Početak svibnja 2025. godine zlatnim će slovima ostati upisan u povijest otoka Lošinja. U ozračju velike proslave, kojom se obilježava impresivnih 140 godina organiziranog turizma, na glavnom trgu u Malom Lošinju postignut je podvig za pamćenje – oboren je Guinnessov svjetski rekord! Središnji događaj proslave bilo je stvaranje i službeno priznavanje najvišeg lošinjskog krokanta na svijetu, veličanstvene slastice koja je simbol duge i bogate tradicije ovog kvarnerskog otoka.
Ovaj slatki div, izrađen s nevjerojatnom preciznošću i strpljenjem, dosegnuo je visinu od čak 2,73 metra. Sastojao se od 14 pomno izrađenih katova, simbolično predstavljajući 14 desetljeća turističke povijesti Lošinja. Ukupna težina ove jedinstvene skulpture od šećera i badema iznosila je 57,5 kilograma. Cijeli proces službeno je nadgledala i potvrdila Paulina Sapinska, predstavnica Guinness World Records, koja je nakon detaljnog mjerenja i provjere svečanom objavom potvrdila da je Lošinjski krokant i službeno ušao u prestižnu knjigu svjetskih rekorda kao najviša jestiva struktura te vrste.
Mukotrpan Put do Rekorda
Iza ovog spektakularnog postignuća stoje dani predanog rada i stotine utrošenih sati. Glavni majstor slastičar, Petar Goleš iz poznate lošinjske Slastičarnice Moby Dick, zajedno sa svojim vrijednim suradnicama, vodio je projekt izrade ovog rekordnog krokanta. Pripreme su bile izuzetno zahtjevne; trajale su danima i uključivale su izradu više od dvije tisuće pojedinačnih dijelova koji su kasnije spojeni u cjelinu. Utrošeno je gotovo 200 radnih sati samo u pripremnoj fazi, prije nego što je započelo samo slaganje na glavnom trgu u Malom Lošinju.
Sam čin izgradnje krokanta na otvorenom, pred očima javnosti, bio je poseban događaj. Trajao je gotovo osam sati, a tisuće znatiželjnih građana Malog Lošinja i brojnih turista pratilo je svaki korak ovog fascinantnog procesa tijekom cijelog dana, od ranih jutarnjih sati 3. svibnja 2025. pa sve do večernje kulminacije. Atmosfera je bila ispunjena iščekivanjem i ponosom dok je slatka struktura rasla kat po kat.
Tradicija Utkana u Šećer i Bademe
Lošinjski krokant nije samo slastica; on je duboko ukorijenjen dio kulturne baštine otoka Lošinja. Tradicionalno se priprema od samo dva glavna sastojka, šećera i badema, koji su nekada smatrani luksuzom, pa je krokant postao simbol bogatstva, obilja i blagostanja. Generacijama se izrađivao za najsvečanije trenutke u životu otočana – vjenčanja, krštenja, važne obljetnice i proslave. Posebno je bio cijenjen u obiteljima lošinjskih kapetana i pomoraca.
Postoji i stari lošinjski običaj, gotovo ritual, vezan uz ovu slasticu. Svečani krokant se na kraju proslave tradicionalno razbija sabljom. Vjeruje se da ovaj čin donosi sreću i prosperitet slavljenicima, a legenda kaže – što se krokant razbije u više komadića, to će budućnost biti sretnija i bogatija. Značaj ove tradicije prepoznat je i na višoj razini, pa je Lošinjski muzej pokrenuo inicijativu za upis lošinjskog krokanta u Registar nematerijalne kulturne baštine Republike Hrvatske, kako bi se ovo umijeće i običaji sačuvali za buduće generacije.
Ponosni Majstor Slastičar i Njegova Vizija
Vidno sretan i ponosan, majstor slastičar Petar Goleš podijelio je svoje osjećaje nakon potvrde rekorda: „Iznimno sam sretan što sam dobio priliku i čast svojim rukama, uz pomoć suradnica iz naše obiteljske slastičarnice, izgraditi najveći Lošinjski krokant ikada. U svaki od ovih 14 katova, osim šećera i badema, utkano je mnogo truda, strpljenja i ljubavi. To je naša posveta generacijama Lošinjana, uključujući i našu obitelj, koji su desetljećima gradili i njegovali turizam na ovom predivnom otoku.“
Goleš, koji se izradom krokanta ozbiljnije bavi od 2018. godine i čije su kreacije neizostavan dio mnogih svečanosti na otoku, dodao je: „Lošinj je još jednom pokazao koliko cijeni zajedništvo, svoju baštinu i tradiciju. Činjenica da smo naš svečani, rekordni krokant razbili na bezbroj komadića, koje smo potom zajedno pojeli, simbolički najavljuje prosperitet i blagostanje za naš otok Lošinj u budućnosti. U to čvrsto vjerujem.“ Veliku podršku u realizaciji ovog projekta pružila mu je i njegova životna i poslovna partnerica Katja Žic Antunović.
Proslava 140 Godina Turizma na Otoku Vitalnosti
Postavljanje svjetskog rekorda bilo je savršen način za krunidbu proslave velikog jubileja – 140 godina od početaka organiziranog turizma na Lošinju. Povijest turizma na ovom otoku seže u 1885. godinu, kada je bečki liječnik dr. Conrad Clar doputovao u Mali Lošinj sa svojim bolesnim sinom Walterom. Oduševljen blagotvornom klimom i primijetivši sinovljev brzi oporavak nakon samo tri tjedna boravka, dr. Clar je prepoznao potencijal otoka kao lječilišta. Njegov dolazak smatra se početkom turističke ere Lošinja.
Ubrzo nakon toga, zahvaljujući i meteorološkim istraživanjima Ambroza Haračića te inicijativama lokalnog stanovništva i viđenijih gostiju poput austro-ugarskog nadvojvode Karla Stephana, dolazi do osnivanja Društva za poljepšavanje i pošumljavanje (1886.) i Turističkog društva (1887.). Intenzivno pošumljavanje stvorilo je guste borove šume, posebno u uvali Čikat, a otvaraju se i prvi hoteli (Vindobona u Malom Lošinju 1887.) i pansioni. Ključni trenutak dogodio se 1892. godine kada su Mali Lošinj i Veli Lošinj službeno proglašeni klimatskim lječilištima Austro-Ugarske Monarhije. Kroz desetljeća, Lošinj se razvijao, gradio infrastrukturu, njegovao svoju prirodnu i kulturnu baštinu te postao prepoznatljiv kao "Otok vitalnosti", destinacija zdravlja, održivosti i autentičnog mediteranskog štiha.
Spoj Tradicije, Inovacije i Zajedništva
Direktor Turističke zajednice Grada Malog Lošinja, Dalibor Cvitković, nije krio zadovoljstvo uspjehom događaja: „Nema boljeg načina za obilježavanje 140 godina turizma na Lošinju nego postavljanjem svjetskog rekorda – i to upravo s Lošinjskim krokantom, jednim od najprepoznatljivijih simbola naše bogate pomorske i kulturne baštine. Ovaj projekt nadilazi puki gastronomski pothvat; on šalje snažnu poruku o zajedništvu, ponosu i identitetu našeg otoka.“
Cvitković je naglasio kako je ovaj rekord spoj tradicije i inovacije, kojim je Lošinj dosegnuo nove visine, kako doslovno tako i simbolički. Zahvalio je svima koji su na bilo koji način doprinijeli realizaciji ovog jedinstvenog projekta, posebno istaknuvši Slastičarnicu Moby Dick, majstora Petra Goleša i njegov tim na viziji i predanom radu, te Katju Žic Antunović na ključnoj podršci. „Lošinjski krokant sada je službeno upisan u Guinnessovu knjigu rekorda – još jedan izniman povod za ponos svih nas na Otoku vitalnosti!“ zaključio je Cvitković.
Vrhunac Slavlja uz Parni Valjak
Svečanost na glavnom trgu u Malom Lošinju kulminirala je u večernjim satima. Nakon službenog mjerenja i proglašenja rekorda, uslijedila je tradicionalna ceremonija razbijanja krokanta sabljom, na oduševljenje okupljene publike. Komadići slatkog rekorda podijeljeni su prisutnima, kako bi svi mogli okusiti dio povijesnog uspjeha i ponijeti sa sobom želju za srećom i blagostanjem.
Ovaj slatki spektakl, koji je ujedinio brojne mještane i posjetitelje u slavlju otočne tradicije i velikog jubileja, zaokružen je velikim besplatnim koncertom. Legendarni sastav Parni Valjak, sa svojim novim pjevačem Igorom Drvenkarom, priredio je večer za pamćenje, ispunivši trg energijom, emocijama i svojim bezvremenskim hitovima, čime je na najljepši način zaključen ovaj povijesni dan za Mali Lošinj i cijeli otok Lošinj.
SMJEŠTAJ U BLIZINI
Mali Lošinj
Mali Lošinj, Hrvatska
Kreirano: utorak, 06. svibnja, 2025.