Plutajuća sela kao rješenje za rastuću razinu mora
Nizozemska se priprema za novi izazov klimatskih promjena - rastuću razinu mora. Kako se zemljište sve više uranja pod razinu mora, a broj stanovnika raste, ideja gradnje plutajućih sela postaje sve privlačnija. Nizozemska, poznata po svojoj sposobnosti upravljanja vodom, sada se okreće novim tehnologijama kako bi nadvladala izazove koje donosi porast razine mora.
Jedan od najambicioznijih planova jest gradnja plutajućeg sela u području Zuidplas, što je doslovce najniže područje u zemlji. Naselje, nazvano Cortelande, izglasano je na javnom natječaju i predviđeno je za 8.000 domova. Selo će se nalaziti 4,45 metara ispod Normaal Amsterdams Peil (NAP), osnovne referentne točke za mjerenje razine vode u Nizozemskoj. Ovo selo predstavlja inovativni pristup u urbanoj izgradnji jer kombinira moderne tehnologije, reciklirane materijale i održiva rješenja za izazove koje donosi život ispod razine mora [7].
Schoonschip i Waterbuurt - primjeri uspješne gradnje na vodi
Grad Amsterdam već je čuvėn po svojim plutajućim naseljima. Schoonschip, mali projekt koji je počeo 2009. godine, postao je pionir u dizajnu plutajućih naselja u zemlji. Ovo naselje obuhvaća 30 kuća, od kojih je polovica dvoetažnih, i stvoreno je kao prototip održive zajednice. Stanovnici Schoonschipa često dijele resurse poput bicikala i automobila te koriste solarnu energiju i zajedničke toplinske pumpe kako bi smanjili potrošnju [8]. Slično tomu, Waterbuurt je veći projekt na vodi koji se prostire na jezeru Eimer, a kuće su izgrađene kako bi se nosile s rastućom populacijom i sve većim potrebama za stanovanjem [9].
Posebnost ovih plutajućih kuća je njihova arhitektura i inovativnost. Waterbuurt kuće su izrađene od drva, plastike i stakla, a stabilizirane su pomoću betonskih caissona kako bi se spriječilo njihovo ljuljanje tijekom oluja ili prolaska većih brodova. Stanovnici imaju pristup kopnu pomoću betonskih gatova, a ispod njih prolaze instalacije za vodu, kanalizaciju, struju i plin. Ovo naselje simbolizira budućnost urbane gradnje u zemlji koja se već stoljećima bori s vodom [9].
Prednosti i izazovi plutajućih naselja
Plutajuća naselja nose brojne prednosti, ali i izazove. S jedne strane, ovi domovi pomažu u rješavanju problema s nestašicom zemljišta za gradnju u području kao što je Nizozemska, gdje je više od trećine zemljišta ispod razine mora. Olthuis, arhitekt koji je dizajnirao preko 300 plutajućih zgrada, istaknuo je kako život na vodi pomaže Nizozemskoj da se nosi s prijetnjom od poplava na način koji se uklapa u prirodni okoliš, čak i uz povremene poplave [8].
S druge strane, izazovi poput olujnih uvjeta i povećanog ljuljanja konstrukcija ostaju važni faktori u projektiranju ovih kuća. U Schoonschipu, na primjer, prilikom prvih oluja stanari su osjetili oscilacije koje su se prenosile sve do trećeg kata njihovih kuća. Osim toga, povezivanje na gradske infrastrukturne sustave, poput električne mreže i kanalizacije, zahtijeva specijalne nepropusne kablove i pumpe [8].
Strategije suočavanja s klimatskim promjenama
Umjesto klasičnog pristupa izgradnji nasipa kako bi se spriječile poplave, nizozemska vlada odlučila se na strategiju pod nazivom "Room for the River" koja omogućuje određenim područjima da se poplave tijekom razdoblja obilnih kiša. Ova promjena paradigme simbolizira drugačiji pristup upravljanju vodom - prihvaćanje, a ne borbu protiv vode. Plutajuća naselja predstavljaju logičan korak u tom smjeru, budući da omogućuju stanovnicima život uz vodu bez straha od poplava [8].
Arhitekti koji rade na projektima plutajućih domova surađuju s inženjerima i ekolozima kako bi kreirali održiva i sigurna naselja koja se mogu nositi s promjenama okoliša. Jedan od načinža na koji se postiže održivost jest korištenje ekološki prihvatljivih materijala te stvaranje mikroenergetskih mreža koje omogućuju dijeljenje viška energije među stanovnicima. Na ovaj način, život na vodi ne samo da postaje ekološki prihvatljiv, nego doprinosi energetskoj neovisnosti zajednice [8].
Budućnost izgradnje na vodi
Plutajuća sela mogla bi postati ključno rješenje za klimatske izazove s kojima se suočava ne samo Nizozemska, već i mnoge druge zemlje diljem svijeta. Nizozemska je živi dokaz da je moguće transformirati neizvjesnost koju nosi rastuća razina mora u priliku za inovaciju i održivi život. Povećana potražnja za plutajućim kućama ukazuje na činjenicu da ovakva vrsta stanovanja sve više postaje mainstream, osobito u području gradova gdje je zemljište ograničen resurs [10].
Kako klimatske promjene postaju stvarnost, gradnja na vodi možda će postati nužnost za mnoge zajednice diljem svijeta. Nizozemski primjeri pokazuju kako možemo promijeniti naš odnos prema vodi - ne kao prijetnji, već kao prilici za stvoriti novo okruženje za život.
Kreirano: četvrtak, 31. listopada, 2024.
Napomena za naše čitatelje:
Portal Karlobag.eu pruža informacije o dnevnim događanjima i temama bitnim za našu zajednicu. Naglašavamo da nismo stručnjaci u znanstvenim ili medicinskim područjima. Sve objavljene informacije služe isključivo za informativne svrhe.
Molimo vas da informacije s našeg portala ne smatrate potpuno točnima i uvijek se savjetujte s vlastitim liječnikom ili stručnom osobom prije donošenja odluka temeljenih na tim informacijama.
Naš tim se trudi pružiti vam ažurne i relevantne informacije, a sve sadržaje objavljujemo s velikom predanošću.
Pozivamo vas da podijelite svoje priče iz Karlobaga s nama!
Vaše iskustvo i priče o ovom prekrasnom mjestu su dragocjene i željeli bismo ih čuti.
Slobodno nam ih šaljite na adresu karlobag@karlobag.eu.
Vaše priče će doprinijeti bogatoj kulturnoj baštini našeg Karlobaga.
Hvala vam što ćete s nama podijeliti svoje uspomene!