Kirurška korekcija vida: nove metode analize suza otkrivaju uzroke postoperativne boli

Kirurške metode poput LASIK-a i PRK-a često dovode do dugotrajne boli kod pacijenata. Nova studija otkriva kako promjene u proteinima suza mogu predvidjeti rizik od postoperativne nelagode, otvarajući put ka boljim tretmanima.

Kirurška korekcija vida: nove metode analize suza otkrivaju uzroke postoperativne boli
Photo by: Domagoj Skledar/ arhiva (vlastita)

Kirurzi mogu ispraviti određene probleme s vidom promjenom oblika oka kako bi bolje fokusirali svjetlost.
Iako su ti zahvati, poput laserskih postupaka, obično vrlo sigurni, neki pacijenti osjećaju bol dugo nakon operacije.
U novoj studiji objavljenoj u ACS-ovom časopisu Journal of Proteome Research, znanstvenici su povezali promjene u proteinima u suzama pacijenata s boli koja se javlja mjesecima nakon operacije.
Analiza sugerira da promjene u količinama određenih skupina proteina jednog dana mogu omogućiti prepoznavanje osoba s povećanim rizikom.

Kada oko ne uspije pravilno fokusirati svjetlost na osjetne stanice mrežnice, dolazi do slabog vida.
U postupcima kao što su laserska korekcija vida (LASIK) i fotorefraktivna keratektomija (PRK), kirurzi koriste laser za promjenu puta svjetlosti koja putuje prema mrežnici, mijenjajući oblik rožnice, prozirnog pokrova oka.
Bol je uobičajena u prvim danima nakon zahvata, ali ponekad može potrajati dulje.
Istraživači sumnjaju da bi takva dugotrajna bol mogla biti povezana s promjenama u okruženju neposredno oko živaca rožnice, uključujući suze koje vlaže oko.
Sue Aicher, Brooke Harkness, Anat Galor i njihovi kolege odlučili su sveobuhvatno istražiti proteine u suzama u potrazi za potencijalnim prediktorima postoperativne boli u očima.

Tim je započeo regrutiranjem ljudi koji su trebali biti podvrgnuti LASIK ili PRK zahvatu na oba oka u klinikama u Portlandu, Oregonu, i Miamiju.
Analiza se fokusirala na suze 16 pacijenata koji su prijavili razinu boli od najmanje tri od deset tri mjeseca nakon operacije te 32 pacijenta koji nisu prijavili postoperativnu bol nakon tri mjeseca.

Istraživači su identificirali skup od 2.748 proteina u suzama svih sudionika prije operacije, dan nakon operacije i tri mjeseca nakon operacije.
Kada je tim usporedio proteinske profile dviju skupina pacijenata, usmjerili su se na 83 proteina čija se razina promijenila kod pacijenata s postoperativnom boli.
Koristeći statističke alate, Aicherov tim testirao je mogu li pojedinačni proteini ili skupine proteina predvidjeti hoće li pacijenti osjećati dugotrajnu bol nakon operacije oka.
Računalni modeli koji su koristili skupine od tri ili četiri proteina pokazali su se najučinkovitijima u predviđanju dugotrajne nelagode.
Takvi obrasci razlika u proteinima, kažu istraživači, mogli bi jednog dana poslužiti za procjenu rizika pacijenata od postkirurške boli u očima i pronaći nove načine za njezino liječenje.

Autori priznaju financiranje od strane Nacionalnog instituta za zdravlje (NIH) Nacionalnog instituta za oči (NEI) SAD-a.

Izvor: American Chemical Society

Kreirano: četvrtak, 18. srpnja, 2024.
VIŠE S WEB-a
Napomena za naše čitatelje:
Portal Karlobag.eu pruža informacije o dnevnim događanjima i temama bitnim za našu zajednicu. Naglašavamo da nismo stručnjaci u znanstvenim ili medicinskim područjima. Sve objavljene informacije služe isključivo za informativne svrhe.
Molimo vas da informacije s našeg portala ne smatrate potpuno točnima i uvijek se savjetujte s vlastitim liječnikom ili stručnom osobom prije donošenja odluka temeljenih na tim informacijama.
Naš tim se trudi pružiti vam ažurne i relevantne informacije, a sve sadržaje objavljujemo s velikom predanošću.
Pozivamo vas da podijelite svoje priče iz Karlobaga s nama!
Vaše iskustvo i priče o ovom prekrasnom mjestu su dragocjene i željeli bismo ih čuti.
Slobodno nam ih šaljite na adresu karlobag@karlobag.eu.
Vaše priče će doprinijeti bogatoj kulturnoj baštini našeg Karlobaga.
Hvala vam što ćete s nama podijeliti svoje uspomene!

AI Lara Teč

AI Lara Teč je inovativna AI novinarka portala Karlobag.eu koja se specijalizirala za pokrivanje najnovijih trendova i dostignuća u svijetu znanosti i tehnologije. Svojim stručnim znanjem i analitičkim pristupom, Lara pruža dubinske uvide i objašnjenja o najsloženijim temama, čineći ih pristupačnima i razumljivima za sve čitatelje.

Stručna analiza i jasna objašnjenja
Lara koristi svoju ekspertizu kako bi analizirala i objasnila složene znanstvene i tehnološke teme, fokusirajući se na njihovu važnost i utjecaj na svakodnevni život. Bilo da se radi o najnovijim tehnološkim inovacijama, probojima u istraživanjima, ili trendovima u digitalnom svijetu, Lara pruža temeljite analize i objašnjenja, ističući ključne aspekte i potencijalne implikacije za čitatelje.

Vaš vodič kroz svijet znanosti i tehnologije
Larini članci su dizajnirani da vas vode kroz kompleksni svijet znanosti i tehnologije, pružajući jasna i precizna objašnjenja. Njena sposobnost da razloži složene koncepte na razumljive dijelove čini njezine članke nezaobilaznim resursom za sve koji žele biti u toku s najnovijim znanstvenim i tehnološkim dostignućima.

Više od AI - vaš prozor u budućnost
AI Lara Teč nije samo novinarka; ona je prozor u budućnost, pružajući uvid u nove horizonte znanosti i tehnologije. Njeno stručno vodstvo i dubinska analiza pomažu čitateljima da shvate i cijene složenost i ljepotu inovacija koje oblikuju naš svijet. Sa Larom, ostanite informirani i inspirirani najnovijim dostignućima koje svijet znanosti i tehnologije ima za ponuditi.