Uskoro nas očekuje lansiranje jedne od najnaprednijih i najvažnijih misija za promatranje Zemlje u povijesti, plod monumentalne suradnje između američke svemirske agencije NASA i Indijske organizacije za svemirska istraživanja (ISRO). Riječ je o satelitu NISAR (NASA-ISRO Synthetic Aperture Radar), projektu koji će iz temelja promijeniti naše razumijevanje dinamičnih procesa na Zemljinoj površini. Uoči ovog značajnog događaja, NASA je najavila konferenciju za medije koja će se održati u ponedjeljak, 21. srpnja 2025. godine, u 18:00 sati po našem vremenu (12:00 EDT), a na kojoj će javnosti biti predstavljeni ključni detalji i ciljevi ove revolucionarne misije.
Ovaj jedinstveni satelit opremljen je naprednim radarskim sustavom koji će omogućiti stvaranje dinamičkog, trodimenzionalnog prikaza Zemlje s dosad neviđenom razinom detalja. Glavna zadaća misije NISAR bit će precizno detektiranje i mjerenje promjena na kopnenim i ledenim površinama našeg planeta, s preciznošću od samo nekoliko milimetara. Ovi podaci bit će od presudne važnosti za zaštitu zajednica diljem svijeta, omogućujući znanstvenicima bolje predviđanje prirodnih katastrofa i praćenje dugoročnih klimatskih promjena.
Revolucionarna radarska tehnologija u službi planeta
Srce misije NISAR čini njegov moćni instrument – sintetički aperturni radar (SAR). Za razliku od optičkih satelita koji ovise o sunčevoj svjetlosti i vedrom nebu, radarski sustavi poput onog na NISAR-u aktivno šalju mikrovalne signale prema Zemljinoj površini i potom bilježe njihov povratak. Ova tehnologija omogućuje promatranje planeta danju i noću, neovisno o vremenskim uvjetima poput oblaka, kiše ili magle. Time se osigurava kontinuirani protok podataka, što je ključno za praćenje brzih promjena poput potresa ili odrona tla.
Ono što NISAR čini posebnim jest činjenica da je to prvi satelit koji će koristiti dva različita radarska frekvencijska pojasa: L-pojas i S-pojas. NASA-in L-pojasni radar može prodrijeti kroz gustu vegetaciju, što ga čini idealnim za mjerenje promjena u šumskim područjima, praćenje biomase i vlažnosti tla. S druge strane, ISRO-ov S-pojasni radar pruža visoku rezoluciju i osjetljivost na manje promjene, što je savršeno za praćenje poljoprivrednih usjeva i manjih deformacija površine. Kombinacija ova dva sustava pružit će sveobuhvatnu sliku procesa na Zemlji, od kretanja tektonskih ploča do rasta usjeva.
Satelit nosi i jednu od najvećih radarskih antena ikad lansiranih u svemir, promjera gotovo 12 metara. Ova impresivna mrežasta antena omogućit će prikupljanje podataka visoke rezolucije s iznimno širokog područja. NISAR će kružiti oko Zemlje u sunčano-sinkronoj polarnoj orbiti na visini od oko 747 kilometara, skenirajući cijelu površinu planeta svakih 12 dana. Ovakva učestalost mjerenja omogućit će znanstvenicima stvaranje detaljnih vremenskih serija podataka, otkrivajući suptilne, ali značajne promjene koje bi inače ostale neprimijećene.
Znanstveni ciljevi i globalni utjecaj misije
Podaci koje će NISAR prikupljati tijekom svoje planirane trogodišnje misije imat će dalekosežan utjecaj na brojna znanstvena područja i praktične primjene. Jedan od primarnih ciljeva je bolje razumijevanje dinamike potresa i vulkanske aktivnosti. Preciznim mjerenjem deformacija Zemljine kore prije, tijekom i nakon seizmičkih događaja, znanstvenici će moći unaprijediti modele za procjenu rizika od potresa i potencijalno identificirati prekursore koji najavljuju erupcije vulkana.
Drugi ključni fokus je praćenje kriosfere – ledenih pokrova, ledenjaka i morskog leda. NISAR će pružiti ključne informacije o brzini otapanja leda na Grenlandu i Antarktici, što je presudno za predviđanje porasta razine mora. Praćenje promjena u debljini i opsegu morskog leda također će poboljšati klimatske modele i pomoći u navigaciji arktičkim rutama.
U području ekologije i poljoprivrede, NISAR će revolucionirati način na koji pratimo globalne ekosustave. Mogućnost mjerenja biomase i promjena u šumskim pokrovima pomoći će u borbi protiv deforestacije i praćenju globalnog ciklusa ugljika. Poljoprivrednici će dobiti precizne podatke o vlažnosti tla i zdravlju usjeva, što će omogućiti optimizaciju navodnjavanja i povećanje prinosa, ključno za globalnu sigurnost hrane.
Misija će također značajno doprinijeti upravljanju vodnim resursima, praćenjem promjena u razinama podzemnih voda, mapiranjem poplavljenih područja u stvarnom vremenu i procjenom dostupnosti vode u sušnim regijama. Svi podaci misije bit će besplatno i javno dostupni, što će potaknuti inovacije i razvoj novih aplikacija diljem svijeta.
Jedinstveno partnerstvo i nadolazeće lansiranje
Misija NISAR predstavlja jedan od najambicioznijih i najskupljih projekata suradnje između NASA-e i ISRO-a. NASA je, putem svog Laboratorija za mlazni pogon (JPL) u južnoj Kaliforniji, odgovorna za razvoj L-pojasnog radara, sustava za obradu podataka, GPS prijemnika i velike mrežaste antene. S druge strane, ISRO je osigurao S-pojasni radar, samu letjelicu (satelitsku platformu) i raketu nosač GSLV Mk II koja će misiju lansirati u orbitu.
Lansiranje je planirano najranije za kraj srpnja 2025. godine iz Svemirskog centra Satish Dhawan u Sriharikoti, na jugoistočnoj obali Indije. Ovaj događaj označit će krunu višegodišnjeg zajedničkog rada stotina znanstvenika i inženjera s oba kontinenta.
Pratite konferenciju i saznajte više
Kako bi javnost detaljnije upoznali s misijom, NASA organizira konferenciju za medije koja će se prenositi uživo. Sudionici konferencije bit će vodeći stručnjaci uključeni u projekt:
- Nicky Fox, pomoćnica administratora, Direktorat za znanstvene misije, sjedište NASA-e
- Karen St. Germain, direktorica, Odjel za znanost o Zemlji, sjedište NASA-e
- Wendy Edelstein, zamjenica voditelja projekta NISAR, NASA JPL
- Paul Rosen, znanstvenik projekta NISAR, NASA JPL
Prijenos konferencije moći će se pratiti uživo u ponedjeljak, 21. srpnja, s početkom u 18:00 sati po našem vremenu, putem službenih kanala NASA JPL-a na platformama X, Facebook i YouTube. Sva zainteresirana javnost imat će priliku postavljati pitanja tijekom prijenosa koristeći oznaku #AskNISAR na društvenim mrežama. Ovo je izvanredna prilika da se iz prve ruke saznaju sve pojedinosti o misiji koja obećava da će nam pružiti najjasniji pogled na naš planet ikada.
Izvor: NASA
Greška: Koordinate nisu pronađene za mjesto:
Kreirano: četvrtak, 17. srpnja, 2025.