane i kulturne baštine u transformaciji turističkih destinacija koje žele postati otporne na klimatske, ekonomske i društvene izazove.
U večernjem dijelu programa, sudionici su imali priliku kušati jela pripremljena isključivo od lokalnih sastojaka, među kojima su se istaknuli proizvodi malih proizvođača iz regije, čime je dodatno potvrđena ideja da regenerativni turizam nije apstraktna teorija, već stvarna praksa koja se može živjeti, okusiti i osjetiti u svakom detalju.
PRONAĐITE SMJEŠTAJ U BLIZINI
Kreirano: srijeda, 02. travnja, 2025.